Tuesday, March 6, 2018

WELCOME TO THE PARADISE

DSC_0123-2

If you are following me for a longer time, then you might know, that one of the top places on my bucket list to visit were Maldives. I have heard so many people dreaming about this place, that it it really made me wanna go to this paradise. This year my dream finally came true and we decided to choose the Conrad Rangali Island as our home away from home! I have seen many pictures from Conrad all over the internet, so we felt like we already "know" the resort a little bit. So, here it's more about out amazing stay there!

Pokud můj blog sledujete již delší dobu, určitě víte, že na úplném vrcholu mého "cestovatelského bucketlistu", byly už delší dobu Maledivy. Ani si nedokážete představit, jak moc jsem se na ně těšila, obvlášť po zkouškovém období. Vybrali jsme si Conrad Rangali Island jako náš "home away from home" - a dneska bych Vám chtěla ukázat pár fotek z něho, shrnout co jsme dělali a jak se nám v rezortu líbilo.


DSC_0044-2 DSC_0226-2
DSC_0047-2

THE HOTEL


The luxurious 5-star hotel is located at the South Ari Atoll. You can reach the resort both by a seaplane or a speedboat, where the flight takes about 30 minutes and  the way with a speedboat about 2 hours. The hotel is offering both beach and water villas, which also have different under-categories. We have stayed at their Water Villa, which has about 85 square meters and accommodate up to 3 people. In the villa you can find a bedroom with a seating and working area, a closet, a bathroom with a separate restroom and of course a terrace, which is facing either the sunset or sunrise side of the island (we had sunrise). On the terrace you will find chairs where you can lay, a table with 2 chairs, an umbrella and a splurge pool. From the villa you have a direct access to the clear-blue water. When in Maldives, I think you have to go all-in, so I am really happy we decided to get the Water Villa - trust me, you cannot relax more anywhere else!  In the hotel there are also two pools, one adults-only, and many restaurants, which I will tell you about in the next section!

Conrad je luxusní 5-hvězdičkový rezort, který se nachází na severním atolu Malediv. Do rezortu se dostanete budˇ hydroplánem, kterým cesta trvá cca. 30 minut, nebo rychlolodí, které cesta trvá zhruba 2 hodiny. Hotel je rozlehlý na 2 ostovech, které jsou spojené dlouhým mostem. Hotel nabízí jak vodní, tak plážové villy. U nás bylo jasno - já jsem vždycky chtěla do vodní villy, ve které jsem byla maximálně spokojená. Nabízí Vám skvělý komfort a hlavně soukromí - pokud se na Maledivy chystáte, určitě do vodní villy "skoččtě" - stojí totiž za to. "Naše" villa měla cca. 85 metrů čtverečních, na kterých jste mohli najít ložnici spojenou s malým obývacím pokojem a pracovní plochou, prostornou šatnu, koupelnu a také terasu, kde jsme měli malý bazén, 2 lehátka a stůl se židlemi. V rezortu jsou pak 2 velké bazény - jeden přístupný všem a jeden určený jen dospělým.

DSC_0083-2 DSC_0255-2 DSC_0247-2 DSC_0237-2 DSC_0065(1)-2 DSC_0223-2 DSC_0115-2

THE FOOD


The resort, which is connected by 2 island, has many great dining options. We have tried many restaurants while spending our week here in Conrad. The most highlighting restaurant to me was probably the Ithaa restaurant, which is the first underwater restaurant in Maldives. Even though we went there only for a drink, the feeling of being 5 meters underwater and seeing all the fish and sharks up-close was simply amazing. If you will have ever the chance to visit Conrad, Ithaa is definitely a must-go! Another great experience was the Koko Grill, which was a really special experience for me as well. The restaurant has only 8 places and it's located, together with its live cooking show, directly on the beach. In the evening we were served an amazing 10-course menu with the best of the best in the Asian cuisine, while watching the sun going down and the chefs preparing our meal - is there something more we can ask for? Another great spot was the Sunset Grill, which is located directly on the water, offering you a great view on the island, on the sea and all the water creatures swimming around. The food is really fresh and tasty - I can only recommend to go for some fish and seafood, because the dinner we had, was really unforgettable. We have also tried the restaurant at the local spa, called Madhoo, which is a great options if you are craving some healthy dishes along with a great view of the sea. We have also tried the Ufaa restaurant, which is a Chinese cuisine, and enjoyed the Fishermen's BBQ, however I was on a strict diet in both due to my kidney inflammation - however what I can say 100% is that the atmosphere was great! If you are looking for some lunch option, I can highly recommend the Rangali Bar - they have a great selection of Italian, Chinese, Japanise and Indian dishes, along with some sandwiches, burgers, meat and drinks! Plus, if you are too lazy to leave the pool, you can have the lunch at the pool as well!


Co se jídla týče, Conrad má rozhodně co nabídnout. Behěm našeho týdenního pobytu jsme měli tu možnost vyzkoušet skoro všechny restaurace, které v hotelu jsou. Nejvíc bych asi doporučila podvodní restauraci Ithaa, která je rozhodně nevšedním zážitkem. Nachází se 5 metrů pod hladinou moře a díky proskleným stěnám a stropu vidíte ryby, manty a žraloky doslova na dosah ruky. Dále bych pak mohla doporučit i Koko Grill, což je restauraci o 8 místech, položená přímo na pláži. Speciální je v tom, že šéfkuchaře vidíte přímo před sebou a zároveň můžete sledovat západ slunce - no, co víc si přát? Pokud hledáte místo na oběd, určitě zkuste Rangali Bar, který je položený hned u bazénu, nebo restauraci Mandhoo, která je součástí spa a nabízí široký sortiment zdravějších pokrmů. Na našem programu byla i čínská restaurace Ufaa a večeře na pláži, která se jmenuje Fishermen's BBQ, ale ty jsem já ze zdravotních důvodů musela bohužel vynechat - behěm dovolené jsem dostala zánět ledvin, a tak jsem 5/7 dní proležela, brala antibiotika a byla na přísné dietě (což je také důvod, proč jsem nečekaně zhubla). 

DSC_0169-2 DSC_0129-2 DSC_0011-2

THE ACTIVITIES


Even though you're "left" at the island, you don't have to worry that you will get bored - trust me the Conrad Rangali has many great activities to offer! Besides relaxing, you can enjoy some activities for free: you can borrow local snorkeling gear and enjoy a little snorkeling session, which allows you to see different kind of fish, sharks and even mantas if you're lucky enough! There is also a great selection of water and non-water sports which you can enjoy: table-tennis, tennis, a fitness, paddle-boards and more is free to enjoy at Conrad. If you want to have a special activity, you can choose from a great selections of offers and trips. If you want to stay at the island, my suggestion would be to visit the SPA and relax a little bit. You can choose from many procedures, including massages, haircare, healthcare, manicure or pedicure. I tried the spa myself and I have to say that it helped to get rid of the tension of my back, which I had after my exam period (which I had since DECEMBER, so YES, for 3 MONTHS!). Besides these activities, you can of course book a special trip, like Manta Ray watching, Night Fishing, Island Hopping, Local Island Tour, Turtle Safari, Whale Shark Talk and Tour and much much more. We had the chance to experience the Lucky Dolphin Cruise, which is a cruise where you can see wild dolphins in the see if you are lucky enough - and luckily we were. It was an amazing experience to see these creatures so close in their natural habits, so for me this is something really worth trying! We also attended the Snorkeling Hopping, which was a great experience as well!

Přestože budete na ostrově, kde nemáte možnost nakupovat nebo se projít do města, v Conradu se určitě nudit nebudete. Kromě relaxování si můžete užít celou řadu neplacených aktivit, jako je například šnorchlování, stolní tenis, fitness centrum, paddle-boarding a spoustu dalších. Pokud chcete být zrelaxování na 100%, určitě vyzoušejte jednu z mnoha procedůr v místním SPA - já jsem měla 90 minutou masáž, která mi po zkouškách opravdu "bodla". Kromě spa si můžete zabookovat jeden z mnoha výletů, které hotel pořádá - vybrat si můžete od šnorchlování, přes rybaření až po návštěvů nejrůznějších místních ostrovů. My jsme celkem byli na 2 výletech, a to na "Lucky Dolphin Cruise", ze které můžete vidět "divoké" delfíny, což pro mě byl opravdový zážitek. Celkově jsem v Conradu byla moc spokojená a věřte mi, že na Maledivách jsem nebyla naposledy!

SHARE:

10 comments

 1. Maledivy jsou můj sen <3 Jednou se tam s manželem musíme podívat!

  www.mummysweetbaby.blogspot.cz

  ReplyDelete
 2. Paradise indeed. Words can't even explain how amazing this all looks. I'm so jealous of your stay at the resort! ❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 3. Beautiful pictures! Amazing destination! Jealous ;)

  The Gown I http://www.shop-it.cz

  ReplyDelete
 4. to je sen! aspoň raz v živote by som niečo také tiež chcela zažiť :) fotky sú dokonalé ako vždy ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 5. This truly is paradise! love it

  www.blossomikebana.com

  ReplyDelete
 6. Wow, this looks so amazing! <3

  ReplyDelete
 7. That place is the absolutely dream!

  http://www.arabellawright.com/

  ReplyDelete
 8. that's wonderful =) www.muhendisinblogu.com

  ReplyDelete
 9. Amazing!

  https://brightdecember.blogspot.com/

  ReplyDelete
 10. tak to je pech, být 5 dní ze 7 nemocná, to sis to vůbec neužila..vyhozený peníze.

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig