barbora_berlin_aug_16_getty-36 (Copy)

Everyone, who knows me at least a little bit, knows, that I am more the "black-white-beige-grey" type of person. I've always tended to wear darker and more neutral colours. You can't imagine how many black items in my closet. Over the year my collection got pretty big. However style changes and develops, and so did mine. This year I kind of started to feel "bored" by the all neutral colours and started getting more and more colourful pieces. Baby pink, white, beige and baby blue got more and more space in my closet. I understood that colours are friends, not enemies. One of my latest purchases is this amazing bright pink off-the-shoulder dress. I think the colour is really fresh and it's so perfect for hot summer days. I also like the shape of the dress, I feel like it's something a little bit "different". I was looking for a dress like this for a longer time and I am happy I found this one (you can buy it here)! This time I paired it with a pair of heeled sandals, my Chanel Le Boy bag and Dior So Real sunnies. These pictures are taken in Berlin by the one and only Styleograph!

Každý, kdo mě alespoň trochu zná a sleduje, ví, že jsem vždycky nosila spíš neutrální, usedlejší barvy, jako je černá, bílá nebo šedá. Tmavé barvy jsem preferovala už od "mládí" a během těch pár let nasbírala slušenou sbírku tmavého oblečení. Styl se ale mění a vyvíjí každému, a jinak tomu nebylo ani u mně. Začátkem roku jsem byla už neutrálními barvami znuděná a uvědomila si, že můj starý styl už není úplně to, co bych chtěla nosit. Šatník jsem obohatila kousky ve starorůžové, světle modré a nebo například béžové. Barvy jsem už neviděla jako nepřátele a začala tak nosit víc barevnější outfity. Mým posledním "barveným" úlovkem jsou tyhle šaty se spadlými rameny. Podobné jsem sháněla už delší dobu a nakonec narazila na tyhle na Storets (Vy si je můžete poořídit tady). Líbí se mi, že jsou trochu jiné než to, co obvykle nosím. A to jak barvou, tak tvarem. K šatm jsem přidala sandálky na podpatku, bílého Le Boye a stříbrné So Real. Fotky jsme fotili v Berlín s Christianem z The Styleograph!

barbora_berlin_aug_16_getty-35 (Copy) barbora_berlin_aug_16_getty-27 (Copy) barbora_berlin_aug_16_getty-34 (Copy) barbora_berlin_aug_16_getty-29 (Copy) barbora_berlin_aug_16_getty-26 (Copy) barbora_berlin_aug_16_getty-22 (Copy) barbora_berlin_aug_16_getty-32 (Copy) barbora_berlin_aug_16_getty-33 (Copy)

Photos by The Styleograph

OUTFIT DETAILS

Storets dress (here)
Asos heels (similar)
Chanel bag (similar)
Dior sunglasses (similar)
Michael Kors bracelets (similar

SHOP MY LOOK