Saturday, October 1, 2016

NEW IN: GUCCI MARMONT

DSC_0892

It's been a while since I got a new bag and there is not better city to get a new one than in Paris, the Fashion Capital. Last year, when I was here in Paris, I got my Chanel Flap Bag, which is my ultimate favourite - but this season I got for something more new and modern - and that is the Gucci GG Marmont bag in velvet!

Je tu už pár měsíců, co jsem si pořídila poslední kabelku a tak jsem si řekla, že sama sebe v Paříži "odměním" a pořídím si něco, co mi udělá radost. Nakupuji převážně na dovolených, protože mi pak daná věc celou dobu dovolenou připomíná. Na víc si myslím, že není lepší místo, kde si pořídit nový kousek do sbírky, než právě v Paříži, městě módy. Vybrala jsem si novou Gucci GG Marmont bag a to v semišové verzi!

DSC_0886

Gucci Mini GG Marmont bag in velvet

So actually I had a velvet/suede bag on my wishlist, but it was the crossbody Monogramme bag by Saint Laurent that was on my wishlist. I went to Gucci first, they have the Marmont Velvet Bag in purple, which was on my radar for some time now. The cashier told me that the bag, just like the blue-velvet version, is world-wide sold out. Even though I was about to get some "colourful" bag, I tried this one on - and it was love at first sight. I think the bag matches me really good and I love every single detail of it.

Semišovou kabelku jsem měla na wishlistu poměrně dlouho, ale byla to tahle kabelka od Saint Laurent, kterou jsem chtěla pořídit. Do Gucci jsem tady v Pažiži šla s tím, že si pořídím pásek (který neměli) a podívám se Marmont bag ve fialové. Bohužel jsem se dozvěděla, že ta je celosvětově vyprodaná. Vyzkoušela jsem si tuhle černou - no a byla to láska na první pohled!

DSC_0901

The bag has a perfect size. It's not too big, it's not too small. I can actually fit all I need there - like my wallet, keys, Iphone, sunnies, external battery and an USB.  The strap of the bag is adjustable, just like at my Flap Bag by Chanel - so you can either wear it long on the side or like a crossbody bag, or shorten it and take it on your shoulder. The material of the bag is really soft and it almost feel like something you can cuddle with. On the back side of the bag, there is also a little heart - how cute is that?

Kabelka má perfektní velikost - není ani moc malá, ani moc velká. Vejde se mi to ní všechno, co potřebuji - tedy peněženka, klíče, telefon, externí nabíječka, USB kabel a rtěnka. Řemen je upravitelný, takže ho buď můžete nosit dlouhý jako crossbody nebo krátký přes rameno. Materiál kabelky je opravdu jemný - skoro jako plyš. Kabelka má na zadní straně vyšité srdíčko, což mi přijde jako krásný detail!

DSC_0882

I am really happy to have this baby in my closet and I am pretty sure, that you're going to see it A LOT in my outfits here. So how do you like the bag?

Jsem moc ráda, že jsem si kabelku pořídila. Myslím, že ke mně se hodí perfektně a určitě jí teďka na blogu uvidíte často! Tak jak se Vám líbí?

SHOP THE BAG
SHARE:

16 comments

 1. beautiful bag!

  www.bstylevoyage.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Ahoj, je nádherná. Já tuhle kabelku mám taky jen v tyrkysové barvě. :-)

  ReplyDelete
 3. Congratulations on your new bag, she's gorgeous! I love the velvet material and gold hardware is stunning! I can't wait to see how you style it :)

  El xxx

  www.elsfashionfix.co.uk

  ReplyDelete
 4. vybrala si si vemi peknú kabelku, teším sa, ako ju skombinuješ :)

  www.sinnnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Je vazne nadherna, ja taky nejradeji nakupuju na dovolenych, az na to ze na ne tak casto nejezdim! Pariz je vazne uzasny mesto a urcite perfektni na nakupovani prave takovych kousku! Hned bych ji brala!
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 6. In love!

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Love the new marmont! I think this one is going to be my next! I can't decide between the black, or teal though. Both so pretty!!


  www.kristenskouture.com | luxury. fashion. lifestyle.  .

  ReplyDelete
 8. Beautiful bag!


  http://brightdecember.blogspot.com/

  ReplyDelete
 9. This bag - deep deep crush! <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 10. Oh,amazing! :)

  www.anetesdomas.blogspot.com

  ReplyDelete
 11. Hi! I'm thinking of bying this bag, but the product pics is confusing me a bit. When I look at your bag (and others) it seems all black, but when looking at the pics on Gucci's homepage it seems like the seams is white and much more "visable". Is it just the high contrast on the product pics, or do you think they did a change on the bag? It would help a lot hearing back from you!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi! The bag is just black :) Hope I helped!

   Delete
  2. Thank you, helps a lot :) Then it seems like they've done a change to the bag. Such a bummer, love the all black one you've got.

   Delete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig