Wednesday, December 7, 2016

HELLO DUBAI

DSC_0420

Hello from sunny Dubai! It's been more than a year since I've been the last time and I can't be happier to be back in town! Dubai is one of the places, where you can do anything. Literally. From laying on the back, over shopping in the biggest malls on the planet to skying in the Mall of the Emirates. As you know we arrived two days ago. We arrived early in the morning, so we were just chilling at Shangri-La Dubai, our hotel for the next couple of day. Yesterday we went to the pool during the day, got a small dinner in the afternoon and then went to Dubai Mall. I picked some special pieces and I can't wait to show them to you! Before I do that, I would like to show you an outfit, which I wore here, when going shopping. I went for a all-white combination, wearing a white top together with white skinny jeans. I have added a nude blazer over it, which I paired with my heels. I have also added my favourite taupe hat, which I think makes the look more interesting - what do you think?

Dneska Vás zdravím z Dubaje! Do Emirátů jsme přitelěti před 2 dny. Přiletěli jsme brzy ráno, takže první den jsme prospali a proležely u bazénu v našem hotelu, Shangri-La Dubai. Včera jsme se dopoledne šli k vodě, opdoledne zašly na brzkou večeři a pak se vydali do Dubai Mallu na menší nákupy. Já ulovila hned 2 kousky a enmůžu se dočkat, až Vám je ukážu společně s dalšíma fotkama. Dneska bych Vám ale chtěla ukázat outift, který jsem tady měla na sobě. Zvolila jsem bolé skinny s bílým topem a přes něj béžové sako. To jsem sladila s lodikami i kabelkou. Outfit jsem ještě doplnila oblíbeným kloboukem - tak jak se Vám look líbí?

DSC_0496-2DSC_0437
DSC_0509 DSC_0189 DSC_0504

OUTFIT DETAILS

Missguided blazer (similar)
Topshop shirt (similar)
Mango jeans (similar)
Christian Louboutin heels (here)
Prada bag (here)
H&M hat (similar)
Marc Jacobs watch (similar)

SHOP MY LOOK


SHARE:

9 comments

 1. Such a beautiful Look! Love how elegant and a effortless it looks <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 2. Classy, minimalistic and styled to perfection outfit!

  http://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 3. sako vyzerá veľmi pekne, parádne sa hodí k zvyšku vecí :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 4. So chic as always! ;)

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Skvely outfit, dost ti zavidim, ze jses v Dubaji! V tomhle pocasi bych odsud taky rada vypadla... ;)
  xoxo
  Sandra / http://shineoffashion.com

  ReplyDelete
 6. The hat just completes the whole oufit! LOVE!  www.kristenskouture.com | luxury. fashion. lifestyle.

  .

  ReplyDelete
 7. Look je perfektný, mne sa veeľmi páči a neviem sa dočkať, čo za kúsky si si zadovážila :) Inak mám rada, keď aj v zime dokážeš nosiť biele nohavice..musím sa toho prestať báť a skúsiť to aj ja :) Veď zima nie je len o tmavých kúskoch :)

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig