Tuesday, February 20, 2018

PRETTY (IN) PINK

DSC_0883-2

Pink is definitely one of my favourite colours. I enjoy wearing the colour, especially if it's cute, baby blush pink. When in London, I always have to re-visit one of my favourite cafés there called Peggy Porschen Cakes. I am more than sure that you've seen this place all over Instagram and that you know it already. What else is more Instagrammable than a pink café with flowers all around and some pretty-looking and even more well tasting cakes and coffee? Thanks to this the cafe is booming and that's why we had to go there at 8am (which is the opening time) in order to get these shots - HOW CRAZY IS THAT?! Well, anyways, for me it's worth the hype. I am always trying to match my looks with the locations - in this case I went for a girly combination, wearing my knit dress with a baby pink over it and my Stuart Weitzman overknee boots. I really enjoy wearing light and bright colours as much as I enjoy wearing darker ones, and I also hope that you will enjoy this post!

Růžová je jedna z mých nejoblíbenějších barev, a možná i to jeden z důvodů, proč při každé své londýnské návštěvě zavítám do kavárny s názvem Peggy Porschen Cakes. Jsem si víc jak jistá, že většina z Vás kavárnu již viděla na Instagramu, Facebooku nebo jiné sociální síti. Právě díky tomu se u ní tvoří neuvěřitelné fronty, které by člověka až odradily - proto jsem se rozhodla do kavárny zajít hned ráno, kdy ještě není "prehypovaná" a není k ní nepohnutí. Kromě růžové v ní vždycky obdivuji krásnou výzdobu, kterou mění podle ročního období a svátků a také jejich dorty, cupcaky i kávu, které vypadají prostě dokonale. Vždycky se snažím si outfit sladit s okolím, a tak jsem tentokrát zvolila béžové svetrové šaty, přes které jsem přehodila růžový kabát, doplnila je šedými kozačkami Stuart Weitzman a růžovou Dioramou od Diora. Mě pastelky baví stejně jako tmavší barvy a doufám, že Vás zase baví tyhle fotky, outfit i článek!


DSC_0758-2 DSC_0886-2
DSC_0833-3 DSC_0922-2 DSC_0827-2

OUTFIT DETAILS  


Topshop knit (similar)
Aboutyou coat (similar)
Stuart Weitzman boots (here)
Dior bag (similar)
Chanel brooch (similar)

SHOP MY LOOK


SHARE:

10 comments

 1. Oh my gosh, I miss Penny Porschen! ❤️ I visited when I was in London and was so in love. The store is the cutest - just like you! ❤️❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Definitely worth waking up so early!! One of cutest cafes I’ve ever seen 💖 and the pastries look so so awesome 😋

  ReplyDelete
 3. Peggy Porschen je tak fotogenicky! Moc hezkej clanek a super pasujici outfit, moc ti to slusi a fotky jsou super. <3

  ReplyDelete
 4. Baru, tobě vypadla perla z Chanel broze?? Jak je to možné!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vypadla, už podruhý. Vím, že nejsem jediná (a bohužel ani poslední), komu se to stalo!

   Delete
 5. Oh yes, that must be one of the nicest and most Instagrammable places in Europe. Such a pretty photos!

  HTTP://LARTOFFASHION.COM

  ReplyDelete
 6. Nádherné fotky <3 Jsi jako princezna!

  www.mummysweetbaby.blogspot.cz

  ReplyDelete
 7. I love this spot and your outfit is so chic. I love baby pink too, and love how well you pull it off!! I wear it, however jewel tones always look better on my skin.

  Happy travels!!

  Xo,
  Miki
  http://mikialamode.com

  ReplyDelete
 8. Looks amazing! :)

  www.theinvisiblebutterfly.com

  ReplyDelete
 9. These pics are so beautiful! love that place, the cakes are insane!

  http://www.arabellawright.com/

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig