Thursday, November 24, 2016

CHRISTMAS GIFTS & BLACK FRIDAY CODES

Desktop2

Christmas is just around the corner and it’s the perfect time to start thinking about presents and what you’re going to buy your beloved ones. I know getting “the perfect” present can be hard sometimes - especially for your men, am I right, girls? Because of that I decided to share with you some of my idea s of what to get your close ones under the Christmas tree! When thinking about the gifts to your girl/boyfriend, family or a friend, try to think outside of the box. Sure you can buy something cliché, like socks or a book, but why not to get something more personal? Also don’t forget that Christmas are not about money or crazy spendings. I’d rather get a present, which has something to say and maybe refers to some “inside” joke than something crazy expensive. I would still enjoy it a lot, but it’s not about that. In this post I included all the price ranges, so I hope everyone will find inspiration for their budget :)

Vánoce jsou už skoro za dveřmi a je pomalu na čase zamyslet se, co byste rádi dali svým nejbližším pod stromeček. Moc dobře vím, že najít ten "perfektní" dárek není tak jednoduché jak to vypadá - proto jsem se rozhodla pro Vás udělat tenhle post, ve kterém najdete spoustu nápadů na to, co svým nejbližším nadělit pod stromeček. Při výběru nezapomeňte na to, že Vánoce nejsou o penězích nebo o tom, kolik daná věc stojí. Podle mě jsou o tom udělat svým blízkým radost a plnit nesplněná přání. Určitě udělá radost víc něco osobního než něco komerčního a drahého. Ve svých tipech jsem se snažila zařadit všechny cenové kategorie, tak doufám, že se někdo článkem třeba inspiruje :)


FOR HIM

Xmas GuideHim

Byaern München tickets / Mulberry wallet (here) / Iphone 7 (here) / Hugo Boss shirt (here) / Ted Baker cufflinks (here) / Kapten&Son watch (here) / Hermes belt (here) / Nike sneakers (here) / Tom Ford perfume (here) / Beats headphones (here) / Hugo Boss gloves (here) / Firbit bracelet (here) / Lanvin tie (here) / Tom Ford sunglasses (here) / Playstation 7 (here) / Rimowa suitcase (here)

To be perfectly honest, this is the very first time I have to think about a Christmas present for my boyfriend. Ever. In my whole life. Trust me, there is some pressure I feel right now, so if you feel the same, I hope you appreciate these ideas! However these doesn't have to be just for your boyfriend/partner, it can also apply basically to any man in your family - your dad, brother, guy friend or maybe even your boss!

- Match ticket(s): Is your boyfriend/dad/friend into sports (just like mine)? Then why not to get him a ticket/tickets for a match of his favorite team? I am pretty sure this is something unexpected! You get him 2 tickets and join the game.
- Watch: Now I know I said that you should think outside of the box, but sometimes going safe is also a nice option. If you’re thinking about getting a watch, an European watch brand Kapten&Son has a special promotion - if you buy a watch, you’ll get an extra strap for free! The promotion is valid from November, 18th and is available on their official website till December, 31st. All the watches are unisex, just like straps, so you can actually get yourself one too and change the straps as well!
- Wallet: I don’t know about you man, but my boyfriend is NOT able to get all the money to one place. He usually carries it in his pockets and when coming home I had to listen to complains about losing money. Get him a wallet under the Christmas tree and the problem is solved! Easy!
- Technology: Girls like jewelry, bags and shoes. Boys like playstation, games and technology. It’s a know fact and if you’re boyfriend is into gaming and enjoys that, why not to get him a new game or maybe or a new playstation? Another idea would be a new phone, maybe health watch, that keeps track of his health or a pair go headphones.
- Clothes: Even though clothes are a Christmas classic, I am pretty sure that if you’re boy hates shopping, he would love to get some and save himself the hated shopping session.
- Accessories: Just like clothes, you can get your man a classic belt, something for winter, new pair of sunglasses or perhaps a tie? I know those are ideas, which can think anyone of, however I still think those can make him happy!
- Cosmetics: Who said cosmetics is just for girls? There is also a lot of options for men! From perfume over facial care till hair care.
- Travel accessories: If your boyfriend travels a lot, why not to get him a suitcase, which he'll use years and years? Since I am based in Germany/Czech Republic, we have to travel a lot to see each other. I come to visit him, he comes to visit me - that means that having a suitcase, which is easy to roll, high quality and safe is a priority for us. I have two Rimowa suitcases, which I can only recommend. 

Abych byla upřímná, nikdy jsem nemusela řešit problému typu "Co dám svého příteli pod stromeček? Bude se mu to líbit?". Tenhle rok je to ale poprvé jiné - a tak si lámu hlavu s tím, co své "lepší" polovičce dám. Pokud i Vy jste trochu v nesnázích, můžete se inspirovat mými tipy a třeba najdete to "pravé ořechové"! Samozřejmě se tipy nevztahují jen na vašeho přítele/manžela, ale jakkéhokoliv mužského ve Vašem životě - tatínka, bratra, kamaráda nebo napčíklad šéfa!

- Lístky na zápas: Pokud Vašeho "mužského" zajímají sporty, myslím, že není nic lepšího než ho obdarovar lístkami na zápas! Pokud miluje fotbal, kupte mu lístky na jeho oblíbený zápas. Pokud miluje basket, jděte na spolu na basket! Sice to pro Vás asi nebude "takový" zážitek, ale proč spolu něco nepodniknout?
- Hodinky: Vím, že jsem říkala, že byste měli myslet trochu "outside of the box", ale občas není nic špatného dát pod stromeček "klasiku". Obzvlášť pokud po nich někdo touží. Spousta značek má teď dokonce i akce - například Kapten&Son má teď speciální promo: ke koupi hodinek dostanete zdarma řemínek! Hodinky najdete na oficiálních stránkách!
- Peněženka: Nevím, jak to máte Vy, ale například můj přítel nosí peníze zásadně po kapsách. Nejednou se mu stalo, že se mu z kapsy něco vytratilo. Proto si myslím, žě skvělým dárkem by byla i peněženka! 
- Technika: My holky máme rády make-up, kabelky a boty. Kluci mají radši technické "hračky" - playstationy, telefony, ipody, iphony. Ať už Váš blízský najde pod stromečkem novou počítačovou hru nebo nový playstation, určitě mu to udělá radost!
- Oblečení: Můj přítel nesnáší nakupování. A myslím, že není jediný. Proto, pokud i Vás přítel nenávidí nákupy, není od věci mu pořídit něco nového, aby se nenáviděným nákupům vyhnul.
- Doplňky: Skvělým dárkem jsou i doplňky, jako klasický pásek, sluneční brýle, rukavice nebo například kravatu?
- Kosmetika: Kdo říkal, že kosmetika je jenom pro holky? Výběr produktů pro kluky je stějně velký - od voňavek přes pečující krémy až po péči o vlasy!
- Cestovní doplňky: My s přítelem cestujeme často. Jinak to ani nejde. Přítel momentálně studuje v Barceloně, já jsem doma v ČR neo různě po světě, takže za sebou každých 10 dní létáme. Pokud taky máte někoho, kdo často cestuje, není nad to zainvestovat do kvalitních kufrů nebo "cestovatelských" potřeb. Z mojí zkušenosti mohu jen doporučit doplňky od Rimowy, které mám teď už skoro půl roku a které bych už nevymněnila!

FOR HER

Desktop2

Acne sweater (here) / Justin Bieber concert tickets / Richmond & Finch phone case (here) / Ray Ban sunglasses (here) / NARS set (here) / Gucci bag (here) / Kate Spade agenda (here) / Olivia von Halle pyjamas (here) / Rimowa suitcase (here) / Kapten&Son watch (here) / Cartier bracelet (here) / Cartier perfume (here) / Girlsboss book (here) / Gucci belt (here) / Johnstons of Elgin scarf (here) / YSL card holder (here) / Cartier earrings (here) / Diptique candle (here

I think getting presents for girls is way easier than for males. I think there is way more options of what you can get your girl, mother, friend, co-worker or boss! If you don't have any clue what to get your close female, here are some tips for you!

- Concert tickets: If you're looking for a little bit more "different" present, I think concert tickets are it! If you're getting those sold-out Justin Bieber tickets to your Belieber girl, I don't think anything could make her happier!
- Cosmetics: Any girl is happy about a new NAKED palette or a new perfume. We girls love cosmetics and if you're not really sure what's your girls style, take an advantage of the sets and get her one!
- Jewerly: Whoever said "Dimond are girl's best friend" were damn right. If you want to get your girls something special, a piece of jewelry definitely a great choice. For me the LOVE bracelet by Cartier has always been the most romantic and iconic piece. I know it's not everyone's budget and I would never in my entire life ask someone to get it for me, however if you want something to spend and get your girl something special, I think this is the right piece. However, of course, there are many beautiful, budget-friendly options as well.
- Home decorations: Doesn't matter if it's a book, diary or a candle - we girls LOVE home decorations and diaries and books! I am the worse at shopping those stores, always ending up spending way too much there. I feel like everything is cute and that I need everything. And I know a lot of girls like me. So why not to get your girl something like that?
- Clothes: I know we girls buy a lot of clothes during the year - but there is always space for some more, right? 
- Accessories: The perfect gift can be also accessories like an iphone case, a card holder, a really good suitcase or a statement belt. I really need the first two ones and I can imagine that a lot of girls feel the same way! Also we girls love watches and you can also use the Kapten&Son promotion to get your girl a watch! 
- A statement bag: Every girl wants and need a statement bag in her closet. The bag, which you can wear anything and any time and for any occasion. 

Obecně si myslím, že hledat dárky pro holky je mnohem lehčí než pro muže. Nevím proč, ale mám pocit, že na trhu je spousta možností pro holky a jen pár pro muže. Každopádně pokud potřebujete inspirici, co nadělit svojí přítelkyni, mamince, kamarádce nebo například kolegyni, tady je pár nápadů!

- Lístky na koncert: Pokud hledáte trochu "nevšední" dárek, myslím, že lístky na koncert jsou to pravé ořechové. Pokud je Vaše přítelkyně "beliber" a Vy jí seženete lístky na vyprodaný koncert, bude nejšťastnější holkou na světě.
- Kosmetika: (Skoro) každé holce udělá radost nová NAKED paletka, oblíbený parfém nebo Lip Kit od Kylie Jenner. Pokud si nejste jistí, co se Vaší ženě líbí, vsaďte na jistotu a kupte jí pod stroeček celý set - v tom si vybere každá z nás!
- Šperky: Ne nadarmo se říká, že diamanty jsou dívčinou nejlepší kamarádkou. Asi každá z nás miluje šperky. Pro mě byl vždycky speciálním kouskem LOVE bracelet od Cartiera. Jedná se o šperk s historií a s "poselstvím". Každopádně se dá najít i spousta jiných možnistí, ale pro mě je tenhle náramek srdeční záležitostí.
- Knížky a dekorace: Já osobně miluju všechno domácí dekorace, svíčky, rámečky, knížky, notýsky a diáře. A nejsem jediná. Myslím, že hodně z nás, holek, by mělo mít zakázáno jít do Ikey. Pokud se i Vaší "dámě" líbí vše výše jmenované, pak něco takového je trefou do černého?
- Oblečení: Máte pocit, že my, ženy, si kupujeme oblečení přes rok a tak víc není potřeba? Naopak! Myslím, že každá z nás ocení něco pěkného na sebe.
- Doplňky: Perfektním dárkem jsou i doplňky - například nové sluneční brýle, nový kufr, klasický pásek, card holder nebo například hodinky. 

- Klasická kabelka: Každá z nás potřebuje klasickou kabelku, která se hodí ke všemu, ke všem příležitostem. Ráno, večer, k poholdným i elegantním outfitům. My holky kabelky milujeme a pokud opravdu nevíte co, tohle je něco, co b vykouzlilo úsměv snad každé holce!

So I hope this post was useful for you and I would be more than happy if you could let me know in the comments what are you getting to your closest ones! You can never have too much of inspiration!

Tak doufám, že se Vám post líbil a že třeba z někoho Vás inspiroval. Budu moc ráda, pokud mi do komentářů napíšete, co Vy dáváte svým blízským pod stromeček - inspirace není nikdy dost!

BLACK FRIDAY CODES FOR YOUR FAVOURITE SHOPS

30% off with code CYBER - go here

 50% off winter gear (sweater, coats, boots, jackets, winter accessories) - go here

Extra 20% off their annual sale with code THX20 - go here

VIP 25% OFF orders of $325 or more with code BSTYLE25 - go here
VIP 30% OFF orders of $500 or more with code BSTYLE30 - go here

30% off full priced order(s) over €300 with code BFRW30 but excludes items tagged as permanent, essentials, SS17 or fine jewellery - go here

Extra 30% off sale with code XMAS16 - go here

30% off selected styles - go here

40% off when spending more than $55 with code VC40 - go here
45% pff when spending more than $105 with code VC45 - go here

25% off with code GOBIG16 - go here

70% off selected stock - go here


SHOP MORE GIFT IDEASSHARE:

8 comments

 1. This is such a nice post, I really like most of your gift ideas :) I'm completely in love with the pink pyjamas, they're so beautiful! Besides that, I think the Kate Spade planner is amazing.
  xx
  Svenja from svenjasparkling.blogspot.de

  ReplyDelete
 2. Love it! Thanks!


  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Jee, moc diky, urcite vyuziju inspirace na Vanoce i kodu na slevy. Miluju tuhle americkou tradici black friday a urcite neco nakoupim, kez by to tak bylo i u nas!
  S laskou
  Sandra / http://shineoffashion.com

  ReplyDelete
 4. Very useful post! Thanks for sharing. :)

  www.theinvisiblebutterfly.com

  ReplyDelete
 5. Ďakujem, výborný článok, super rady :) Akurát mávam vždy problém pri oblečení vybrať správnu veľkosť :)

  ReplyDelete
 6. Je to jen u me, nbebo ty odkazy pod fotkou nefunguji? :( zamilovala jsem se do toho ruzoveho pyzama, odkudpak je? :)

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig