Saturday, December 3, 2016

BEIGE ON BEIGE

DSC_0584

Those, who know me a little better, know, that I am really into neutral tones right now. I love wearing beige, camel, taupe and off-white - I simply think that the colours look amazing and more elegant than all-black outfits. And in today's outfit I managed to wear all mentioned. This time I went for big, cozy turtle neck, which I paired with my Stuart Weitzman boots and my favourite camel coat. I have added a hat to keep the look more interesting and my Prada bag from Coltorti Boutique. When I was ordering the bag, I wasn't really sure whether it's my style and if I am going to wear it a lot. I am more than happy that I got the bag, because I wore it so much the past month and it's actually one of my favourites now. If you're also looking for a new bag, or maybe a pair of shoes or a present for someone, don't forget you can still get 20% on their website when using the code BARBORA20! The code is valid till 31st of December! I have also added some golden jewerly, which I think matches the warm beige tones the most. Currently I am wearing the new Frey Wille collection - their "Hommage" and Alfons Mucha" collection. I really love the mixture of colours, that look soft and elegant. I also fell in love with their rings - so you can see me wearing two from the collections mentioned above. All pieces are made from 18k gold and are also available with diamonds. The collection is very limited and exclusive, so maybe that would be the perfect gift as well?

Ti, co blog čtou pravidelně, asi ví, že jsem se zamilovala do neutrálních barev. Miluju béžovou, "camel", off-white i "taupe". V dnešním outfitu se mi povedly zkombimoval všechny jmenované tóny. Na sebe jsem zvoliala velké, rolákové šaty, ke kterým jsem přidala vysoké kozačky a oblíbený kabát. Outfit jsem doplnila kloboukem a kabelkou Prada z Coltorti Boutique. Když jsem si kabelku objednávala, trochu jsem váhala a nebyla si jistá, jestli jí unosím a jestli na mě není moc "vážná". Během toho měsíce, co jí mám, jsem jí nosila opravdu hodně a dokonce je teď jednou z mých nejoblíbenějších kabelek! Jsem moc ráda, že jí mám a rozhodně si jí beru i s sebou do Dubaje, kam odlétám už zítra. Pokud sami hledáte nějaký nový přírůstek do Vašeho šatníku nebo třeba dárek pod stromeček, nezapomeňte, že na Coltorti dostanete 20% slevu na Vaší objednávku, pokud zadáte kód BARBORA20! Outfit jsem doplnila zlatými šperky, které se podle mě k neutrálním barvám hodí nejvíc. Konkrétně mám na sobě kousky od Frey Wille , a to z jejich "Hommage a Alfons Mucha" kolekce. Všechny kousky jsou vyrobené z 18k zlata a jsou dostání i v diamantové verzi. Jedná se opravdu o unikátní kousky, které se hodí nejen na denní nošení, ale i večer do společnosti. Kromě náramků, pro které je firma známá, jsem si momentálně zamilovala i jejich prstýnky. Myslím, že i tyto kousky by byly skvělými dárky pod stromeček!

DSC_0797 DSC_0773 DSC_0814
DSC_0570
DSC_0833

OUTFIT DETAILS

Topshop sweater (similar)
Zara coat (similar)
Stuart Weitzman boots (here)
Prada bag via Coltorti Boutique (here) - 20% off with code BARBORA20
Frey Wille jewelry (here)
Marc Jacobs watch (similar)
H&M hat (similar)

SHOP MY LOOK


SHARE:

13 comments

 1. Wow! this is incredible

  http://thedaydreamings.blogspot.de

  ReplyDelete
 2. Skvely outfit, ty saty jsou naprosto bozi Baru!!! Moc se mi libi rolakovy saty a v kombinaci s kabatem a overknees to je bozi! ;)
  xoxo
  Sandra / http://shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 3. Love your sweater!

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Love your new Prada bag!! The cream and white is the perfect color scheme.

  www.kristenskouture.com | Luxury. Fashion. Lifestyle.


  .

  ReplyDelete
 5. I love these natural color mix! And that bag....wonderful!

  ReplyDelete
 6. pekný outfit, veľmi sa ti táto kombinácia hodí :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 7. this is such a beautiful look, all the colours are gorgeous. love your boots! xx
  cocobellablog.com

  ReplyDelete
 8. So in love with this minimalistic and chic look!! <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 9. Love this! So chic and minimalistic!
  xx

  Sigma Beauty Giveaway - The Black Blush

  ReplyDelete
 10. Love the outfit. The colors match so well. This looks really clean and so chic.
  Greetings Kati

  madame-schischi.blogspot.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig