Monday, October 24, 2016

WHITE AND GREY

DSC_0027-2

I've been in Barcelona for a couple of days now and unfortunately the weather isn't as good as when we arrived. It got a little colder and it's also raining more. However we didn't let that ruin our days here and enjoyed the city to the fullest. We started the day by having a big breakfast and then we went to the city. We started on Passeig de Gracia, where we checked some stores, continued on Placa de Catalunya and ended up on Ramblas, where we got an Amorino ice cream (which is a must!), went to the Boqueria and at the end of the street sat down for a glass of (really big glass of) sangria. After that we continued through the post to the beaches and went to the Eclipse bar at the W, which is, in my opinion, the best place for a drink with a view in here! In the evening we went back to Gracia, where we stayed, and went to a little Spanish restaurant, where we got some more sangria and a lot paella. I went for a look, in which I could walk a lot, but still looked elegant. I went for an all-white combination, which I paired with a grey coat and grey pumps. I have added my Saint Laurent bag and my Celine sunglasses - so how do you like the look?

V Barceloně jsem teď už pár dní a bohužel i tady hezké počasí nevydrželo. Trochu se ochladilo a poměrně často i pršelo - naštěstí je tu ale pořád lépe než u nás. Barcelonu jsme si ale deštěm zkazit nenechali a po velké snídani vyrazili do města. Začali jsme na Passeig de Gracia, kde jsem se podívali po ochodech a z něho pokračovali na Placa de Cataluya. Z náměstí jsme pokračovali pak na La Rambla, kde jsme samozřejmě nemohli vynechat gelato v Amorino, známou Boquerii a Sangrii v jedné z místních restaurací. Z Rambly jsme pak pokračovali do přístavu a došli až na pláže v Barcelonetě. Na pláž jsme dorazili navečer, takže jsme se rozhodli, že zajdeme ještě do Eclipse Baru v hotelu W a užijeme si výhled z něho. Na večeři jsme se pak vrátili zpátky do Gracie, kde jsme bydleli a zašli do jedné malé španělšské restaurace - nechyběla sangrie, paella a dobrá nálada! Mám teď už poměrně dost oblíbených míst v Barceloně, a tak mě napadlo, že bych Vám zase sepsala nějaké tipy - měli byste zájem? Ale teď už k outfitu... Zvolila jsem outfit, který je pohodlný, ale zárovenň elegantní.Na sebe jsem si oblékla "all white kombinaci", kterou jsem doplnila šedým kabátem a šedými lodičkami. Přidalaj sem ještě šedou kabelou Saint Laurent, brýle Celine a zlaté doplňky - tak jak se Vám look líbí?


DSC_0019 2-3 DSC_0107
DSC_0058 DSC_0097
DSC_0295

OUTFIT DETAILS

Topshop top (similar)
Mango pants (similar)
Zara coat (similar)
Buffalo heels (similar)
Saint Laurent bag (similar)
Celine sunglasses (similar)
Marc Jacobs watch (similar)

SHOP MY LOOK


SHARE:

15 comments

 1. Love the neutral color combo.

  Liv

  www.livforstyle.net

  ReplyDelete
 2. I adore Amorino ice creams and they always look so pretty! :)
  I like your minimalistic approach to this outfit and that's a perfect trench coat right there!

  http://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 3. Jakoooo vzdy super Baru! Moc se mi kombinace bile a sede libi a tobe tyhle dve bravy proste moc moc slusi! Je mi lito, ze pocasi nevyslo, ale to by ted momentalne asi nikde! Ale mysli, ze si to tam stejnak uzivate... ;)
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 4. So chic :)

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Wonderful outfit, especially the bag!

  ReplyDelete
 6. Báječná kombinace, už vím, jaké barevné kombo si zítra obléct :)
  ...Instantní krása...

  ReplyDelete
 7. Perfect look! :)

  www.theinvisiblebutterfly.com

  ReplyDelete
 8. Vyzeráš krásne a na tie topánky som tiež pokukovala naposledy :)

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. Style is fantastic


  https://chicporadnik.blogspot.com/2016/10/vogue-haus.html

  ReplyDelete
 10. Loving all of the neutral shades! Those pumps are gorgeous!  www.kristenskouture.com | luxury. fashion. lifestyle.  .

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig