Saturday, December 17, 2016

GOODBYE DUBAI

PC140169

I spent in Dubai amazing 10 days. The first days were just a vacation and by the end of the trip we got a busy program, exploring more from the city and seeing new places. As you probably know, I got home yesterday, but I still have a lot of pictures, which I would like to show you - so in this post you'll be able to see what have done, what did we see and I would also like to tell you something more about the incredible hotel Atlantis, where we have stayed. 

V Dubaji jsme strávily neuvěřitelných 10 dní. První dny jsme si užívali sluníčka a teplého počasí, relaxovali a spíš trávili čas u bazénu. Poslední 2 dny jsme pak měli nabitý program a stihli toho víc než předchozích 8 dní. Dneska bych Vám tedy chtěla ukázat pár fotek toho, co jsme dělali, kde jsme byli a co jsme zažili. Zároveň bych Vám chtěla říct i něco víc o hotelu Atlantis, ve kterém jsme byli ubytovaní...

First let me start with the hotel, before telling you more about our activities in the city. In Dubai, everything is the greatest, the biggest, the most luxurious and over-the-top. And the hotel is nothing else (in a good way). The 5-star hotel, located on the Palm, is with its 1539 rooms the biggest beach resort in Dubai. The hotel was opened in 2008 and spans massive 46 hectares. The hotel is really a "city" itself - everything you need is there. Let's start with some attractions that the hotel has to offer - if you feel like going on waterslides, swimming with dolphins or seeing sea lions, definitely go to their Waterpark, which has unbelievable 17 hectares. The park has a lot to offer and everyone will find their own thing - there are pools and a beach, in case you just want to relax and enjoy the sun, there are waterslides, a shark safari or diving for more adventurous types and also a lot of animals in the Lost Chambers and also a lot of animals outside of it - like a Dolphin Bay, Sea Lion Point, Cownose Rays or for example sharks. Of course there are also some restaurants in the Waterpark, in case you'll get hungry. The best part about the park is that you can visit it even if you're not a hotel guest. The Waterpark is connected to a Shopping Avenue, where you can find several souvenir stores, jewelry sellers or fashion boutiques, including Tiffany & Co., Lacoste or Chopard. In this area there are places also many of their unforgettable restaurants.

Jako první bych začala o hotelu. Jak asi víte, v Dubaji není nic jen tak - když se něco staví, staví se to nejvyšší, největší, nejluxusnější, nejrychleji a nejlépe. No a právě 5 hvězdičkový hotel Atlantis není vyjímkou... Se svými 1539 pokoji je největším plážovým letoviskem v Dubaji. Jedná se o pravdu o "město ve městě" - hotel, který bych otevřen v roce 2008, má neuvěřitelných 46 hektarů. A věřte mi, že nudit se v něm rozhodně nebudete... Hotel má například vlastní akvapark, který zabírá plochu 17 hektarů. Kromě klasických atrakcí jako jsou bazény, pláž, tobogány, skluzavky, v něm najdete i akvárium, spoustu vodních živočichů a také možnost se potápět. Atlantis ve svém akvaparku nabízí například možnost zaplavat si s delfíny, nakrmit rejnoky nebo se zblízka podívat k lachtanům. Myslím, že v akvaparku se každý najde to své. Abyste se do akvaparku dostali, nemusíte být v hotelu ubytovaní. Stačí si koupit vstup a můžete ho využívat stejně tak jako hoteloví hosti, kteří ho mají samozřejmě zadarmo. Pak je napojedný na nakupovací zónu, kde najdete obchody se suvenýry, oblečením a šperky, a samozeřejmě také spoustu kaváren a restaurací. V nákupní zóně nebychí značky jako Tiffany & Co, Chopard, Starbucks nebo například Lacoste. 

PC150207
PC150196
DSC_0799 (1)
DSC_0809 DSC_0705
DSC_0555
PC150199 PC140131
PC150174-2

The hotel has in total 16 restaurants, in which many are award winning. We have tried several ones and about those I would like to tell you more now. I would like to start with Ossiano, which is a really one-of-a-kind restaurant. This seafood restaurant is placed "under the water" and has a view on the aquariums with a lot of fishes, sharks and rays. This gives the restaurant a really special atmosphere. We had a dinner at Ossiano and for me it was a true experience. Not only is the restaurant furnished beautifully and special itself, but also the dishes are really outstanding as well. I love sea food, so eating at Ossiano was really "my thing". The restaurant has won many, many awards - for example "The Best Seafood Restaurant" in years, 2013, 2014, 2015 and 2016 according to TimeOut Dubai Restaurant Award or "Best Restaurant" in the years 2013 and 2014 according to The Middle East Hotel Awards. And there is no wander why... You get spoiled by the best seafood, served in a eye-flirting way and tasting more than delicious. From our menu I really loved the main course, which was a white fish, and the dessert was really heavenly. I am not a sweet-tooth, but Ossiano took it to another level. If you're looking for something special when in Dubai, this is definitely your number 1 place to go.

Pokud Vás hotel do této doby nezaujal, třeba Vás zaujme jednou z jejich 16 restautací. My jsme jich vyzkoušeli hned několik. Jako první bych Vám chtěla představit seafood restauraci Ossiano, která je pro mě byla opravdu vyjímečná. Jedná se o restautraci umístěnou "pod vodou" a díky proskleným částem máte možnost si vychutnat večeři s výhledem na žralohy, rejnoky a mnoho druhů ryb. Jedná se opravdu o vyjímečnou restauraci s neuvěřitelnou atmosférou a výbornými pokrmy. Fakt, že v letech 2013, 2014, 2015 i 2016 byla podle TimeOut Dubai Restaurant Award "Nejlepší Seafood Restaurací" a podle Middle East Hotel Awards "Nejlepší restaurací" mluví samo za sebe. Kdo mě zná, ví, že miluji seafood, takže Ossiano bylo pro mě opravdovým zážitkem. Dostanete jen to nejlepší z nejlepšího, za doprovodu milé obsluhy a klidné hudby. Mně nejvíce chutnal hlavní chod, což byla "White Fish" a zmínit musím i dezert, který byl oprabdu nezapomenutelný. Já na sladké moc nejsem, ale musím říct, že Ossiano mě opravdu dostalo... Pokud jste v Dubaji a hledáte něco "trochu jiného", určitě do Ossiana zajděte..

DSC_0746 DSC_0224 DSC_0738 DSC_0257

Another of their restaurants is Nobu. I've been to Nobu already in NYC and Monte Carlo, so this one is something special for me and I could never miss one when being in a "Nobu-City". For those of you who doesn't know Nobu - it's a Japanise restaurant, serving one of the best sushis in the world, in my opinion. This one at the Atlantis is no exception. The fact that it's booked out most of the time speaks for the restaurant itself, I think. You'll get to experience the best of the best of the Japanese food - meaning not only sushi, but also "regular" dishes. The restaurant has a really special atmosphere and also an opened kitchen, so you can actually see all the ingredients and chefs, who prepare your meal. I really do think this is one of the best restaurants not only in the hotel, but also in Dubai. My advice to you? Make a reservation. You'll have no chance to be seated without it.

Dále bych Vám chtěla říct něco víc o japonské restauraci Nobu. Já jsem v Nobu byla už v New Yorku a Monte Carlu a s rodinou jsme si ho opravdu oblíbili - proto když jsme někde ve městě, kde Nobu je, nemůžeme ho vynechat. Pro ty co Nobu neznají - jedná se o světoznámou japonskou restauraci, která má, podle mě jedno z nejlepších sushi na světě a také nejlepší "shrimp tempuru" - no a tohle Nobu v Atlantisu není žádnou vyjímkou... To, že jsou kompletně zabookovaní každý večer mluvé za své... Pokud Vám chutná japonská kuchyně (a tím nemyslím jen sushi), určitě Nobu zkuste. Doporučuji si ale udělat rezervaci dopředu - jinak nemáte šanci dostat stůl...

DSC_0479 (1) DSC_0494

If you're looking for local food, try the Ayamna restaurant. This Lebanese restaurant has a lot of local and Arabic dishes. In my life I only tried a few meals from the cuisine, since my Dad has some Arabic friend, who always bring us sweets, however I never had a "proper" meal. I was really surprised by the variety of the menu and the dishes. A lot of the meals are vegetarian or with fish meat, so I was really happy about that. The only thing I didn't like was a little bit slower service, but that was probably due to a busy night.

Pokud chcete ochutnat místní kuchyni, zksute lebanonskou restauraci Ayamna, která se specializuje na arabská jídla a pokrmy. Já osobně jsem ve svém životě zkusila jen zlomek z arabské kuchyně, a to většinou jen arabské sladké, které tatínek dostal od kamarádů. V Atlantisu jsem využila šance a ochutbala i jiné pokrmy - například Tabuleh a Humus. Samoté menu mně opravdu překvapilo - arabská kuchyně je opravdu rozmanitá. Jako hlavní jídlo jsem zvolila více mezinárodní chod, a to humra. Restaurace má i nádherný interior a večer Vás při večeři doprovází břišní tanečnice. Ayamnu bych doporučila každému, kdo chce ochutnat místní speciality. Jediné, co bych jim vytkla, byl servis, který byl mnohem pomalejší než v ostatních restauracích a také nebyl tak příjemný a ochotný...

DSC_0434

For all meat lovers I recommend the Seafire, which is a steakhouse and a bar. I eat only fish meat, so this one was more for my family, however from what they said, it's been one of the best steaks they have ever eaten. In case you're like me, you don't have to worry about not getting any meal - they have a bright variety of non-meat meals as well! I went for the lobster and I have to say that I loved it. I had lobster before and I really didn't get the hype. That was only because it wasn't prepared that good. Seafire made me definitely want to eat lobster a lot. I also have to mention their deserts, who were served in a really amazing way and tasted really delicious!

Pro všechny, kdo milují steaky, maso a steakhousy, doporučuji zajít do Seafire, známého Steakhousu. Já jím jen rybí maso, takže bohužel kalitu steaků zhodnotit moc nemůžu, ale zbytek rodiny byl ze steaku opravdu nadšený a prý to byl jeden z nejlepších steaků, co kdy měli. Pokud nejíte "klasické" maso, stejně jako já, i Vy se v Seafire najíte. Já jsem měla humra a musím říct, že jsem z něho byla opravdu překvapená. Před tím jsem už humra měla, ale nějak jsem nechápala, co na něm všichni nají. V Seafire jsem ale změnila názor. Byl opravdu skvěle připravený. Kromě hlavního musím zmínit i dezerty, které byly nejen krásně naaranžované, ale také skvěle chutnaly.

DSC_0725

For lunch we decided to try the "Best Italian Restaurant in Dubai" - the Ronda Locatelli Restaurant. The restaurant is located inside of the building, but also has a terrace outside, which I think it's really nice. I think I don't have to tell you twice that I am a big salad lover, fish lover and a caprese lover. Unfortunately I am gluten-intolerant, so I am not able to eat any pizza, pasta or Italian bread - however just seeing the pizzas made me crave for one (which usually never happens). I went for a caprese salad, which has one of the softest and most delicious mozzarellas I've ever eaten. I also got a seafood salad, which has everything I love - shrimps, scallops, octopus. And of course we couldn't miss the desert and Italian coffee at the end. Definitely my favourite lunch spot!

Na oběd jsme byli v "Nejlepší Italské Restauraci v Dubaji" - Ronda Locatelli Restaurant. Restaurace má část v budově a má i venkovní zahrádku, což mi na oběd přijde super. Restaurace nemá titul nejlepší italské restaurace v Dubaji nadarmo. Já jsem jako předkrm zvolila caprese salát a jako hlavní chod seafood salát. Jídlo bylo opravdu výborné, takže pokud máte rádi italskou kuchyni, určitě do Ronda Locatelli zajděte. 

DSC_0394 DSC_0408

One more restaurant to mention is the Nassimi Beach, a famous beach restaurant and also a beach club. The restaurant is located inside and also outside on the beach. We always go for the beach seats if we can and so did we at the Nassimi Beach. The atmosphere is really amazing, the mood is really good and the food is really delicious. If you want to enjoy just a drink, there is a Happy Hour from 5 to 7pm, which gives you 2 for 1 from Saturday till Thursday! 

Poslední restaurací, o které bych se chtěla zmínit, je Nassimi Beach, což je plážová restaurace a plážový klub. Jedná se o jeden z nejznámějších plážových klubů v Dubaji. Restaurace má klasicky místa vevnitř, má terasu i místa na pláži. Nassimi Beach je super pro každého, kdo si chce vychutnat živou hudbu, pláž a skvělou atmosféru. Navíc od soboty do čtvrtka si můžete užít Happy Hour od 17 do 19 hodin a dostat 2 drinky za cenu jednoho!

DSC_0655 DSC_0642 (1)

I think their Bread and Street Kitchen & Bar is also worth mentioning, however we unfortunately didn't have to try this one - but we definitely will next time! I was also surprised by our room. We stayed at one of their "Imperial Club Rooms", which allowed us to also use the Imperial Club benefits. Imperial Club has a special lounge, where you can get breakfast, afternoon snacks and tea, drinks and small bites in the evening. You also have a private beach, private check-in, your own pool and also a car, which picks to up and takes you to the airport. Besides that as an Imperial Club guest you have a complimentary entry to the NightClub and the Waterpark. I really do think this is a great investment. I think with the Club benefits your stay is simply more comfortable. Also we had an amazing Suite in the 17th floor, out of 18. The room was really spacious, with a really big balcony and view over the whole Palm, the Burj Al Arab and the Burj Khalifa. My favourite thing to do was getting a coffee in the morning and chilling in the sun with the most gorgeous view of the city.

Chtěli jsme vyzkoušet i restauraci Bread and Street Kitchen & Bar , o které jsme slyšeli jen chválu, ale tu jsme bohužel už nestihli. Překvapená jsem byla také z našeho pokoje, který byl v 17 patře (z 18), měl krásný výhled na celou palmu, Burj Al Arab, Burj Khalifu i Financial District a byl opravdu prostorný. Jednalo se o jeden z pokojů, který patří do Imperial Clubu. Jedná se o speciální službu, díky které máte na hotelu spoustu výhod - například privátní check-in/check-out, zajištěnou dopravu z/na letiště, privátní pláž, privátní bazén, zdarma vstup do nočního klubu i akvaparku a také vstup do jejich lounge, ve které se můžete nasnídat, užít si odpolední čaj nebo večerní drinky a něco malého k jídlu. Jsou to sice drobnosti, ale musím říct, že díky nim máte pobyt pohodlnější - a to obvzášť pokud jedete do hotelu v sezónně...

DSC_0355
DSC_0333 DSC_0766 DSC_0692 DSC_0189 (1)-2 DSC_0345 DSC_0683

As I told you the first week of our vacation we just relaxed, enjoyed the weather and took things slow. We went to the city once. The last two days we did all the sight-seeing, all the shopping and went to many places. Of course, we couldn't miss the Dubai Mall and The Mall of Emirates - the Atlantis provides a complimentary shuttle there, which I think it's really nice since it's a 30 minute ride. We also went to the 148th floor of the Burj Khalifa, the tallest building in the world. We had a special ticket, which allowed us to have a private lounge with some drinks and snacks. I really liked this, because it wasn't too crowded and it was perfect for taking pictures. In the evening we went to the desert, where I have never been to. It was a real experience for me, even though I was a little scared about the desert animals - snakes, spiders, scorpions... I really enjoyed visiting Dubai again and I really do  home to come back soon!

Jak jsem Vám už říkala, první týden dovolené jsme spíš relaxovali, užívali si počasí a do města vyrazili jenom jednou. Poslední 2 dny jsme si nechali na památky a prozkoumání Dubaje. Letěli jsme vrtulníkem (já úplně poprvé v životě) a viděli tak Dubaj z úplně jiné perspektivy. Také jsme nemohli vynechat Burj Khalifu, Dubai Mall i Mall of Emirates a výle do pouště, kde jsem také byla úplně poprvé! V Dubaji jsem už po čtvrté, takže Golden Souk a klasciký trh jsme už navštívili před pár lety- Měli jsme toho hodně na plánu, ale bohužel jsme nestihli všechno - takže doufám, že se do Dubaje brzy podívám a změníme to!


Special thanks to Atlantis The Palm


SHARE:

12 comments

 1. to, že píšeš výjimečně jako vyjíměčně oprabdu mluvé za své. každopádně určitě zksuím jednu z restautací :)

  ReplyDelete
 2. All the food look so delicious! I could taste that japanese food. Thanks for sharing, you really know how to do a review of the places you visit

  www.blossomikebana.com

  ReplyDelete
 3. You got me sold on absolutely everything!!! Such a beautiful photo diary and written guide!

  http://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 4. To jsou tak nádherný fotky!! Závidím! :D Taky bych se tam někdy chtěla podívat...
  Mr. Kev

  ReplyDelete
 5. fotky sú ozaj prekrásne, hlavne tá úplne prvá :) Dubaj musí byť dokonalé miesto na poriadny relax!

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 6. Naprosto uzasny fotky a skvelej clanek! Dubaj musi byt uplne uzasna, ja jsem tam teda jeste nebyla, ale je to dlouho uz muj sen a po tomhle clanku tam chci jet jeste vic! A tolik dobryho jidla... ;)
  S laskou
  Sandra / http://www.shineoffashion.com

  ReplyDelete
 7. Wow! incredible photos

  http://thedaydreamings.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. Amazing pics! Looks like u had a fund time in Dubai <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 9. Adorable photos! :)

  www.theinvisiblebutterfly.com

  ReplyDelete
 10. You will get an incredible feeling of fervor while having the incomparable delight live in a particular spot. big ticket winner

  ReplyDelete
 11. Thank you very much for this great post. I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that. Quad Bike Safari

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig