Thursday, January 18, 2018

#VH CITY GUIDE: AMSTERDAM

IMG-8613

Amsterdam is a capital of Netherlands and you might know it because of its many things which the city is famous for: their waffles, many beautiful canals, colurful tulips, wooden shoes, a lot of museums or the Red Light District. The Dutch capital in which live about 600 000 people is definitely worth the visit. If you are planing a trip there I would like to help you around with this post which is highlighting my personal favourites of the city when it comes to sightseeing, eating, shopping or the Insta-picture-spots!

Hlavní město Nizozemí, Amsterdam, je oblíbenou turistikou destinací. Mšsto je známé pro mnoho věcí - a't už to jsou holandské wafle, vodní kanály, dřeváky, tulipány nebo Red Light District, Amsterdam je městem mnoha chutí a rozhodně má co nabídnout. Pokud se i Vy do Amsterdamu chystáte, chtěla bych Vám v tomto postu představit pár míst, které se mně osobně líbila a která bych mohla doporučit - tak doufám, že někomu z Vás článek třeba pomůže!

21434207_852399468244081_806263196519235584_n

26072890_331491094032955_1890181936937172992_n

SIGHTSEEING


Rijksmuseum: Rijksmuseum is the biggest museum in Netherlands and it is definitely something worth seeing. In the house you can find over 200 rooms showcasing the Dutch history and art, including many famous paintings, statues and books. As a bonus there is the famous "Amsterdam" sign in front of the building and in winter you can also find there an ice rink! It is opened every day from 9 till 17!
Canal Tours: Amsterdam is famous for many things but I think one of the things which identify the city is the famous canals. If you are coming to the capital of Netherlands, you should definitely take a boats tour on the canals and see them from a different perspective. There are many ways you can do this: from a typical boat side with a guide over a dinner boat to renting a boat yourself. For me, the prettiest canals were Prinsengracht and Kaizersgracht!
Flower Market: Another famous spot in the city is the "Bloemenmarkt", a popular flower market located directly in the city center (Singel 630 to 600). In this small area you can find countless types of flowers, including tulips, roses, narcissus, geraniums and many many more. The Market is opened from 9 till 17:30 from Monday till Saturday and on Sundays it's from 11:30 till 17:30!
Vondelpark: If you are looking for a place to walk at, to run at or simply just relax at, you should definitely visit the "Central Park" of Amsterdam - the Vodelpark. In this are you can find a lot of nature, lakes, banks and even places to eat at!
Van Gogh Museum: If you are interested in art, you shouldn't miss the Van Gogh museum showing the artist's pantings and art. You can visit the museum everyday from 9 till 17, except for Friday when the opening hours are 10 till 22.
Adam Lookout: One of the tallest building in the city is the "Adam" - a viewpoint where you can see the whole city, relax or even get a drink. They are opened daily from 10:30 until 21.
Anne Frank House: Another museum I have to mention is the Anne Frank House - the house where she was hiding together with her family. Inside you can see the house, original writings and photographs. The opening hours are 10 to 20 except Saturday 9 to 22 and Sunday 9 to 19.

Rijksmuseum: Rijksmuseum je největším meuzem v celém Nizozemí a už jen proto stojí za to ho navštívit. Vevnitž budovy najdete přes 200 sálů, ve kterých se nachází klenoty holandské historie a umění. Před muzeuem se nachází známý nápis "Amsterdam" a v zimě také velké kluziště! Muzeum můžete navštívit denně od 9 to 17!
Canal Tours: Amsterdam je známý pro mnoh věcí, ale jednou z těch nejznámějších jsou jeho romantické vodní kanály. Pokud se do města vydáte, určitě byste neměli vynechat plavbu v lodi - ať už se jedná o turistickou loď, projížďku s večeří nebo soukromě vypůjčenou loď, projížďka stojí za to!
Flower Market: Dalším známým místem je "Bloemenmarkt", nebo-li trh s květinami, kde najdete nespočet druhů květin. Najdete ho na adrese mezi Singel 630 a 600 a otevřený je od pondělí do soboty od 9 do 17:30 a v něděli od 11:30 do 17:30!
Vondelpark: Pokud hledáte místo na klidnou procházku, na piknik nebo třeba na odpočinek, podívejte se do "amsterdamského Central Parku" - Vondelparku. Kromě zeleně v něm najdete i spoustu jezírek, laviček, květin i restaurací!
Van Gogh Museum: Pokud milujete umění, rozhodně byste neměli vynechat muzeum Van Gogh, kde najdete spoustu obrazů a umění od známého umělce Van Gogha. Muzeum je otevřené denně od 9 do 17, kromě pátku, kdy otvírá v 10 a zavírá v 22.
Adam Lookout: Jednou z nejvyšších budov města je rozhledna Adam Lookout, kde kromě obzervtoře najdete i bar a restauraci. Otevřený je denně od 10:30 do 21.
Anne Frank House: Další muzeum, které bych chtěla doporučit, je Dům Anny Frankové. Dům si můžete prohlédnout a kromě něho v prostorách najdete i originální zápisky a fotofrafie. Muzeum můžete navštívit od 10 do 20 ve všední dny, v sobotu od 9 do 22 a v neděli mezi 9 a 19.hodinou.

IMG-8597

PLACE TO STAY


This time we chose the 5-star hotel Pulitzer Amsterdam as our home away from home. The hotel is actually connected 26 houses together and thanks to this the hotel is overlooking 2 beautiful canals: the Prinsengracht and the Kaizergracht. In the hotel you can find 225 rooms, many meeting rooms, 2 beautfiul restaurants and a bar. He had a breakfast at their Jansz and it was really delicious. If you will have a chance to visit this hotel, you definitely have to try the Egg Brioche - scrambled eggs with avocado and truffle butter. It was something very special and super-delicious. I would also like to highlight the friendly stuff who even bought for me - I mean JUST FOR ME - a lactose-free milk which was the first time something like this happened. Their service is amazing and even though the hotel is really luxurious, it feels also cozy, homy and casual. Definitely can recommend this place shall you visit the city!

V Amsterdamu jsem byla celkem dvakrát a měla možnost poznat 3 hotely. Osobně bych doporučila 5-hvězdičkový hotel Pulitzer Amsterdam. Hotel je zajímavý v tom, že jeho prostor vznikl spojením 26 menších domů a díky tomu má výhled jak na známý Prinsengracht, tak i krásný Keizersgracht. Vybrat si můžete celkem z 225 pokojů a kromě nich v hotelu najdete také posilovnu, meetingové prostory, 2 bary a také restauraci Jansz. V té jsme měli každé ráno snídani a byla jsem z ní opravdu mile překvapená. Doporučit mohu Eggs Brioche - míchaná vajíčka s avokádem a lanýžvým máslem. Pochválit bych chtěla také i personál, který jen kvůli mě koupil mléko bez laktózy, což se mi nikde jinde ještě nestalo. Celkový servis hotelu byl perfektní. Hotel je luxusní, ale zároveň působí uvolněně a mladě! Pro mě je to rozhodně místo, kam bych se vrátila.

26072989_1565644430178443_2372931076982046720_n

FOOD & DRINKS


Janzs: As mentioned in the previous part, the hotel restaurant Janzs was really outstanding to me! They don't serve only breakfast, you can also eat a delicious lunch or dinner there! The whole setting of the restaurant is really nice as well.
Nooch: One of the nights we tried the Asian place called Nooch and it was really, really good. The serve a lot of Asian dishes, including sushi, Pho bo, noodles or rice! The place is usually booked out, so I highly recommend you to make a reservation in case you would like to try it.
Pulitzer Bar: Another place in our hotel which I really liked was the Bar. The place is stylish and serves really delicious and good-looking cocktails. Of course, you can find there a big selection of drinks and also small bites to eat as well!
Foodhallen: If you are looking for some street food, you have to try out the Foodhallen. In this place you can find several stands with many types of street food, including waffles, ice cream, burgers, Asian cuisine and much much more!
Dolce & Gelato: I cannot even count how many of you asked me where I got the waffles on the first pictures. We got them at a chain called Dolce & Gelato that has several stores in the city. Besides waffles you can also get there some ice cream, churros, cupcakes and other sweets!
Corner Bakery Amsterdam: Another "sweets" place to mention is the Corner Bakery Amsterdam which is a cute cafe with the best monster milkshakes in the town! If you crave for one, you should definitely visit this one!

Janzs: Jak jsem již psala v minulém odstavci, moc se mi líbila naše hotelová restaurace Jansz. My jsme v ní ochutnali sice jen snídani, ale věřím, že obědy i večeře v ní budou minimálně stejně dobré. Kromě vynikající jídla se také můžete těšit na příjemný a útulný interiér!
Nooch: Pokud máte rádi asijskou kuchyni, rozhodně zajděte do asijské restaurace Nooch. Kromě sushi podávají i nudle, rýže a jiné tradiční asijské pokrmy. Doporučila bych Vám ale udělat rezervaci - my jsme si jí udělali a udělali jsme dobře - jinak se tam o víkendu nedostanete.
Pulitzer Bar: Další místo, které bych Vám ráda doporučila, je bar v hotelu Pulitzer. Ikdyž se jedná bar v 5-i hvězdičkovém hotelu, místo na mě působilo mladě a uvolněně. Já jsem měla růžové víno, které mi ze všem 4 barů, které jsme v tu noc vyzkoušeli, nejvíc. Přítel si naopak objednal koktejl, který nejen krásně vypadal, ale také i skvěle chutnal. Za mě jednoznačná jednička s hvězdičkou!
Foodhallen: Pokud byste rádi ochutnali místní "street food", podívejte se do Foodhallen, kde najdete spoustu stánků s nejrůznějšími holandskými i mezinárodními pochoutkami. Těšit se můžete třeba na bubble waffle, burgery, typické masové kuličky, hranolky, asijské speciality a mnoho mnoho dalšího!
Dolce & Gelato: Nemůžu ani spočítat, kolik z Vás se mě zeptalo "Kde jsi koupila waffle z Tvojí fotky?". Waffle jsme kupovali v obchodě "Dolce & Gelato", kterou v centru najdete několikrát. Kromě wafflí si v ní můžete koupit i gelato, churros a nebo muffiny!
Corner Bakery Amsterdam: Kavárnu, kterou bych mohla jen doporučit, je roztomilá Corner Bakery Amsterdam, kterou jste již určitě viděli na Instagramu - známá je totiž pro svoje milkshaky, které jsou opravdu dechberoucí!


25036827_456646478083842_561174620099575808_n

SHOPPING


Hoofstaat: If you are for luxury shopping, you should go to the "Hoofstraat" where you can find many luxurious stores, including brands like Chanel, Louis Vuitton or Prada. It is also just a few minutes away from the Reijksmuseum!
De Bijenkorf: In case you prefer shopping inside, you should visit a department store called De Bijenkorf. In the house you can find both men and women clothes, shoes, accessories, home department, a restaurant and much much more. In the store you can also find many luxurious brands (Fendi, Chanel, Gucci, Louis Vuitton, Chloé, etc.) but also some high street ones!
Adiuvantes: A concept store to mention is a place called Adiuvantes where you can find several international brands. In the store you cannot only shop clothes and other accessories, but also cute things like books, candles or cosmetics!
Kalverstaat: If you are looking for more affordable brands, then go to the street called Kalverstaat. Topshop, River Island, Zara, Topman, Mango and all the other stores can be found here!

Hoofstaat: Pokud toužíte po luxusních značkách jako je Chanel, Louis Vuitton nebo Prada, zajděte na "amsterdamskou Pařížskou", na Hoofstraat. Na ulici, která je vzdálená jen pár minut od muzea Rijsmuseum, najdete všechny známé luxusní značky!
De Bijenkorf: Pokud raději nakupujete "v suchu", rozhodně byste neměli vynechat obchodní dům De Bijenkorf, kde kromě dámského i pánského oblečení, doplňků a bot, najdete například i oddělení domácích potřeb, restauraci a nebo elektroniku. V obchodě najdete jak nejen luxusní značky, ale také i nějaké z "high street" - například All Saints nebo Topshop.
Adiuvantes: Concept store, který stojí za zmínku, se jmenuje Adiuvantes. V obchodě nenajdete jen spoustu oblečení a doplňků, ale také i svíčky, knížky a jiné dekorace!
Kalverstaat: Pokud hledáte obchody z cenově přijatelnější relace, zajděte na Kalverstraat, kde se nechází například několika-patrový Topshop a Topman, River Island, Zara nebo Mango!

IMG-7926

26154678_213068775931064_4699801095025721344_n

photos by me & @polabur


SHARE:

10 comments

 1. Amsterdam always looks so amazing. All my friends have been there but me, I'm so jealous! One day, one day! ❤️❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Would so love to visit the city, beautiful shots too!


  http://www.arabellawright.com/

  ReplyDelete
 3. Nádherné fotky! Poslední je nejhezčí <3

  www.mummysweetbaby.blogspot.cz

  ReplyDelete
 4. Dreamy! ;)

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Oh Amsterdam... One of those places which I would love to visit and I have already fell for it even without ever seeing it. :)

  https://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 6. Amsterdam je tak krasnej! Byla jsem tam v lete a hned bych se vratila. <3

  ReplyDelete
 7. naozaj skvelé fotky a aj tipy, do Amsterdamu by som sa raz určite chcela pozrieť :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 8. Great post, dear!

  adellinasworld.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. článok uložený - už sa teším, keď ho navštívim a využijem niektoré z tvojich tipov :P

  Viki Ceglédyová | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

  ReplyDelete
 10. Hezky clanek, krasne fotky!

  Irena Novakova I THE GOWN
  http://www.shop-it.cz

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig