Sunday, April 23, 2017

PICNIC TIME

DSC_0172 2-3

I’ve always been a person, who enjoyed breakfasts, brunches and picnics a lot. I think there is some kind of magic of packing a basking, taking a blanket and going to a nice park to spend some quality time with your favorite person. I have done this recently and I think it was also a really nice and special opportunity to take some pictures for you. Of course we ate a lot, laughed a lot and talked for hours, in a company of good wine, a lot of macaroons and some other snacks! For this occasion I decided to go for a more casual look, wearing a white off-the-shoulders top, skinny jeans and my white Boy by Chanel. This time i went for my new slingbacks by Dior, which I am basically not taking off my feet! I really like how the shoe looks like. I feel like it makes even a simple outfit like this really special and these definitely belong to my favorite shoes right now. Besides the J’Adior slingbacks, I also fell in love with the new perfumed water J’adore in Joy, by Dior. Currently I was looking for a new, fresh and light perfume, which would be perfect for spring and summer. The perfumed water is perfect for spring and summer - in the water you can smell an essence of Ylang-Ylang, that brings floral-fruity notes and exotic touch to the smell. In the perfume you are also able to find a damascous rose, jasmine and orange blossom. I really feel like this a nice change to my old perfume and something new, fresh and light. If you are also looking for a new perfume for the spring and summer season, or maybe a gift for someone, this is what I would recommend you!

Vždycky jsem byla velkým fanouškem všech snídaní, brunchů a pikniků. Mysloím, že především v piknicích se skrývá určité kouzlo, a to hlavně když najdete park s krásnými květinami, rozkvetlými stromy a krásnou loukou. Já jsem po dlouhé době takový objevila a tak bylo "povinností" si zabalit košík, vzít deku a vyrazit na piknik. Samozřejmě nesmělo chybět dobré víno, spousta makronek, ovoce a především dobrá nálada. Na sebe jsem zvolila spíš "casual" outfit - a to top se spadlými rameny, ke kterému jsem přidala džíny a kabelku Chanel. Tentokrát jsem si obula nové slingback od Diora, které teď prakticky nesundavám z nohou. Přijde mi, že oživí každý outfit a také jsou extrémně pohodlné. Kromě slingbacks jsem si u Diora oblíbila také jejich nový parfém J’adore in Joy. V poslední době jsem sháněla nový parfém, který by byl svěžejší a lehčí na léto. Nakonec jsem si vybrala novou parfémovou vodu, která voní sněžě po květinách a ovoci. Ve vůni můžete cítit esenci z Ylang-Ylang, růži a několik druhů jasmínu. Vůně se podle mě skvěle hodí na jaro i léto a pro mě je to teď favorit!

DSC_0212-2
DSC_0187-3
DSC_0208-2 DSC_0201-2

OUTFIT DETAILS
Asos top (similar)
Paige jeans (similar)
Dior slingbacks (similar)
Chanel bag (similar)
Dior sunnies (similar)
Cartier LOVE bracelet (similar)

SHOP MY LOOKSHARE:

10 comments

 1. Beautiful post ;)

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Cool picnic and photos dear!
  xx

  http://www.mybeautrip.com

  ReplyDelete
 3. Krásný článek! Všechno je skvěle naaranžované, a tvůj outfit je jako vždy lusxusní. <3

  ReplyDelete
 4. Kdy proboha bylo pocasi na picknick?V DD vsichni poslednich deset dni chodi v zimnich bundach :-((
  A predpoved na dalsich deset dni je stejna...
  Hruza!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak je tu psáno Dresden, tak to uplně v Česku nebylo ;)

   Delete
  2. Tak ona psala v DD = Drážďany (viz "V DD vsichni poslednich deset dni..."), čili o Česku nebyla vůbec řeč, to jste si sama vykonstruovala. :)

   Delete
 5. Woooooow, krasnej outfit a prenadherny fotky!!!! Moc moc povedenej clanek Baru. Doufam, ze to pocasi takhle konecne vydrzi. <3
  http://shineoffashion.com

  ReplyDelete
 6. Now thats my kind of picnic <3
  www.kristenskouture.com | Luxury. Fashion. Lifestyle.

  .

  ReplyDelete
 7. So pretty! The pictures look awesome!
  xx

  The Black Blush

  ReplyDelete
 8. Vypadá to všechno strašně staged. Na svých fotkách působíš absolutně nepřirozeně, dokonce ani ne spokojeně, prostě se obklopíš vším drahým a snažíš se zaujmout tím pozlátkem. Je to smutné :(

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig