Tuesday, October 3, 2017

LE LOUVRE

DSC_0738-2

Oh, Paris, how much did I miss you! I am so happy I got the chance to fly back to one of my favourite cities in the world and enjoy the beauty of Paris, the Paris Fashion Week and take a lot of pictures! For the first time I managed to take some pictures for you at the Louvre, which is without any doubts one of my favourite places in Paris. When it comes to dressing up in the Fashion Week season, I always try to step out a little bit out of my comfort zone and wear something a little different. This time I went for a combination of Valentino houndstooth dress together with a matching Valentino coat in the houndstooth print. I got both items at the lovely Bruna Rosso, where I simply love to shop at. I think this combination looks fresh, elegant and Parisian. I have added my over-the-knee boots and my new little red Valentino bag, which I think brings a little extra to the outfit. Of course, I also matched my lips with my bag and also with my roses, which I believe is a great detail! So, what do you think about this look?

Ach, Paříži... Ani nevíš, jak si mi chyběla. Už je to pár měsíců, co jsem byla ve "městě světel", takže jsem moc ráda, že jsem dostala tu příležitost se do Paříže podívat znovu. Tentokrát jsem pro Vás outfit vyfotila na jednom z mých nejoblíbenějších míst v Paříži - u Louvru. Jak asi víte,v Paříži teď probíhá Fashion Week a vždycky, když jsem v Paříži v této sezoně, se snažím se oblékat trochu "jinak". Dneska mám pro Vás tedy look, který mi přišel z eshopu Bruna Rosso. Vybrala jsem si look od Valentina a zkombinovala krátké šaty s kohoutí stopou s kabátem se stejným vzorem. Myslím, že outfit vypadá velice elegantně, "Pařížsky", ale trochu nečekaně. Kombinaci jsem doplnila vysokými kozačkami a novou kabelkou Valentino. S ní jsem samozeřejmě sladila i rtěnku a také růže! Tak jak se Vám look líbí?


DSC_0737-2 DSC_0825-2 DSC_0694-2 DSC_0782-2 DSC_0742-2

OUTFIT DETAILS

Valentino dress (here)
Valentino coat (here)
Stuart Weitzman boots (here)
Valentino bag (here)
Celine sunglasses (similar)
Cartier bracelet (similar)

SHOP MY LOOK
SHARE:

8 comments

 1. Wow, looking very vamp and stylish here! Your boots are fabulous!

  https://lartoffashion.com/dinner-nobu-shoreditch/

  ReplyDelete
 2. zkrátit vlasy! jinak perfektní :)

  ReplyDelete
 3. Love this outfit! Paris is always a good idea xxx
  http://fallingforablog.blogspot.com.es/2017/10/5-different-ways-of-styling-black-jeans.html

  ReplyDelete
 4. Such a cute bag!

  https://brightdecember.blogspot.com/

  ReplyDelete
 5. Krásny kabát a tá kabelka, už sa ani nebudem opakovať, ale pekne to všetko ladí :)

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Always perfect!

  www.blossomikebana.com

  ReplyDelete
 7. Vidím to tak, že aj ja si kúpim kyticu červených ruží a budem s ňou fotiť na blog, vedia zintenzívniť úplne atmosféru :)

  Desire fashion blog

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig