mfw_aw17_day6_getty-75 (Copy)

Hello from the Milan Fashion Week! Finally I have an outfit for you from the MFW, which I was able to shoot also here on my blog. I met Christian from The Styleograph and we took these pictures together. Even though Milano is all about colours, I decided to stay faithful to my own, signature style and wear an black & white combination. This time I went for a jacket with military elements, which I paired with suit pants. I have added a simple white shirt with a bow, a black cap and my favourite Dolce & Gabbana ankle booties, which match the look perfectly! I added my Gucci Marmont bag. 

Zdraví Vás z Milánského Fashion Weeku! Konečně se mi pro Vás podařilo vyfotit fashion weekový outfit i sem na blog - a to společně s Christianem ze The Styleograph. Přestože je Miláno hlavně o potiscích a barvách, rozhodla jsem se zůstat věrná svému stylu a na sebe zvolila "black & white" kombinaci. Oblékla jsem si sako s vojenskými prvky, ke kterému jsem přidala černé kalhoty, bílou košili s mašlí a kotníkové kozačky Dolce & Gabanna se zlatým kováním. Outfit jsem doplnila kabelkou Gucci a černou čepicí, která podle mě dělaá každý look mnohem zajímavější!

mfw_aw17_day6_getty-80 (Copy) mfw_aw17_day6_getty-87 (Copy) mfw_aw17_day6_getty-79 (Copy) mfw_aw17_day6_getty-82 (Copy) mfw_aw17_day6_getty-86 (Copy)

pictures by The Styleograph

OUTFIT DETAILS
River Island
jacket (similar)
Zara blouse (similar)
Zara pants (similar)
Gucci bag (similar)
Dolce & Gabbana boots (similar)
River Island cap (similar)
Cartier bracelet (similar)

SHOP MY LOOK