Monday, April 17, 2017

SPRING IN PARIS

DSC_0144 1-2

Paris is one of the most beautiful cities in the world. What makes it even more special is when you go there and you are lucky with weather. There is nothing more beautiful than going on a walk around the Eiffel Tower, grabbing a coffee and just enjoying the Parisian atmosphere. We were really lucky with the weather this time - it was sunny, there were no clouds in the sky and it was hot enough to go out just in a pair of jeans and a blazer, which I also did. Always, when in Paris, I feel like wearing colour and being a little bit more elegant. When I think about Paris, I think about French elegance, so maybe that's why I always tend to dress a little bit more girly. This time I went for a girly, feminine look, wearing a pair of skinny jeans with a simple with tee and a baby pink blazer over it. I have added my white pumps and also went for my Boy bag, which I think is so perfect for spring and summer-time! At the moment I am actually thinking about getting a new Chanel in nude/baby pink. I am deciding between the boy and the classic bag, maybe even a Wallet on the chain, but I really do think that this is a colour I could use in my closet. My birthday is also coming up in two months, so I would like to spoil myself a little bit - so what do you think? Would it be something, that would look good on me? Anyways, with this look I wore a pair of mirrored So Real sunnies, which I love!

Paříž je jedno z nejhezčích měst na světě. Pro mě je to srdeční záležitost a vždycky se tam ráda vracím.  Tentokrát pro mě byl pobyt ještě jedinečtější v tom,  že jsem do Paříže letěla s přítelem - co si víc si mohu přát? Vyšlo nám i počasí. V Paříži bylo krásně, slunečno a teplo, takže jsem ven vyrážela jen v džínách a saku. Vždycky, když jsem v Paříži, mám pocit, že bych se měla obléknout elegantněji a ženštěji. Také většinou nosím světlejší barvy. Nevím čím to je, ale takový pocit v Paříži prostě mám. Tentokrát jsem si na sebe oblékla modré skinny džíyny, ke kterým jsem přidala bílý top a sako v baby pink barvě. Přidala jsem ještě bílé lodičky a off-white Le Boye od Chanelu. Ta mi přijde skvělá na léto i na jaro. Brzy budu mít narozeniny a tak přemýšlím, že bych si jako dárek, ode "mě" pro "mě" koupila novou Chanelku. Líbí se mi baby pink/béžová, jen si nejsem jistá, zda-li investovat do Le Boye, klascké Flap Bag nebo třeba jen Wallet on the Chain. Co myslíte Vy? Která by se ke mně hodila nejvíce?
DSC_0114 1-2
DSC_0270-2
DSC_0137 (1(-2
DSC_0278-2
DSC_0182-2

OUTFIT DETAILS 
Topshop tee (similar)
Paige jeans (similar)
Zara blazer (similar)
Topshop pumps (similar)
Chanel bag (similar)
Dior sunnies (similar)

SHOP MY LOOKSHARE:

9 comments

 1. The blazer is amazing! Love the light of these pictures!
  xx

  The Black Blush

  ReplyDelete
 2. Beautiful blazer :)
  M&MFASHIONBITES : http://www.mmfashionbites.com/search/label/MariaV.

  Maria Vidrasco

  ReplyDelete
 3. These pictures are so cute! I love your blazer xxx
  http://fallingforablog.blogspot.com.es/2017/04/the-best-cardigan-for-spring.html

  ReplyDelete
 4. There is a reason why they say that Paris is always a great idea! You're looking lovely here!

  https://lartoffashion.com/perfecttiming/

  ReplyDelete
 5. Beautiful as always!

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. I love how chic your look is! So elegant and feminin <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 7. Prenadhernej outfit Baru, to sacko je fakt nadherny!!! A lokace perfektni. <3 Moc povedena prace! A do te kombinace jsem se uplne zamilovala, mela bys to nosit casteji! ;)
  http://shineoffashion.com

  ReplyDelete
 8. Nádherný outfit v nádhernom prostredí! <3
  WITH GREY WOLF

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig