Saturday, October 7, 2017

PARISIAN NUDES

DSC_0994-2

Hello everyone! I hope you are doing well and that you are enjoying your week so far! Today I would like to show you another look from Paris, which I, again, shot at one of my favourite places in town - at the Pont Alexandre III. Paris has many bridges, yet if I should tell you which one is my favourite, it would be without any doubts this one. You have already seen me taking many pictures in this location - and also this time I had to take a couple of outfit pictures for you there! This time I went for a look in neutral colours, which I think does not only looks super "Parisian chic", but also fits the location very well! I wore my white skinny jeans, which I paired with an off-white top and a nude coat. I have added my new Valentino bag from Bruna Rosso, which I absolutely adore! To keep the look really soft and natural, I went for my grey, suede heels, which I think go with the look very well.

Krásné sobotní ráno všem! Doufám, že se máte dobře a že si pořádně užijete víkend! Dneska mám pro Vás další outfit z Paříže. I tentokrát jsem fotila na jednom z mých nejoblíbenějších míst v Paříži - a to na mostě Ponte Alexadre III. Zvolila jsem outfit v elegantních světlých tónech, který se podle mě do Paříže hodí skvěle. Světlé barvy mám moc ráda - přijdou mi elegantní, ženské a "luxusní". Na sebe jsem si tedy oblékla bílé džíny s krémovým topem a přidala krémový kabát. Outfit jsem doplnila šedými, semišovými lodičkami a novou kabelkou Valentino, která mi přišla z eshopu Bruna Rosso. Tak jak se Vám look líbí?


DSC_0953-2 DSC_0062-2
DSC_0100-2
DSC_0949-2
DSC_0038-2
DSC_0087-2

OUTFIT DETAILS

Zara top (similar)
Mango jeans (similar)
Zara coat (similar)
Buffalo heels (similar)
Valentino bag (here)
Celine sunglasses (similar)

SHOP MY LOOK

SHARE:

11 comments

 1. Loving the light colour palette of your outfit. The whole thing is gorgeous and you look so chic!

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Perfect jeans ;)

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Nudes and blacks are def. your strongest assets! Those kind of minimalistic and one toned outfits suit you perfectly. :)

  https://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 4. Head over heels in love with this outfit! This bag is so dreamy! xx
  Anca | www.agracefullife.net

  ReplyDelete
 5. Love the outfit! That bag is so cute xxx
  http://fallingforablog.blogspot.com.es/2017/10/instagram-inspiration-september.html

  ReplyDelete
 6. Krásne naozaj veľmi! Vždy sa neviem vynadívať na tvoje príspevky fakt! Si u mňa jedna z TOP blogeriek! Prajem veľa šťastia a nech sa ti stále rovnako darí :)

  Desire fashion blog

  ReplyDelete
 7. Všetko k sebe tak nádherne ladí, až sa neviem vynadívať! Nádherný look <3
  WITHGREYWOLF

  ReplyDelete
 8. velmi pekne zladene. kabelka sa mi nepaci, lebo nedrzi formu a je stale pokrcena

  ReplyDelete
 9. Hi! I want to know where is the coat from? It's stunning, but I can't find it neither in Zara nor in Mango. I want the exact same one, I'm inlove with it! You're stunning!

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig