Sunday, April 15, 2018

SPRING FEELINGS

DSC_0832-2

Good morning from Düsseldorf! I hope you are all doing well and that you are enjoying the weekend to the fullest! I am back in Düsseldorf until next week and finally I found a spot, which I really like here. The city is really modern, which is not really my thing, but one thing which I love at the moment is the cherry blossom trees, which are blooming in the pink colour right now! I can really feel the spring coming in - the leaves turn pink, the temperatures are higher and the days longer. With spring feelings in the air, I am also feeling like dressing in lighter colours. This time I went for a pair of my skinny jeans, paired with a simple top and a pink blazer. I have added my pink Diorama bag, which I still really love wearing, just like my J'Adior slingbacks. I have those for a year now and they are still one of the pairs, which I am reaching most to. So, how do you like the look?

Krásné nedělní ráno z Düsseldorfu! Doufám, že se všichni máte dobře a že jste si užili víkend. Já jsem už pár dní tady v Düsseldorfu, kde budu až do příštího týdne. Konečně i sem dorazilo jaro, a já mám velkou radost, že už rozkvetli i nějaké stromy. V okolí našeho bytu jsem našla tenhle nádherný, kdetý mi připadal jako skvělá lokalita na vyfocení mého outfitu. S příchodem jara se vždycky oblékám do světlejších barev - no a světle růžová patří bezpochybně k mým oblíbeným. Tentokrát jsem si na sebe oblékla skinny džíny, které jsem zkombinovala s bílým topem a růžovým sakem. Outfit jsem doplnila růžovou Dioramou, kterou pořád ráda nosím, stejně jako moje slingbacks od Diora. Ty mám už od minulého jara, a pořád patří k párům, které nosím nejvíc. Tak jak se Vám outfit a fotky líbí?

DSC_0848-2
DSC_0924-2 DSC_0840-2
DSC_0906-2 DSC_0827 11-2

OUTFIT DETAILS

Zara blazer (similar)
Paige jeans (similar)
Zara top (similar)
Dior slingsback (similar)
Dior bag (similar)
Fendi sunglasses (similar)

SHOP MY LOOKSHARE:

7 comments

 1. Oh my gosh, the cherry blossoms are beautiful! Wish I could see them in Hong Kong 💕

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. That's a perfect pair of skinny jeans and I'm loving your sling backs too! :)

  https://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 3. When I was in Germany a few years ago I visited Düsseldorf and fell in love with it! Speaking of falling in love, I adore your outfit – I'm pretty sure it's the pink blazer that's catching my eye but I love your Dior slingbacks and purse too love :)

  www.beingisabella.com

  ReplyDelete
 4. Beautiful!

  WWW.EVDAILY.BLOGSPOT.COM

  ReplyDelete
 5. Paaani, miluju leto a taky naprosto miluju tyhle fotky!!! Sakury jsou nej, hehe. <3
  Sandra / http://shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 6. Pięknie wyglądasz, świetne ciuszki, buty.

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig