Thursday, April 20, 2017

PARIS IN HOTEL RAPHAEL

IMG_2145

When in Paris, we, meaning me and my boyfriend, had the chance to discover and stay at the luxury 5-star Hotel Raphael, which you can find directly in the heart of paris. Located just a few minutes away from the Arc de Triomphe and Trocadero, the hotel offers a great stay for everyone, who is looking for an amazing treatment, excellent service and delicious culinary kitchen when in the town. The 1925-built hotel offers 83 rooms and suites, in which you can enjoy an iconic view over the roofs of Paris, including some breathtaking landmarks, such as Arc de Triomphe or the Eiffel Tower. We had the chance to discover their Arc de Triomphe suite. Our room has two floors, a private terrace and the most amazing view from it. The whole hotel has a very luxurious and French design, which almost makes you feel like you were staying in Versailles. The hotel has also a restaurant and two bars. My favourite one is definitely the rooftop bar, where you can enjoy your glass of champagne with view of the Eiffel Tower - is there something else you can ask for?! Hotel Raphael has also its own fitness center, gym and also a lot of meeting rooms and business rooms. The whole experience in the hotel was amazing. Everyone was more than kind to us, the hotel treated us with really amazing in-room breakfast and also the whole stay gave me Carrie Bradshaw vibes. I already stayed at many hotels in Paris, but I have to say, that Hotel Raphael is an excellent choice if you are looking for a hotel, which provides a great service, treats you like royalty and also provides the most iconic views over the city of Love!

Dneska bych s Vámi ráda sdílela další post z Paříže. Tentokrát mám pro Vás fotky, které jsme nafotily v 5 hvězdičkovém Hotelu Raphael, kde jsme s přítelem také byli ubytovaní. Hotel Raphael byl jeden z hotelů, který byl na mém pařížském "bucket listu", a to především díky svém výhledu, který je naprosto vyjímečný. Hotel nabízí celkem 83 pokojů a suites a z většiny z nich si můžete vychutnat výhled přímo na Eiffelovku nebo Arc de Triomphe. My jsme měli krásný 2 patrový pokoj s prostornou terasou, kde kromě stolu se židlemi byly i lehátka. Z terasy jsme měli krásý výhled na celou Paříž a také na Vítězný oblouk. Hotel je známý také svou restaurací a 2 bary. Mně zaujal především jejich rooftop bar, ze kterého byl nádherný výhled na Eiffelovku - co víc si člověk může přát? Hotel má samozřejmě také fitness i business centrum. Do Hotelu Raphael bych se určitě vrátila - je položený centrálně, nabízí skvělé služby, je z něho krásný výhled a také má, oproti ostatním hotelům v Paříži, i přijatelné ceny! 

IMG_2052
IMG_2074 (1)
IMG_2063
IMG_2095
IMG_2152 IMG_2093-2 IMG_2112 IMG_2069

* in collaboration with Hotel Raphael

photos by Katie.One

OUTFIT DETAILS
 OUTFIT 1
Topshop shirt (similar)
Asos skirt (similar)
Topshop heels (similar)
Chanel bag (similar)
Dior So Real sunnies (here)

OUTFIT 2
Missguided blazer (similar)
Topshop shirt (similar)
Topshop jeans (similar)
Chanel slingbacks (similar)
Dior bag (here)

SHOP MY LOOKS* in collaboration with Hotel Raphael

SHARE:

4 comments

 1. Awww, such a sweet photos!! Paris is always so magical and romantic!

  https://lartoffashion.com/perfecttiming/

  ReplyDelete
 2. In love with your skirt! ;)

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Paaaani, nadherny fotky, ten hotel musi byt krasnej a ten balkon je naprosto bozi!!!! A s pritelem va to neskutecne slusi, poprve co vidim fotku vas dvou spolu. A outfit je taky super, skoda ze to pocasi u nas takovy outfity momentalne nedovoluje. :(
  http://shineoffashion.com

  ReplyDelete
 4. Beautiful outfits!

  http://brightdecember.blogspot.com/

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig