Tuesday, January 10, 2017

#VOGUEHAUSTRAVELS: ABU DHABI

Collage_Fotor

The last couple of days of 2016 I have spent in Abu Dhabí. I have been to several emirates before, but it was my first time in the capital of Emirates. I wrote a couple of posts before, but I decided to write you down some tips in case some of you are planning a trip there!

Před pár dny jsem se vrátila z Abu Dhabí, kde jsme s přítelem strávili nejen Nový Rok, ale i pár dní po něm. V Emirátech jsem už byla několikrát, ale v Abu Dhabí jsem byla úplně poprvé. Rozhodla jsem se tedy Vám sepsat pár tipů ohledně města - tak doufám, že třeba někomu z Vás pomůžou! Pokud Vy sami v Abu Dhabí máte nějaká oblíbená místa, rozhodně je nezapomeňte sdílet v komentářích!


BASIC FACTS

Abu Dhabí is the capital of United Arab Emirates and the second most populated city, after Dubai. I guess many of you know Dubai as the "it" destination, however I think Abu Dhabi sis worth visiting as well - even though the city is built on the same concept as Dubai. In few past years the city has grown a lot and fast. I would say that the city is in a lot of things similar to Dubai - the city is built "artificially", so you won't find any real sights in here. Also the islam religion is not as strict as in other emirates - that means that it's allowed for non-muslims to consume alcohol (the legal age is 18 years), you can wear basically anything and it's okay if you hold hands in the public space. If you are planning on drinking, I recommend to either import your own alcohol (you are allowed to import up to 4 liters of alcohols) or buy some bottles after you arrive at the airport in their Duty Free store. The price difference is really big. Just like in Dubai you're able to find a lot of restaurants, shops and attractions in the city, which I am going to tell you about in the next section(s).

Abu Dhabí je hlavním městem Spojených Arabských Emirátů a zároveň, po Dubaji, druhým nejlidnatějším městem Emirátů. Město jako takové mi přijde hodně podobné Dubaji - jen klidnější a méně hektické. Stejně jako Dubaj je i většina města uměle postavená. Jak asi víte, v muslimských zemích mají muslimové zakázano pít alkohol, takže kromě hotelu nikde nalít nedostanete a kromě Duty Free na letišti ho ani nekoupíte. Ceny alkoholu jsou proto na hotelích vysoké. Doporučuji si nakoupit něco k pití na letišti. Stejně tak jako v Dubaji je i Abu Dhabí povolnější - to znamená, že se můžete s přítelem/manželem držet za ruce, mít odhalená ramena, apod.


SIGHTS & PLACES

- Shayk Zayed Mosque: The mosque is probably the most "typical" sight of the city and also the 4th biggest mosque in the world. If you are in Abu Dhabí, you definitely shouldn't miss that one. If you planning on going as a female, you are allowed to, however you a) either have to be fully covered (which means no neckline, no short sleeves or pants or uncovered hair) or b) go there in your own clothes and get a uniform provided by the mosque, which is in order with the rules of islam. In the mosque you have different areas: a) you have paying rooms, which only muslims can enter and b) you have areas, where you can go with your shoes on and areas, which you can enter only without shoes. The entry to the Mosque is free, but be aware of the rules there. The building in my opinion is really beautfiul and if you want to see something different, definitely go there.
- Yas Island: Yas island is an artificial island, offering a lot of attractions to the guests. On the island you'll find the Yas Mall, which is a big shopping area, having a 370 stores, several restaurants and cafés and the Ferrari World with the fastest roller coaster in the world. Besides the Mall you can also find there a Yas Waterpark, which offers more than 45 waterslides and attractions.
- Marina Mall & Abu Dhabi Eye: On the other side of the city you can find the Marina Mall together with the Abu Dhabi Eye. To me the Marina Mall is not a necessary visit - I think this one is a regular mall, however if you are looking for a view, definitely visit the Abu Dhabí Eye, which gves you the perfect overview over the whole city!
- Jumeirah Towers: Jumeirah Towers is a hotel giving a perfect view from their Observation Deck at 300. Now this one was on my bucket list, however we didn't go there, because we were in Abu Dhabi in December and most of our evenings (and mornings) were really foggy.
- Emirates Palace: One of the biggest and most luxurious hotels in the city. The hotel looks like a palace, so if you wanna see something different, definitely check this one out!
- Desert/Safari: For a little bit different experience, you can go to the desert and enjoy a little bit of the "original" landscapes of the city. I have been to the desert in Dubai, which was one-of-a-kind experience, so if you wanna see something a little different, you can definitely go there!
- Souks: If you want to discover a little bit from the "Old Abu Dhabi", definitely go to one of their traditional "souks". They have a lot of markets in the city: for example Mina Markets, Souq Al Qattara, Al Ain Souk or Souk Al Zafrana.

- Mešita Šejka Zayeda: 4. největší mešita na světě je jedním ze symbolů města. Vstup je do ní zdarma, ale jako žena do ní můžete vstoupit jen celá zahalená. Při vstupu tedy dostanete vhodné oblečení, které na sobě musíte mít celou dobu návštěvy. K mešitě pak najdete části, kam se můžou podívat návštěvníci a části jen pro muslimy. Kromě toho jsou v mešitě i určité části, kam Vás pustí jen bosi. Budova jako taková je opravdu nádherná, takže pokud se to Abu Dhabí plánujete podívat, určitě se do mešity zajděte podívat.
- Yas: Yas je uměle vytvořený ostrov, na kterém najdete spoustu hotelů, nákupní centrum, velký akvapark, spoustu restaurací a atrakcí - pokud tedy nemáte co dělat, rozhodně se na Yas najeďte podívat - a třeba vyzkoušejte nejrychlejší horskou dráhu světa, kterou najdete ve Ferrari Worldu!
- Marina: Marina je nejenom přístav s krásným výhledem, ale také nákupní středisko, u kterého stojí Abu Dhabí Eye. Pokud chcete vidět město z jiné perspektivy, určitě na kolo zajděte.
- Jumeirah Towers: Jumeirah Towers je hotel, který kromě klasického ubytování a restaurací, nabízí i výhledovou plošinu, která leží 300 metrů nad zemí. 
- Emirates Palace: Další atrakcí je Emirates Palace, což je veliký komplex 5-i hvězdičkového hotelu. Vevnitř vypadá opravdu jako palác a kromě toho nabízí také skvělý výhled na Financial District.
- Pouštní safari: Pokud Vás láká něco víc tradičního a toužíte vidět "to pravé" z Abu Dhabí, udělejte si výlet do pouště. Já jsem v poušti sice v Abu Dhabí nebyla (byla jsem totiž už v Dubaji), ale zážitek to byl opravdu jedinečný!
- Souky: Další možnost, jak vidět něco "jiného", je zajít na jeden z abu dhábských souků, nebo-li trhů. Ve městě jich najdete hned několik: například Mina Markets, Souq Al Qattara, Al Ain Souk nebo Souk Al Zafrana.

Collage_Fotor3

RESTAURANTS & CAFES

- Angelina: This Parisian café will spoil you not only with the best sweets, but also with delicious regular dishes, like tartares, salads or brunches. If you are looking for a place to get some original Parisian macaroons, this is definitely the place to look at! You can find Angelina in the Yas Mall.
- Li Jiang: For all of you, who love Chinese and Asian cuisine, this is THE place to be. Located in the Ritz-Carlton hotel, this Asian restaurant serves the best of the best of the traditional dishes - like rice, noodles, soups, seafood, meat and Asian deserts!
- Shake Shack: Are you a burger and fries lover?! Then you can't miss a visit of the Shake Shack! This American chain is famous for their delicious burgers, amazing fries and shakes - definitely a place to go to on a cheat day!
- Sky High Tea: If you're looking for a restaurant with the perfect view, the Sky High Tea is definitely the place. The restaurant offers 360 degree view on the whole city! 
- The Cheesecake Factory: Another American chain, that is worth visiting. However this one doesn't serve only burgers, fries and shakes - on the menu you'll also find a lot of salads, meat, pizzas, pasta, fish and "healthy" dishes. Besides they have the best cakes, that taste like a piece of heaven!

- Angelina: Tahle pařížská čajovna Vám nabídne nejen to nejlepší z francouzských dezertů, ale také to nejlepší z mezinárodní kuchyně. Navíc mají i vynikající makronky - takže pokud je milujete stejně tak jako já, Angelina je pro Vás to pravé ořechové. 
- Li Jiang: Li Jiang je jedna z nejlepších asijských restaurací v Abu Dhabí. Najdete ji v hotelu Ritz-Carlton a kromě toho nejlepšího z tradičních čínských a asijských jídel, se můžete těšit na skvělý výhled na Mešitu Šejka Zayeda!
- Shake Shack: Pokud milujete burgery, hranolky a milk-shaky, Shake Shack je to pravé pro Vás. Tenhle americký fast-food, původem z New Yorku, servíruje jen ty nejlepší burgery, vynikající hranolky a originální milkshaky.
- Sky High Tea: Toužíte po restauraci s výhledem na celé Abu Dhabí? Potom je Sky High Tea trefou do černého. Můžete si vychutnat odpolední čaj s dechberoucím 360-stupňovým výhledem na celé město.
- The Cheesecake Factory: Další americkou restaurací je The Cheesecake Factory. Ta nenabízí jen klasické burgery a hranolky, ale i spoustu dalších jídel. Na menu najdete například pizzu, těstoviny, saláty, ryby nebo maso. Známí jsou ale především pro svoje dezerty - pokud Vás nedostanou výběrem, tak rozhodně chutí - chutnají totiž božsky!

Collage_Fotor22


SHOPPING

- Yas Mall: In my opinion this is the "best" shopping destination in Abu Dhabi. The Yas Mall is really beautifully designed and has a great selection of local and international brands, a lot of restaurants and cafés and of course a lot of attractions, like a cinema or the Ferrari World.
- Marina Mall: If you're looking for a little smaller and not so busy mall, Marina Mall is the perfect choice for you!
- Abu Dhabi Mall: Abu Dhabi Mall is another option, offering 200+ stores. In the mall you find more international and affordable brands, like Zara or Gap. 

- Yas Mall: Z obchodních domů, které jsem v Abu Dhabí navštívila, mi Yas Mall přišlo nejlepší. Kromě skvělého interiéru, obchodní centrum nabízí i spoustu místních a mezinárodních značek, nespočet restaurací a atrakcí - například i již zmiňovaný Ferrari World.
- Marina Mall: Pokud toužíte po trochu klidnějším a menším centru, zajděte do Marina Mallu. To nabízí dostupnější mezinárodní značky a spostu restaurací.
- Abu Dhabí Mall: Další možností je Abu Dhabí Mall, které nabízí známé dostupné značky, jako například H&M, Zaru nebo Gap.

SHARE:

7 comments

 1. krásne fotky, ostatne ako vždy :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 2. Very beautiful! :)

  www.theinvisiblebutterfly.com

  ReplyDelete
 3. Wooow, pani, krasny fotky a super tipy! Jakmile si splnim sen a poletim tak, tak se urcite k tomuhle clanku vratim! Me tam hlavne fascinujou ty majestatni budovy a dlazby... ;) No a ty vyhledy jsou taky bomba!
  S laskou
  Sandra / http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 4. So beautiful!! Love all the photos :)

  www.blossomikebana.com

  ReplyDelete
 5. Love this post ;)

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Awesome post & blog.
  www.storetip.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig