Saturday, August 13, 2016

HOW TO AFFORD A DESIGNER HANDBAG?


Everyone, who follows me for a while, or know me at least a little bit, knows, that designer handbags are my guilty pleasure. I am not ashamed to say this, because everyone is different: some of us spend money in restaurants, some of us on fancy vacations and some of us, like me, on designer goods. I have no regrets spending my self-made money on something I adore, I love and enjoy purchasing. I know that a lot of you asked me how can I afford all of luxury goods, so I thought that I would talk about it a little bit more today and give you some tips how to save money or how I was able to get my first designer bag at the age of sixteen (which sounds crazy, right?).

Každý, kdo mě sleduje, nebo alespoň trochu zná, ví, že jsem blázen do designérských kabelek. Každý jsme jiný, každému zná udělá radost něco jiného a každý zná investuje do něčeho jiného. Někdo z nás rád chodí do drahých restaurací, někdo utrácí za luxusní dovolené, no a já si za svojí výplatu ráda koupím nějaký nový kousek. A myslím, že nejsem sama. Kabelky mám ráda, ráda je nosím a myslím, že není nic špatného na tom si čas od času nějakou pořídit. Za těch pár let, co bloguji, mi jich do šatníku přibylo opravdu dost a mnoho z Vás se mně ptalo, jak si můžu dovolit tak drahéí kabelky v mém věku. Dneska bych se s Vámi chtěla podělit o to, jak jsem si vydělala na svojí první designérskou kabelku (kterou jsem si pořídila v 16) a obecně se i rozepsat o tom, jak na kabelku našetřit.

1. KNOW WHAT YOU WANT AND GO FOR IT

I know that designer handbags are like candy. Once you get one, you want more. However you can not have it all. I can't and even though my wishlist is pretty long, I keep things real and buy the stuff I really want. If you're about to get your first designer handbag, I know it's a pretty big deal. It was to me and I think everyone interested in fashion feels the same way. For your first bag get something you know you love. I know it might be hard and it can take a while, but trust me it's worth the waiting. For example: I was wanting my Chanel Jumbo Flap Bag since I was little girl. I was interested in fashion and one of dreams was to get that bag with my own money. So I started saving up. There are some similiar bags, for example by Saint Laurent, but the bag you really want is only one, so work hard and purchase the one you really want. From my experience when you end up getting something similar, but not really the thing you want, you'll still want the original thing, will think about and regret spending money on something else instead. 

Vím, že kabelky, jsou pro nás, pro ženy, jako sladkosti. Chcete něco, pořídíte si to a hned chcete něco dalšího. Bohužel nikdo nemůže mít všechno a přestože mám kabelkový wishlist stále douhý, snažím se držet při zemi a investovat do kousků, které se mi opravdu líbí a které mi nějakou dobu vydrží. Před koupí své první kabelky si dobře promyslete, jaký typ přesně chcete. Tím si ujasníte, kolik musíte našetřit a i tak nějak budete mít cíl, což Vás bude motivat k šetření. Já osobně doporučuji jako první kabelku nějakou klasiku, která Vás neomrzí a kterou bude moc vužívat každodenně (pro mně je to například Saint Laurent, Prada a Chanel). Každá z nás má nějakou "dream bag". Určitě najdete podobnou od jiné značky, třeba i levnější, ale z vlastní zkušenosti vím, že pokud něco chcete a koupíte si něco podobného, pořád budete chtít původní věc a investice začnete litovat. Podle mě se v tomto případě vyplatí si počkat a koupit si něco, co budete z celého srdce milovat!


My dream bag was always the Chanel Flap bag and I got this one in Paris after saving for several months. And it felt so good to get something I truly wanted with my own money! // Mojí dream bag byla už od mala Chanel Flap bag. Tu jsem si pořídila na podzim v Paříži a nikdu jsem neměla tak dobrý pocit kupovat si něco, co chci a na co jsem si našetšila sama!

2. SMALL MONEY MAKE BIG MONEY

Not that you know the bag you want to have, start saving up. My dad gave me a lot of useful advices and one of them was that "small money makes big money". And it's absolutely right. You can actually save up a lot of money without realizing it. Do you get coffee at Starbucks? Don't. Make your own instead. Do you buy lunches at work or school? Don't. Bring your own! Do you really need to buy those magazines? Not really. Do you shop a lot at Zara, H&M or Mango? Well think about that. If you stop buying things, that you don't really need, you'll save a lot. Trust me. That's what I did when I was saving for my first designer bag, which was the Balenciaga Giant 12 City. I don't own that bag anyone, because as mentioned in the first part, it just wasn't my style. I wish I bought something that would last in my closet longer, but that's life and at least I learned from it.

Když už víte, na co chcete šetřit, můžete začít s vynecháním maličkostí, které napotřebujete. Můj tatínek mi dal plno rad a jedna z nich je, že "malé peníze dělají velké peníze". A je to opravdu tak. Na nějaký čas se uskromněte - nemusíte si přeci kupovta Starbucks každý den, nemusíte si kupovat drahé obědy, nemusíte utrácet za časopisy a oblečení, které nepotřebujete.,. Věřte mi, že takto se dá ušetit opravdu dost. Já, když jsem si v 16 šetřila na první "velkou" investici, přestala jsem si kupovat nesmysly a oblečení, co jsem nepotřebovala. Za našetřené peníze jsem si pořídila Balenciagu Giant 12 City. Bohužel kabelka nebyla "můj styl" a prodala jsem jí za pár let. Mrzelo mně, že jsem neinvestovala do něčeho, co by mi v šatníku vydrželo déle, ale každé "špatné" je k něčemu dobré - alespoň jsem si uvědomila, že se vyplatí si počkat a koupit si něco, co opravdu chcete a unosíte!Favourite bags at the moment: 1. Chanel Le Boy from the Cruise collection in white 2. Chloé Faye in grey  3. Chanel Jumbo Flap Bag in black/gold 4.Valentino Rockstud Lock Flap in baby pink  // Momentálně pár mých oblíbených kabelek: 1. Bílý Chanel Le Boy z Cruise Collection 2. Šedá Chloé Faye 3. Chanel Jumbo Flap Bag v černo-zlaté kombinaci 4. Valentino Rockstud Flap Bag v baby pink

3. PREPARE A STRATEGY

Now that you're saving up and giving up things you don't really need,  you can move things quicker if you develop a strategy. Ok, you're saving money, because you don't buy things you don't need, but why don't you ask everybody for money for Christmas/your birthday? I think everyone would understand that you're saving up and instead of buying you something you don't really need, I think they'll be more than happy to help you! Also you can make money easily by selling old clothes you don't wear anymore. You can also get a small job (or a bigger one if you have time) and save that money for your dream bag! Don't forget that anything is possible if you really want to!

Bodem 2. ušetříte opravdu dost, ale proč peníze nenašetřit rychleji? Řekněte si o peníze k narozeninám/Vánocům. Myslím, že rodina pochopí, že je lepší Vám přispět na něco, co opravdu chcete, než Vám kupovat něco, co vlastně nepotřebujete. Pokud studujete, můžete si přivydělat brigádou, třeba i z domova po internetu a nebo například prodat staré věci, které už nenosíte. Nezapomeňte, že všechno jde, když se chce!


Some handbags, which I have in my collection // Pár kabelek z mojí sbírky

4. CONSIDER VINTAGE/PRE-OWNED

I know that not everyone can get a second job or simply wait a year to get their bag of dreams. You don't need to get a new bag, you can also consider another, more budget-friendly options - like buying preowned or vintage pieces! There are many trustworthy e-shops like Vestiaire Collective or Designer Vintage, where you can find many pieces for a "better" price in a very good condition, sometimes even new pieces! If you don't want to wait that long to get your piece, you should definitely think about this option - however in my opinion I rather get a new one and wait longer, but that's just my personal view.

Je mi jasné, že každá z nás si časově nemůže dovolit brigádu nebo nechce čekat několik mesíců,m než si bude moct dovolit koupit kabelku. Nezapomeňte, že kabelky nemusíte kupovat jen v oficiálních buticích - existují i více "budget-friendly" možnosti, jako jsou například "preowned" nebo vintage kabelky. Na hledání kabelek doporučuji důvěryhodné a ověřené servry jako je například  Vestiaire Collective nebo Designer Vintage. Kousky na těchto e-shopech můžete najít i zcela nové a při koupi ušetříte až několik tisíců korun. Já osobně si věci raději kupuji nové, protože je to pro mně zážitkem, každopádě pokud chcete ušetřit, tak určitě o této možnosti popřemýšlejte!


Some of the bags on my wishlist: 1. Gucci (here) / 2. Chanel (here) / 3. Chanel (similar) / Prada (here) / 5. Saint Laurent (here)

5. SALES

If your dream bag is Saint Laurent, Prada or another brand selling online, you can actually save a lot if you wait for the sale season and buy it then! Of course there is the chance, that the piece might be sold out or not even got on sale, but I think that if you really want something and will be checking the sale a lot, you'll find the piece and save some money! And that's worth it, right?  So I hope that this post helped some of you and that you will get your designer bag very soon! Don't forget to wait and trust me - it will be worth it!

Pokud Vaší dream bag není Chanel, Louis Vuitton, Hermès a jiné značky, které ve slevě prostě nenajdete, určitě počkejte na slevy. Saint Laurent, Prada a další značky se každou sezonu zlevňují až od 70%. Ano, nikdo Vám nezaručí, že právě model, která chcete bude ve slevě nebo na skladě, ale určitě čekáním nic neztratíte. Tak doufám, že tento článke někomu z Vás pomůže a že třeba díky němy si našetřít na svojí dream bag! Pokud nějakou máte, budu ráda, když se mi o tom svěříte do komentářů!

SHOP BAGS FROM MY COLLECTIONSHARE:

13 comments

 1. Uzasny clanek a skvely napad, nemyslim to ve zlem, ale porad si rikam kde na ty tvoje kabelky beres. Ja osobne jsem si k patnactinam udelala radost a koupila Moschino, byla ve sleve za polovina a nelituju. Skvely tipy a urcite pomuzou nekomu, kdo si chce koupit designer kabelku.
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 2. Wonderful post. I live for my bags and get a lot of hate from people around me thinking I´m just wasting my money but I love bags and I do what I want with my money.

  ReplyDelete
 3. All are really great advices and all of them are the ones which I'd suggest too! Number two is the most important of them all, because just like you said, so many times we spend so much "small money" on unnecessary things and in the end it sums up as "the big money" which could have been our saved up money for a designer bag perhaps.

  http://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 4. Such great tips, I've been browsing some designer handbags recently and am definitely going to start saving. It's amazing how little savings here and there can add up! I spend way too much at Zara so need to tone that down too aha! x

  Summer, The Twins Wardrobe

  ReplyDelete
 5. i quite enjoyed the way you wrote that. Something about sentence construction....it was a pleasure, the directness, the purposefulness. Just.... at the risk of being labeled a pedantic bastard, i am going to have to point out two tiny overseeages of yours here. part 1 : "I was interested in fashion and one of dreams was to " yeah you forgot the "my". And part two starts with "Not" instead of "Now". that's all. perhaps there's others i missed. It doesn't really matter very much. I just thought perhaps you'd like to know, perhaps even so much as to correct it. I don't really care, have a nice day and a wonderful life. As for bags and affordability of expensive bags, i totally agree. Sometimes it's just worth it to save and make an investment that will last years even decades. For the quality yeah that's a primo-given. But also, perhaps, more philosophically, because symbols of money can be sexy. I suppose this is a whole topic for a discussion i'd like to have with someone at some point, sadly my entourage these days is not apt for such a discussion/conversation. Glad I subscribed.

  ReplyDelete
 6. Jednou snad budu mít kabelku od LV a později i Chanelku. :D Takže za takový příspěvek děkuju! Máš opravdu krásnou sbírku. :)
  Mr. Kev

  ReplyDelete
 7. I think that if you like them you should buy them :D
  nice post! thanks xx

  Blog - Coco made me do this

  ReplyDelete
 8. Toller Post! <3

  Und die Chanel Tasche ist wirklich ein Traum - es wäre auch MEIN Traum, genau diese Tawsche zu besitzen.

  Und ich sehe das wie du: Jeder gibt das Geld für etwas anderes aus - und der Spruch von deinem Vater ist absolut richtig.
  Ich sage immer gerne: Auch Kleinvieh macht Mist. Das darf mein einfach nicht vergessen, manche Menschen rauchen jeden Tag eine Packung Zigaretten, diese kostet vielleicht nur 4 Euro am Tag, aber auf ein ganzes Leben aufgerechnet ist das ein Haufen Geld - und in eine Designertasche zu investieren ist einfach nur gut angelegt.

  ❤ Liebste Grüße ❤
  Conny von connie-marron-granizo.at
  Personal Austrian Blog about Fashion | Beauty | Lifestyle | Food | and more

  ReplyDelete
 9. Ta růžová Valentino rockstud je překrásná a dlouho po ní pokukuju. Stejně tak po Valentino lodičkách, ale ani jedno si nepořídím, jsou to spíš takové sny :)

  Simple living: Střípky mých dnů

  ReplyDelete
 10. Great post dear ;)
  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 11. really good and useful post! Learnt a lot from you in here as I am also a fan of designer's bag. Owning a Chanel bag has been my dream and it's like taking me forever to accomplish it. I should plan a save up to get my hands on it soon!

  ReplyDelete
 12. Very nice post. I absolutely appreciate this site. Keep it
  up! fodboldtrøjer

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig