Saturday, May 6, 2017

WHERE IS THE SPRING?

DSC_0561-2

Hello everyone - I hope you are doing well! Today I would like to show you an outfit, which I wore a couple of days ago in Prague. Unfortunely the weather here in Czech Republic is still bad, so I had to exchange my pumps and blazers, which I wore in Barcelona, for sweaters and boots. This time I really felt like wearing my over-the-knee boots, which I paired with a sweater dress and a grey vest over it. This is basically my "go to" look, because I think that this a classy combination, which will always look great! I have added my Chanel bag, which I believe is a classic and makes every outfit look a little bit more chic and luxurious. So how do you like it? Tomorrow I am off to London, which I am really excited about! I am planning to do there a lot and visit some amazing places, which I will of course share with you all.

Přeji Vám všem pěknou sobotu - doufám, že si užíváte víkendu na plno! Já jsem včera byla v Praze, kde jsem měla pár schůzek, a při té příležitosti jsem Vám tam vyfotila i outfit, který jsem měla na sobě. Bohužel počasí tady v ČR je pořád dost chladné, takže jsem lodičky a blazery musela vyměnit za svetry a kozačky. Tentokrát jsem na sebe zvolila delší rolákové šaty, přes které jsem přehodila šedou vestu a přidala kabelku Chanel. Outfit jsem doplnila vysokými kozačkami od Stuarta Weitzmana a také doplňky - náramkem Cartier, broží Chanel a slunečními brýlemi Céline. Tak jak se Vám můj outfit líbí? Zítra se chystám odletět na pár dní do Londýna. Čekají mě tam samá skvělá místa, o kterých Vám tu samozřejmě povyprávím! Takže příště již z UK!

DSC_0748-2
DSC_0639-2 DSC_0786 1-2
DSC_0562-2

OUTFIT DETAILS
Zalando dress (similar)
Stuart Weitzman boots (here)
Zalando vest (here)
Chanel bag (similar)
Cartier bracelet (here)
Chanel brooch (here)
Celine sunglasses (similar)

SHOP MY LOOK

SHARE:

5 comments

 1. Heh, I've been wondering the same... It seems like this year's Spring and Summer will arrive much later than what we've been expecting. Nevertheless, you're looking absolutely flawless in this minimalistic outfit. :)

  http://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 2. You look great!

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Love your Chanel bag! xxx
  http://fallingforablog.blogspot.com.es/2017/05/the-perfect-top-for-spring.html

  ReplyDelete
 4. Jo, taky uz nevim, kde to jaro vezi, ale snad bude lip.
  Outfit je vazne super, moc moc ti to slusi, hlavne ty kozacky jsou naprosto bozsky!!! <3

  ReplyDelete
 5. What a wonderful outfit! Loooove it so so much <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig