Saturday, August 19, 2017

UPDATE: WEEKLY REVIEW #3


Good morning everyone from the beautiful Dorado Beach! As every week, also this week I would like to give you a little update about what I wore, what's on my wishlist, where I've been to and where we are planning to go next - so I hope you will enjoy it!

Dobré ráno z nádherné Dorado Beach! Doufám, že se všichni máte dobře. Dneska bych s Vámi, jako každý týden, chtěla sdílet svůj "weekly review", ve kterém se můžete dozvědět, co jsem si poslední týden oblékla, co přibylo na mém wishlistu, kde jsem všude byla a kam se chystám!


FullSizeRenderFullSizeRender (1)


Most worn

The weather here in Dorado Beach in Puerto Rico is more than amazing. It's more than 30 degrees and that's why I tried to wear as least as possible. I spent a lot of time in my swimsuit and the most worn one was this cute off-the-shoulder swimsuit from Monki. I have already worn this one in Mexico and it immediately became one of my favourites. Besides the swimsuit, one of my favourite things to wear this week was my baby blue striped dress from Topshop, which I am still in love with and which I think goes perfectly with the weather in here. Another dress, which I have to mention, is the D&G off-the-shoulder dress in pineapple print. I think this dress looks gorgeous especially here in the Caribbean and fits the chilled atmosphere very well!

V Puerto Ricu máme nádherně - 30 stupňů, sluníčko, co víc si přát? V tomto počasí nejradši volím lehké, prodyšné šaty, takže jsem tu svoje modré, proužkované šaty z Topshopu prakticky nesundala. Zamilovala jsem i tyto šaty od D&G, které mi přijdou hravé a jako dělané do místního podnebí. Jak si asi dokážete představit, většinu času jsem trávila jen v plavkách - už v Mexiku jsem si oblíbila tyhle růžové plavky se spadlými rameny. Obecně mám radši celkové plavky a tyhle od Monki mi přijdou nečekané a roztomilé!

IMG-7522

IMG-3923


Most wanted

For the last weeks there has been one bag, which got stuck in my mind - the Chanel Deuville Tote bag. For some reason, this bag showed up in my feed more than it's healthy and somehow I completely fell in love with it. As you probably know, at the moment I am using the Louis Vuitton Neverfull as my traveling bag, which I bought 4 years ago in Mexico. To be perfectly honest, I am not the biggest fan of the LV print, so I think it's time for me to update my traveling equipment and take a look at the Deuville bag! Another piece, or moreover a brand, which I am really into at the moment is Zimmerman. I fell in love with their floaty, summery, florally prints, light materials and great detailing. I usually don't buy designer clothes (besides key pieces), but I really do think that it would be nice to have at least one piece from them in my closet - what do you think?

V poslední době jsem začala uvažovat o koupi nové "cestovní" kabelky. Léta použíám svojí Neverfull od Luise Vuittona, ale musím se přiznat, že jsem nikdy nebyla extra fanouškem klasického monogramového printu. Proto jsem začala přemýšleat nad Deuville Tote bag od Chanelu. Přijde mi, že se k mému stylu hodí mnohem víc, ikdyž si osobně myslím, že cena je trochu přehnaná. Kromě kabelky jsem také začala přemýšlet nad koupí nějaké kousku od značky Zimmerman. Nejsem člověk, co by si často kupovat designérské oblečení, ale v tomto případě bych udělala vyjímkku - jejich kousky mi přijdou nádherné!

E9A81963-FBFB-42D1-BE93-63AE96D6927D


My week

Well I started my week in the beautiful Dorado Beach Ritz Carlton Reserve in Puerto Rico. It is one of the top 5 best rated Ritz Carlton hotels around the world and is absolutely stunning. I never experienced the combination of nature and amazing hotel ever before in my life. On Monday my boyfriend and me went to the National Park El Yunque and experienced multiple waterfalls and natural waterslides combined with countless sorts of trees. The most impressing for me was the Eucalyptus tree where the Eucalyptus liquid literally is found on the outside of the tree. It was amazing to see a little bit different side of the island, since we have seen so far only hotels, beaches and the city of San Juan! For the rest of the week we have stayed in the resorts and got spoiled with delicious food, amazing drinks, relaxing massages and many many more!

Můj týden začal v nádherném rezortu v Dorado Beach Ritz Carlton Reserve Puerto Ricu. Jedná se o přírodní rezervaci spojenou s hotelem, který patří mezi Top 5 hotelů sítě Ritz-Carlton na celém světě. V pondělí jsme se přítelem vydali poznat místní nacionální park El Yunque, ve kterém jsme poznali úplně novou "tvář" Puerto Rica - dosud jsme viděli jen hotely, pláže a město San Juan, takže výlet do deštného pralesa byl zážitkem pro nás oba. Zbytek pobytu jsme pak strávili v rezortu a užívali si moře, sluníčka, drinků a pláže!

IMG-3879
My travels

Right now, we are staying in Puerto Rico and next week we are flying to our last destination on this trip - the US Virgin Islands! Again, this is a place where we have never been before to, so we are both excited to discover St. Thomas and the little islands in surrounding!

Momentálně jsme ještě v Puerto Ricu a máme před sebou ještě pár dní v Dorado Beach. Naší poslední zastávkou budou Americké Panenské Ostrovy, kam se moc těším - já ani přítel jsme na nich ještě nebyli, takže se těšíme až pozáme St. Thomase a přilehlé ostrovy!


SHARE:

13 comments

 1. Sounds like you have a ton of travelling in store for you - exciting! Have fun!

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Amazing pics <3

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Mam moc rada weekly review, doufam, ze tyto clanky zase budes psat casteji! Tesim se na dalsi fotky z tech raju, kde se zrovna nachazis, vypada to tak bozsky, doufam ze si to poradne uzivas. <3

  ReplyDelete
 4. That sunset photo is so beautiful! Wow!

  Love, Turn it inside out

  ReplyDelete
 5. Beautiful photos and roundup! Everything is so dreamy and inspiring!

  https://lartoffashion.com/visit-helsinki-goodwin-steakhouse/

  ReplyDelete
 6. Tie modré volankové saty z topshopu vyzeraju nadherne a hned by som si ich objednala na dovolenku ale moj manzel neznasa volanky a potom ma to hned znechuti :/

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Very beautiful photos! :)

  www.theinvisiblebutterfly.com

  ReplyDelete
 8. tu tašku si prosímtě nekupuj! je hnusná a strašně drahá!!!

  ReplyDelete
 9. Amazing place and stuff you wear :-)

  ReplyDelete
 10. What a beautiful place! You are looking great yourself!

  ReplyDelete
 11. úvodná fotka je prekrásna, obdivovala som ju už na tvojom Insta ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 12. Krásné fotky!
  Měj se krásně,
  Tina
  https://tinasmerdova.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 13. krásne fotky a dobrý nápad na typ článku - Update weekly review :)

  Desire fashion blog

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig