CURRENT WISHLIST

Wednesday, November 2, 2016

NEW IN: AUTUMN CLASSICS

DRESDEN I GERMANY /
DSC_0614-2

A couple of day ago I showed and told you on my Instagram, that I got a special delivery from one of my favourite stores with luxury goods - Coltorti Boutique. Today I would like to share with you what I got on their website and also tell you something more about my purchases!

Před pár dny jsem Vám na svém Instagramovu ukazovala, že jsem dostala speciální zásilku z Coltorti Boutique, jednoho z mých oblíbených eshopů s luxusním zbožím. Dneska bych se s Vámi chtěla podělit o to, co se skrývá vevnitř a zároveň Vám něco i svých nových kouscích říct.

DSC_0634

I was looking for a beige bag for a longer time - I liked Valentino, I liked Céline, but in the end I took this Prada bag and I am happy I did so - I think iťs such a classy piece, which I will in my closet for a long time!

Už dlouho jsem pokukovala po světlé kabelce, ale nemohla se rozhodnout, jakou bych si vlastně chtěla pořídit - protože upřímně bych si vzala nejradši všechny -. Líbí se mi Valentino, líbí se mi Céline, ale nakonec jsem zvolila tuhle Pradu a myslím, že jsem udělala dobře. Podle mě se jedná o opravdu klasický kousek, který mi v šatníku vydrží dlouho.

DSC_0621

The bag is called "Bibliotheque bag" and iťs one of the newest Prada models. The size of the bag is perfect - it's not too big, it's not too small, which is just the perfect size for everyday wearing. The bag fits my wallet, phones, keys, external charger, some make-up and another small items. The bag comes also with a shoulder strap, which I think it's really good - you can wear it in hand, on your shoulder and also as a crossbody bag. The only thing, which I kind of miss on the bag, is a classical closing, which the bag doesn't have - the bag is basically opened all the time, which I am not the biggest fan of. However I still love the bag and I believe that I got a piece, which will stay in my closet a long time and doesn't get old or boring!

Konkrétně se jedná o Bibliotheque bag v béžové barvě. Kabelka je z novějších kolekcí. Velikostně mi přijde "akorát" - vejde se mi do ní peneženka, klíče, mobil, externí nabíječka, kosmetika a ještě v kabelce mám místo. Super mi přijde i to, že kabelka má i "shoulder strap" a můžu jí nosit i jako crossbody. Jediné, co mi na kabelce trochu vadí, je, že nemá žádné klasické zapínání. I tak mi ale přijde jako klasický, nestárnoucí kousek a už se těším, až Vám ji ukážu v outfitu!

DSC_0668
Besides the bag I also got a pair of ankle boots. I was really missing a pair of high quality, simple and comfortable ankle boots, so I am happy I got these by Guiseppe Zanotti! Last year I got a pair of studded ankle boots by Givenchy, which I could wear only with golden details because of the golden studs, so I am happy that I finally have a pair, which matches both!

Kromě kabelky mi přišky i kotníkové kozačky. Jednoduché, pohodlné, kvalitní, kotníkové kozačky mi v šatníku chyběly. Minulý rok jsem si pořídila tyhle pocvokované od Givenchy, ale chyběly mi nějaké univerzální, které půjdou i ke stříbrným detailům. Myslím, že tyhle od Guiseppe Zanottiho jsou trefou do černého! 

DSC_0639

I hope you love my new pieces as much as I do. I am really looking forwards showing them to you in my outfits posts. And if you're also planning to get a little something for yourself for fall season or maybe if you're planning buying some Christmas gifts, I have goods news for you - on Coltorti Boutique (who carries brands like Saint Laurent, Prada, Valentino, Stuart Weitzman, Jimmy Choo, etc.) you can get 15% off shoes, bags and clothing with the code "BARBORA15"! (Valid until December, 31st). So I wish you happy shopping!

Tak doufám, že se Vám moje nové kousky líbí tak stejně jako mně! Pokud si i Vy plánujete pořídit nějaké nové kousky nebo už třeba plánujete nákupy Vánočních dárků, mám pro Vás dobrou zprávu - na stránkách Coltorti Boutique dostanete s kódem "BARBORA15" 15% slevu na boty, oblečení i kabelky (Coltorti má například značky jako je Prada, Saint Laurent, Stuart Weitzman, Valentino, Jimmy Choo, apod.)! Kupón je plattný do 31.prosince 2016. 

In collaboration with Coltorti Boutique

author image

About the author:

Barbora Ondrackova, a personal style blogger, fashion lover and traveler. Welcome to Vogue Haus!

Let's connect!

14 comments

 1. This bag is just too cute - loooove it <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 2. Woooow, tak ta je naprosto nadherna, hned bych ji brala, doufam teda ze na Colorti maji i Valentino, kterou si preju, protoze to je moje vysnena kabelka!!! ;)
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 3. What a gorgeous handbag! I'm so in love! Beautiful!

  El xxx

  www.elsfashionfix.co.uk

  ReplyDelete
 4. Lovely little bag. Such a great peace of art.

  Greetings from Estonia.
  www.stellarium.ee

  ReplyDelete
 5. Kabelka je krásná, ale Prada kopíruje YSL???!?!?!

  ReplyDelete
 6. Perfect bag!

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Amazing bag!

  http://thedaydreamings.blogspot.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!