barbora_berlin_july_16-2 (Copy)

It's been a while since I visited Berlin for the last time. To be honest, I have mixed feelings about the city. I think there is a lot I love about Berlin and a lot I don't like - however I always enjoy coming back for a couple of days, getting coffee at my favourite place and meeting The Styleograph to shoot with. Yesterday I went to Berlin for only a couple of hours to shoot with Christian for Vogue Japan - how crazy is that?! Anyways, we also shot this look, which I wore during the day. I went for an all-white combination, wearing my skinny jeans, sweater and sneakers. I have added my taupe hat, which I paired with my Faye bag. The look is casual, off-the duty and super-comfortable!

V Berlíně jsem byla naposledy před pár měsíci na skok před tím, než jsme s přítelem odtamtud letěli do Říma. V Berlíně jsem už po několikáté a pořád mám z něho smíšené pocity. Je tam hodně věcí, které se mi líbí, ale i dost věcí, které se mi na městu tak nelíbí. Každopádně se tam ale vždycky vždycky ráda vracím. Tentokrát jsem v Berlíně byla opravdu na skok - a to jen na pár hodin. Do hlavího města jsem se vydala za The Styleographem, se kterým jsme fotili po japonskou Vogue!!! Takže pokud budete někdo v Japonsk v říjnu, tak mně tam ve Vogue najdete. Kromě focení do časopisu jsme s Christianem nafotili i look, který jsem měla přes den. Zvolila jsem celo-bílou kombinaci, a to  skinny džíny, oversized svetr a Conversky. Outfit jsem doplnila béžovým kloboukem a Faye od Chloé.

barbora_berlin_july_16-16 (Copy) barbora_berlin_july_16-4 (Copy) barbora_berlin_july_16-18 (Copy) barbora_berlin_july_16-14 (Copy)
barbora_berlin_july_16-8 (Copy) (1) barbora_berlin_july_16-3 (Copy) 1 barbora_berlin_july_16-10 (Copy) barbora_berlin_july_16-5 (Copy) barbora_berlin_july_16-6 (Copy)

photos by The Styleograph

OUTFIT DETAILS

American Apparel sweater (similar)
Topshop jeans (similar)
Converse shoes (similar)
Chloé bag (here)
Topshop hat (similar)
Marc Jacobs watch (similar)
Hermes bracelet (similar)

SHOP MY LOOK