Friday, April 7, 2017

#VH CITY GUIDE: LONDON

LDN

After Paris, Milan, New York und many other cities, today I would like to share with you my little guide for London. As you know I've been to the city recently and I discovered a lot of new places, which I would like to share with you. In this guide you'll find tips about what to see, where to go shopping or which restaurants are in my opinion worth the visit! If you, yourself, have any favourite places in the city, definitely share them in the comments!

Už jsem s Vámi sdílela tipy ohledně Paříže, New Yorku, Milána i dalších měst. Před nedávnem jsem se vráila z Londýna, kde jsem byla po 3 letech. Objevila jsem ve města nová místa a tak jsem se rozhodla sepsat další "City guide", tentokrát právě o Londýně. V tomto článku se tedy dozvíte něco o tom, co v Londýně stojí za to vidět, kam zajít na jídlo nebo kam vyrazit na nákupy! Pokud Vy sami máte nějaké tipy nebo oblíbená místa, budu moc ráda, když je budete sdílet v komentářích!
SIGHTS & PLACES
LDN2

London is a very historical city, full of sights, architecture and beautiful buildings. If you are planning on visiting the England's capital, definitely take some to see at least some of their amazing sights or places!

- Big Ben: Probably the most famous clock in the world. Big Ben is a symbol of London, so when in London, you definitely need to see this one! The tower is a part of the British parliament, which was built in the 19th century! The best view on the clock is from the other side of the Westminster Bridge.
- London Eye: Located just a few minutes from the Big Ben, London eye is another London's famous landmark. The "Eye" allows you go inside and take a look at the city from 135 meters above the ground! The 1999 built sight is also the biggest eye in Europe!
- Tower: The Tower is a 1077 built Royal Palace and Fortress of London. You are allowed to go inside the building and learn more about the British Kingdom and History!
- Tower Bridge: Another of the most famous bridges in London is the Tower Bridge. The bridge was built in 19th century and immediately became one of the most iconic London's landmarks. Around the bridge you'll find many restaurants and cafés, where you can sit down, relax and enjoy a coffee/drink/meal with the view!
- The Shard: The Shard is a 2009-built sky scraper, which is with its 310 meters the tallest building in Europe. The building is located just a few minutes from the Tower Bridge and offers a breathtaking view over the whole city!
- St. Paul's Cathedral: One of the most famous cathedrals in London is the in 17th century built St. Paul's Cathedral. You'll find the building in Ludgate Hill and it's definitely one of the must-sees!
- Notting Hill: Small cute houses, a lot of trees, many cafés and a relaxed atmosphere. Notting Hill is perfect for a little walk. The streets are usually not busy and you can also take some cool pictures with typical small British Houses with the typical London fence. You'll also find really cute streets with pink, baby blue or light yellow homes!
- Buckingham Palace: Buckingham Palace is the home of English royal family. You can spot the famous London guards and you are also able to go inside the palace. You can visit one of their "State Rooms" and enjoy the Palace from the inside!
- Westminster Abbey: Another famous church in London is the Westminster Abbey. The mainly gothic church, built in the 16th century, is also worth the see! You are also allowed to go inside and take a look in one of their "State Rooms"!
- Hide Park: If you are looking for a place to sit down, relax, walk in or even go on a run at, Hide Park is definitely your choice number one! The biggest and most famous park in London offers a beautiful landmark filled with trees, flowers, cakes, small cafés and even some restaurants!

Londýn má opravdu co nabídnout. Je to historické město, se spoustou památek a krásných budov, které rozhodně stojí za to vidět a navštívit!

- Big Ben: Big Ben jsou pravděpodobně ty nejznámější hodiny na světě. Věž Big Ben je součástí britského parlamentu, který najdete ve Westminsteru na Westminster Bridge. Big Ben se hned po vybudování stal jedním ze symbolem města a proto byste ho alespoň jednou měli vidět. Nejlepší výhled na hodiny a i celý parlament je z druhé strany mostu!
- London Eye: London Eye je další ikonou města. Oko bylo vybudované v roce 1999 a se svými 135 metry je tak nejvyšším ruským kolem v Evropě a výhled z něj opravdu stojí z to!
- Tower: Tower je původní královský palác a pevnost, která byla vybudovaná již v 10.století (a později rozšířená). Dnes se do Toweru můžete jít podívat a dozvědět se tak něco víc o anglickém království, královské rodině i anglické historii.
- Tower Bridge: Jeden z nejznámjších mostů v Londýně je Tower Bridge. Postavený byl již v 19.století a okamžitě se stal jedním ze symbolů města! Již zmiňovaný Tower najdete na břehu právě tohoto mostu a na druhé straně moderní črvť The Shard.
- The Shard: Postavená byla v roce 2009 a se svými 310 metry je nejvyšší buduvou Evropy. The Shard nabízí dechberoucí výhled na celý Londýn a rozhodně stojí za návštěvu!
- St. Paul's Cathedral: Jedna z nejznámějších katedrál v Londýně je St. Paul's Cathedral, která je sídlem londýnského biskupa. Vybudovaná byla v 17.století a patří k jedné z památek, které byste měli vidět!
- Notting Hill: Pokud toužíte po trochu klidnější čvrti, zajděte do Notting Hill, které je známé malými, roztomilými domy, typickými anglickými ploty, mnoha kavárnami a svou kouzelnou atmosférou. V Notting Hill narazíte i na roztomile barevné domy - světle růžové, světle modré nebo například světle žluté, které si stojí za to vyfotit.
- Buckingham Palace: Buckingham Palace je domovem královské rodiny. Venku ho hlídají známí angličtí vojáci. Do paláce samotného se také můžete podívat - a to do jednoho z jejich "State Rooms", kde najdete nejrůznější expozice!
- Westminster Abbey: Dalším slavným kostelem je londýnský Westminster Abbey, je pár metrů od britského parlamentu a Big Benu. Další památka, kterou stojí za to vidět!
- Hide Park: Pokud hledáte místo, kam se můžete jít projít, zaběhat si a nebo si odpočinout, Hide Park je to pravé ořechové. Největší park v Lodýně je něco jako londýnský Central Park. Je plný zeleně, květin, stromů, jezírek, laviček a také kaváren, kam si můžete sednout a relaxovat!
RESTAURANTS & CAFÉS
LDN3

London doesn't only offer a lot of sights and places worth visiting, but also offers a very rich and bright selection of restaurants, cafés and bars. These ones are my favourites!

- Peggy Porschen Cakes: I am pretty sure that you have already seen this place on Instagram. If you are in London, you can't miss this cute pink café located in Belgravia. You'll be surprised not only by the beautiful interior and the exterior of the café, but also by their really tasty cakes and amazing coffee! The place is not pricey and it's also not really crowded. They're opened every day from 10 till 18.
- Farm Girl: Another cafés worth the visit is Farm Girl. Now this place is way more crowded than Peggy Porschen, so I recommend you to go there in an early hour in order to get a table without having to wait. They offer not only delicious cakes and the cutest coffees, but also really tasty avocado toast, pancakes and another dishes! They're opened from 8:30 till 16:30 on workdays and from 9 till 16/17 on the weekend!
- Aqua Shard: Aqua is one of the restaurants located in the building Shard. They offer British and international dishes with the pretties view over London. I highly recommend to book a table, otherwise you might end up waiting for hours or even not getting an table. The restaurant is opened from 7 till 1 on a workday and from 9 till 2 on the weekend!
- Sketch: Sketch is a restaurant located in Mayfair. The place is famous for its pink interior, which gives you 60s vibe. Sketch is famous mostly for their brunch and Afternoon Tea. Both are really known and really famous in London. They're opened from 8 till 2 on workdays and from 10 till 2 on weekends!
- Ladureé: If you are craving some macaroons, Ladurée is definitely the place to go to! You'll find it at 3 locations: in Harrods, in the Covent Garden and in the Burlington Arcade!
- Covent Garden: Covent Garden is mostly famous for its restaurants, cafés, pubs and bars! In the building you can find a bright selection of places, where you can get a dish - including Ladurée or for example Amorino!
- Radio Rooftop Bar: Radio Rooftop Bar is located at the roof of the ME hotel in Temple. The Bar offers a great view over the city among with really good-looking and great-tasking cocktails, drinks and some small bites! You can visit Radio from 12 till 1, 2 or 24, depending on the day.
- Ting (Shangri-La): Ting is another restaurant, which you are able to find in the Shard, however this one is a part of the Shangri-La hotel. I am not going to lie to you - this place is really pricey, however it's worth the taste and the view. If you are looking for a little fancier dinner, this is definitely the place to go to! You can make a reservation online or per phone, however you cannot choose the table - that's why I recommend going early, so that you can pink your own table!
- Tom's Kitchen Bar HMS Belfast: This place is located only a few minutes walking from the Tower Bridge, offering a terrace with a direct view on the bridge. The place is really small and the seating capacity is limited, however you will pretty sure find a table! This restaurant is opened from 12 till 24 on Friday and Saturday and from 12 till 23 the rest of the week.

Londýn není bohatý jen na památky - ve městě najdete také spoustu restaurací, barů, kaváren i hospod. Výběr je opravdu široký a každý si v Londýně to "svoje". Já jsem si obzvlášť oblíbila:

- Peggy Porschen Cakes: Pokud plánujete cestu do Londýna, rozhodně nemůžete vynechat Peggy Porschen Cakes. Jsem si jistá, že kavárnu již všichni moc dobře znáte - proslulá je především svým interiérem i exteriém, který je naprosto vyjímečný a roztomilý. Peggy Porschen je ale také proslulá svými dezerty, které chutnají božsky a snad ještě lépe vypadají. Na to, že je kavárna tak slavná, není vůbec přeplněná. Navštívit jí můžete denně od 10 do 18 hodin.
- Farm Girl: Další kavárna, kterou stojí za to navštívit, je Farm Girl v Notting Hill. Narozdíl od Peggy Porschen v ní najdete i klasická jídla - úžasný avokádový toast, ty nejlepší palačinky a další zdravá jídla. Kavárna je většinou ale opravdu plná, takže ji doporučuji navštívit v ranních hodinách - tak se vyhnete čekám fronty na stůl. Otevřená je od 8:30 do 16:30 ve všední dny a o víkendu od 9 do 16/17 hodin!
- Aqua Shard: Jedna z restaurací v The Shard je britská restaurace Aqua Shard, která je proslulá hlavně své lokaci - z restaurace máte totiž krásný výhled na celý Londýn. Aqua nabízí britské i mezinárodní speciality. Je opravdu žádaná, takže doporučuji si udělat rezervaci - jinak se Vám může stát, že na stůl budete čekat až několik hodin nebo vůbec žádný nedostanete. Otevírací doba je 7 od 1 ve všední dny a o víkendu od 9 do 2!
- Sketch: Další proslulá kavárna je Sketch v Mayfair. Známá je především svým růžovým interiérem, který vypadá jako ze 60.let. Nejoblíbenější jsou ve Sketchi brunche a odpolední čaje. Sketch je otevřený od 8 do 2 ve všední dny a o víkendu od 10 do 2!
- Ladureé: Pokud toužíte po pravých francouzských makronkách, zajděte do jednoho ze 3 Ladureé: vybrat si můžete mezi Harrods, Covent Garden a Burlington Arcade!
- Covent Garden: Covent Garden je známá pro svůj široký výběr restaurací, kaváren, barů a hospod! Pod jednou střechou najdete spoustu chutí a mimo to například již zmiňované Ladurée nebo mé oblíbené Amorino!
- Radio Rooftop Bar: Jeden z nejznámějších barů v Londýně je Radio Rooftop Bar, který najdete v hotelu ME. Umístěný je na střeše hotelu a kromě krásného výhledu se můžete těšit na vynikající a skvěle-vypadají drinky, cocktaily a i něco malého k jídlu. Radio je otevřené od 12 do půlnoci, 1 nebo 2, podle dnu.
- Ting (Shangri-La): Další restaurací v The Shard je Ting, která je součástí hotelu Shangri-La. Stejně tak jako Aqua i Ting nabízí neuvěřitelný výhled na celý Londýn. Narozdíl od Aqui restaurace není tak přeplněná, ale za to je o něco dražší. I tak ale stojí za ten kulinářský zážitek!
- Tom's Kitchen Bar HSM Belfast: Tuto restauraci a bar najdete jen pár metrů od Tower Bridge. Má sice opravdu omezený počet míst, ale nabízí krásný výhled přímo na Tower Bridge - doporučuji ale jen na jaře a v létě!
SHOPPING
LDN4

London is also a favourite shopping destination. There are many British brands, like Topshop, River Island, Agent Provocateur or Burberry, which offer you more in their home-town.

- Harrods: Harrods is a big shopping house carrying luxury brand and luxury good. In the house you'll find brands such as Céline, Givenchy, Chanel, Dior or Luis Vuitton. The store has many departments, including a cosmetics, bag, shoes, clothes and food section. In the house you can also find some restaurants and cafés, including Ladurée! Harrods is opened daily from 10 till 21, except for Sunday, when the opening time is from 11:30 till 18!
- Oxford Street: If you are looking for more affordable brands, like Topshop, New Look or River Island, Oxford Street is the right place for you to go to! This street is the most famous shopping destination in London, where you can find a lot of stores - however prepare yourself for crowds and endless waiting at the cashier and fitting rooms!
- Bond & New Bond Street: If you are looking for more luxurious items, the Bond and New Bond Street have it all. On these streets you'll find stores like Cartier, Victoria's Secret, Dior, Louis Vuitton, Gucci, etc.
- Selfridges: Another big shopping house is Selfridges, which also offers luxury brands and goods. The store doesn't have that many restaurants and cafés, however carries a lot of designers - like Céline, Dior or Louis Vuitton. Their opening times are daily from 9 till 21, except for Sunday, when the store is opened only from 11.30 till 18!

Londýn je také oblíbenou nakupovací restaurací. Anglie je domovem hned několika známých značek: Topshop, River Island, New Look, Miss Seldridge, Mulberry, Burberry nebo i Agent Provocateur jsou anglickými značkami, a tak v Londýně toho v obchodech najdete mnohem víc než u nás. A také za lepší ceny!

- Harrods: Harrods je luxusním nákupním domem v Knightsbridge, kde najdete spoustu designérských kousků, například od Diora, Louise Vuittona, Celine, Givenchy nebo i Balencigy. Dům je rozdělený do několika sekcí, a kromě klasických sekcí kosmetiky, doplňků, oblečení a bot, v něm najdete i výběrové jídlo a několik restaurací - včetně Ladurée! Harrods má otevřeno denně od 10 do 21, kromě neděle, kdy otevírají v 10:30 a zavírají již v 18 hodin.
- Oxford Street: Pokud toužíte po více dostupných značkách, zajděte na Oxford Street. Ta nabízí opravdu široký výběr obchodů - od Topshopu přes Nike až po Primark. Připravte se ale na nekonečné čekání u kabinek a také u kasy.
- Bond & New Bond Street: Luxusní butiky najdete na Bond a New Bond Street. V těchto ulicích se můžete vydat například do Diora, Cartiera, Tiffanyho, Louise Vuittona, Gucciho a nebo i 4.patrového Victoria's Secret!
- Selfridges: Dalším známým nákupním domem je Selfridges. Stejně tak jako v Harrods, i v Selfridges najdete široký výběr designérů a luxusního zboží. Otevírací doba Selfridges je denně od 9 do 21, kromě neděle, kdy je otevřeno od 11:30 do 18!

SHARE:

32 comments

 1. Beautiful photos <3 Love them all!

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Thanks for all the tips - I will definetly try Peggy Porschen Cakes at my next visit in London <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 3. Super tipy a nadherny fotky! Nedavno jsem byla v Londyne a uplne jsem se do tohole mesta zamilovala. A Farm Girl bylo uplne nejlepsi, takhle skvelej brunch jsem asi nikdy nemela. <3 Ted je mi trochu lito, ze jsem nebyla v Peggy Proschen. ;)
  http://shineoffashion.com

  ReplyDelete
 4. I just want to go to Notting Hill to take photos! So so picturesque!  www.kristenskouture.com | Luxury. Fashion. Lifestyle.
  .

  ReplyDelete
 5. Jiz davno neni the shard nejvyssi budovou Evropy- je 4. nejvyssi. Prvenstvi si uzival jen par mesicu, Moskva ho predbehla hned trikrat behem dalsich trech let.To jen na doplneni...
  V EU je doposud nejvyssi:-))

  ReplyDelete
 6. Such a wonderful post! I loved to know about your favourite spots

  www.blossomikebana.com

  ReplyDelete
 7. Hide park? Ehm, nice one:) It is Hyde park;)

  ReplyDelete
 8. skvele tipy na kaviarne, urcite casom vyskusam :) manzel zil 4 roky v Londyne, urcite sa tam viackrat vratime - ja odporucam Trafalgar Hotel Rooftop bar na Trafalgar square - oplati sa tam ist za slnecneho pocasia, miesaju skvele drinky a vyhlad stoji za to :)

  ReplyDelete
 9. I just want to go to Notting Hill to take photos! So so picturesque!
  gclub casino
  goldenslot

  ReplyDelete
 10. skvele tipy na kaviarne, urcite casom vyskusam :) manzel zil 4 roky v Londyne, urcite sa tam viackrat vratime - ja odporucam Trafalgar Hotel Rooftop bar na Trafalgar square - oplati sa tam ist za slnecneho pocasia, miesaju skvele drinky a vyhlad stoji za to :)


  ทางเข้า sbo

  ทางเข้า sbobet

  แทงบอล sbobet

  ReplyDelete
 11. excellent issues altogether, you just received a new reader.
  What would you recommend in regards to your publish that you just made some
  days ago? Any certain?

  ReplyDelete
 12. Awesome things here. I'm very happy to see your article. Thanks a lot and I am taking a look ahead to touch you.
  Will you kindly drop me a e-mail?

  ReplyDelete
 13. I know this website presents quality dependent
  articles and additional data, is there any other website which presents these data in quality?

  ReplyDelete
 14. Hi there, its fastidious article about media print, we all
  be aware of media is a enormous source of facts.

  ReplyDelete
 15. I want to to thank you for this good read!! I absolutely enjoyed every little bit
  of it. I have you bookmarked to check out new
  stuff you post…

  ReplyDelete
 16. I am really inspired together with your writing skills and also with
  the structure on your weblog. Is this a paid subject matter or did you customize it
  your self? Anyway keep up the nice quality writing,
  it is uncommon to look a nice weblog like this one today..

  ReplyDelete
 17. What's up, this weekend is god for me, since this moment i amm reading this great educational article here at my home.

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig