DSC_0813

I had the time of my life in Paris and of course I took a lot of pictures during my stay - and those I would like to share with you today! We flew there just to relax a little and enjoy the city, however we also managed to go to our favourite places - to Trocadero with the best Eiffel Tower view, to Café Marly enjoy the view of Louvre, to Galeries Lafayette to get some gourmet food for the family, to the Christmas Market on Champs Elysées to enjoy some muled wine and Rue Saint Honoré to get some pre-Christmas shopping done. I really enjoyed my whole trip and I can't wait to show you all the pictures! As you know Paris is one of my all-time favoruite places, so I feel more honored that I could see the city again!

Dneska bych Vám chtěla ukázat pár fotek z Paříže, ve které jsme strávily poměrně dost času. Paříž mám moc ráda, takže jsem moc ráda, že jsem se do ní mohla znova podívat. Tentokrát jsem měla čas si město trochu víc vychuntat. Naposledy jsem byla v Paříži během stresujícího Fashion Weeku, takže jsem ráda, že jsem tentokrát měla volnější program. Do Paříže jsme letěly hlavně relaxovat, ale samozřejmě si i město prohlédnout. Zašly jsme na pár oblíbených míst - na oblíbené Trocadero se podívat na Eiffelovku, do Cafe Marly u Louvru si vychutnat horkou čokoládu, do Galeries Lafayette nakoupit dárky pro rodinu i na Rue Saint Honoré si zanakupovat. 

DSC_0181
DSC_0184 DSC_0866 DSC_0877 DSC_0816
DSC_0826
DSC_0881
DSC_0884 (1)
DSC_0974

We also discovered the Hotel Terrass, located on the Montmarte in the 18eme, having one of the best views on Paris in the town. It's a 4-star hotel offering 85 rooms and 7 suites.  The hotel has also a panoramic restaurant, where you enjoy your meal with an Eiffel Tower view. Besides that the hotel has the hotel a lot of sports leisures - including fitness or bikes to rent! I really think that the location is special. It doesn't matter if you'll go there just to enjoy a drink, dinner or decide to book a room - the hotel view is an experience!

Nově jsme objevily i Hotel Terrass, který leží v srdci 18.obvodu, jen kousek od Montmarte. Jedná se o hotel s krásným výhledem nejen na Eiffelovku, ale na celou Paříž. Hotel má celkem 85 pokojů a 7 suites. Výhled si můžete vychutnat nejen z pokoje, ale i z jejich panoramatické restaurace, která se nachází na střeše hotelu. Ať už se rozhodnote zajít jen na skleničku, na večeři nebo v hotelu se rovnou ubytovat - určitě si výhled užijete!

DSC_0978 DSC_0848
DSC_1020 DSC_1003