Wednesday, April 18, 2018

#VH CITY GUIDE: DUBAI

29738896_701444630245432_8208173211259502592_n

Dubai is a city full of contrasts, controversies, records and curiosities. If you go to this Arabian metropole, everything you'll se is the tallest, the biggest, the greatest, the most luxurious., the most modern and the best. Nothing can be done "normally", if you build something in Dubai, you build it over the top. Going to Dubai is definitely an experience. I've been to Dubai several times and I found some cool places that I would like to share with you in this post.

Dubai je město plné kontrastů, kuriozit, rekordů a kontroverzí. Pokud se do této arabské metropole chystáte, určitě se máte na co těšit. Já jsem v Dubaji teď byla už po několikáté a běhěm té doby jsem objevila pár míst, která bych Vám mohla doporučit. V dnešním článku bych Vám je tedy, společně s dalšími tipy, chtěla představit!

BASIC INFORMATION


Dubai is one of the emirates, which together build the United Arab Emirates. Just a 50 years ago the city was just a plain dessert, but thanks to the shaiks the small village in the middle of nowhere turned into a popular touristic destination. Let's start with the Muslim culture in Dubai. I know many of you ask "Is it allowed to drink in Dubai?!" or "Do I have to be completely covert when going somewhere?" Well if you have never been there, it's absolutely understandable that you are not sure what's allowed there. So let's start with alcohol. As you know Muslims don't drink alcohol and there is only one place that you can, as a tourist, buy something alcoholic - and that's the airport. If you're in the area, where you pick up your luggage, there are two Duty Free stores selling basically anything. If you're a drinker, then I recommend you to get something there. International hotels in Dubai do serve alcohol, however the prices are really high. Way too high. You're able to get a bottle of wine at the airport for 60 AED, one glass at the hotel is 110 AED and a bottle around 250 AED. Even though Muslim do not drink, they accept tourist, who drink alcohol, however keep in mind that you can not drink anywhere outside of hotels or restaurants. Another important aspect is the clothes. Dubai is opened and not as strict as other emirates, so you can wear short skirt (well not too short) and opened shoulders when going out. You'll see people, for example at the mall, wearing their national costumes and being covered, however due to the mass of tourists they local got a little more liberal with the clothing. If going somewhere inside, I recommend you to take a blazer/jacket/sweater, because there is the AC, which in my opinion they put a little bit over the top. If you're planning a trip during the summer time, be aware of the Ramandan. I highly recommend skipping the vacation in this season. I think the best time to visit the country is from March till May and September till November, as it gets really hot in the summer months and colder (around 20 degrees) in the winter time.

Dubaj je jedním z emirátů, které tvoří Spojené Arabské Emiráty. Jedná se o jednu z muslimských zemí a od nás ji dělí ca. 7 hodinový let. Jak můžete vědět, Dubaj je uměle vybudované město - ještě před 50 lety byla Dubaj pouhou pouští. Dnes se jedná o populární turistickou destinaci. Hlavní měnou, jak v Dubaji tak i ostatních emirátech, je arabský dirham. Teploty jsou zde opravdu tropické. Nejlepší doba na návštěvu je podle mě březen, duben a pak říjen, listopad. V zimích měsících je v Dubaji "jen" něco málo přes 20 stupňů, což na koupání nemusí být ideální. Zároveň nedoporučuji zemi navštívit ani v létě, kdy jsou teploty kolem 40 až 45 stupňů, ve kterých se nedá dělat absolutně nic - kromě nákupů, které jsou ale u nás levnější. Pozor si dejte i na ramadán - tomu se také raději vyhněte. 
Přestože je Dubaj muslimskou zemí, je v určitých směrech liberálnější než jiné emiráty. Oblečení nemusí být nutně zahalující a v hotelech a na licencovaných místech si také můžete dopřát alkohol. Ten je ale v Dubaji poměrně drahý, jelikož není volně prodejný. Jediné místo, kde si alkohol můžete koupit za přijatelnou cenou cenu je Duty Free, které se nachází v příletové hale, jen pár metrů od pásů se zavazadly. Pokud si chcete dovolenou užít se skleničkou denně, doporučuji si nakoupit "zásoby" právě tam (láhev vína stojí v Duty Free jako 1 sklenička v hotelovém baru). 

30084265_1951862038220166_3195740325771476992_n
29716477_1949167902080215_7453913083623243776_n (1)

WHERE TO STAY?

Dubai has a great amount of hotels. which are worth mentioning and staying at. There are many hotels spread over different areas of the city, which are simply amazing. My favourites are:

Atlantis The Palm: Located at the very end of the Palm, Atlantis The Palm gives you everything you need. In this insane big hotel complex you can find (besides rooms), countless restaurants, many shops, a club, a beach club and it has even its own aquapark... What more can you ask for?!
Fairmont The Palm:
Madinat: For me, personally, this is the best hotel in Dubai. I have been to Madinat for the very first time on my last visit of Dubai - and God, the hotel is so beautiful! Even though it's a splurge stay, it's 100% worth it!
Shangri-La Dubai: Are you looking for the most perfect view of Dubai? Well, then Shangri-La it's your number one place to stay at! They have the most amazing view of the Burj Khalifa and the best service ever. Even though they are not located on the beach, their 2 pools make it pretty much up!

Dubai je jedním z měst, kde se to krásnými, luxusními hotely jen hemží. Já jsem pro Vás vybrala 4 hotely, které mě zaujaly a do kterých bych se ráda vrátila!
Atlantis The Palm: Hotel Atlantis se nachází na samotném konci Plamy Jumeirah a je to rozhodně příbšh sám o sobě. V hotelovém komplexu se totiž nachází nespočet restuarací, několik obchodů, vlastní night club, plážový klub a vlastní akvapark. Co víc si můžete přát?!
Fairmont The Palm: Luxusní Fairmont se také nachází na Palmě Jumeirah. Má krásný výhled na The Walk a kromě toho bych pro mě jedničkou i ve svých službách. Navíc, v porovnání s ostatními hotely, nebyl ani přeplněný - působil opravdu klidně a odpočinkově. Za mě jednička s hvězdičkou!
Madinat: Mým nejoblíbenějším hotelem se stal Madinat, který jsem měla to štěstí navštívit během mého poslední pbytu hned 2x. Byla to moje první návštěva hotelového komplexu a oprabdu z něj čišila neuvěřitelná atmosféra. Pro mě to je vrcholek mého bucket listu.
Shangri-La DubaiDalší hotel, který podle mě stojí "za to", je hotel Shangri-La, který má pro mě osobní záležitostí. Sice nemá přístup na pláž, ale jejich 2 bazény s výhledem na Burj Khalifu a jejich neuvěřitelná terasa ve 42.patře to plně vynahrazují. 

29714593_2116976411870986_8472873123748773888_n
29416358_553202818393846_3546801589517811712_n

SIGHTS & PLACES


Burj KhalifaIf you're in Dubai, you can definitely not miss a visit of Burj Khalifa, the tallest building in the world. The 2010-opened building has 828 meters and allows you to visit floors number 124 or 148. If you decide to go for the higher floor, you automatically skip the line and have also access to a special, private lounge, where only one group can go, so it's more calm and private over there. The building has also the highest restaurant located in the 122nd floor, the highest nightclub in the 144th floor and the highest place of worship in the 158th floor. The whole building has 163 floors. 
Burj Al ArabWho wouldn't want to see the most expensive and the most luxurious hotel in the world? The Burj Al Arab is qualified at the "7-star hotel" - the only one in the world. The hotel has a private access. If you want to go inside, you either need to have a reservation in one of their restaurants and stay at the hotel. The hotel has its own restaurants, shopping areas, big aquarium and reception on every floor.
Dubai MuseumDubai hasn't got many "real" sights - most of the sights were built in the past few years - however if you want to see something from the real Dubai and learn about the city history, then the Dubai Museum might be the perfect option for you!
Dubai Miracle GardenIn this garden you are able to find over 109 million flowers plant on 72 000 square meters big garden. Definitely something to see.
Golden SoukIf you are craving for some gold or jewelry, definitely visit the Golden Souk, a place with the highest selection of gold and golden jewelry. Gold is cheaper in Dubai, but don't forget to bargain about the price...

La Mer: If you are visiting the city on a budget, I highly recommend to book a city-hotel and then use the new public beach called La Mer. This new city project allows you to use the beach completely for free. If you wanna book a chair with an umbrella and towels, you will have to pay around 150 AED for 2 people (around 25 USD).
Palm JumeirahThis artificially built archipelago is probably one of the few in the world. If you would built a wall from the material used for the building of the Palm, which would be 0.5meter thick and 2 meters tall, it would circle the Earth three times.
Spice SoukIf you want to see something more from the "Old Dubai", definitely take a look at the Spice Souk, where you can get some spices, sweets or souvenirs. I recommend to visit in the evening, since there is no AC and it gets very hot during the day.
Souk Al BaharThis souk is not a typical souk. It's a modern Souk built next to the Dubai Mall, offering one of the best views on the Mall and their fountains. Inside you'll find stores with Arabic items, Arabic sweets and a lot of restaurants.
The Walk: If you are looking for a place, where you can walk outside, enjoy the nice weather and maybe take a bite or look in a store, the Walk is the perfect location! On this promenade, which is located next to the Palm Jumeirah, just a few minutes from the Dubai Marina, you can find many hotels, a beach, countless restaurants, some bars, cafes and also some stores!

Burj KhalifaPokud se chystáte do Dubaje, určitě nesmíte vynechat největší budovu světa. Otevřená byla v roce 2010 a pyšní se 828 metry. Celkem má 168 pater a navštívít můžete vyhlídku ve 125. nebo 148. patře. My jsme byly ve 148. patře, kde máte speciální lounge, do kterého může jen omezený počet lidí. Kromě soukromí v něm máte i nápoje a něco malého k jídlu. Burj Khalifa se pyšní také nejvyšší restaurací na světě (At.mosphere ve 122.patře), nejvyšším nočním klubem (ve 144.patře) a nejvyšší mší na světě, která se koná ve 163. patře. Celkem má budova 168 pater.
Burj Al Arab: "Nejdražší a nejluxusnější hotel světa" patří společně s Burj Khalifou k symbolům města. 7-hvězdičkový hotel určitě stojí za návštěvu. Do hotelu se dostanete pouze, pokud máte rezervaci do jedné z jeho resturací nebo pokud jste v hotelu ubytovaní. Hotel se pyšní několika resturacemi, 2-patrovými pokoji, vlastní nákupní areou a také recepcí na každém patře.
Golden SoukPokud toužíte si přivézt nějaký šperk, zajděte na Gold  Souk, aneb "tržnici se zlatem". Ceny jsou o dost nižší než u nás, ale samozřejmě nezapomeňte na to, že se dá usmlouvat cena ještě nižší.
Dubai MuseumDubajské pamaátky jsou převážně moderní a byly postavené v posledních pár letech. Pokud ale toužíte se dozvědět o "staré Dubaji", rozhodně zajdere do Dubajského Muzea, kde najdete něco víc o historii města.

Dubai Miracle GardenMiracle Garden je 72 000 m2 velká zahrada, která nabízí pohled na 109 milionů zasazených květin - rozhodně něco nezapomenutelného.
La Mer: Pokud Dubaj navštěvujete a jste omezení svým budgetem, doporučuji si zabookovat hotel ve městě a na pláž chodit na La Mer. Jedná se o nový projekt města - veřejná pláž se spoustou restaurací, obchodů a kaváren. Pokud si přinesete vlastní věci, můžete lpáž využívat úplně zdarma. Pokud si chcete "pronajmout" lehátko, vyjde Vás (pro 2 s ručníky i slunečníkem) cca. na 150 AED (zhruba 800Kč).


Palm Jumeirah: Palm Jumeirah je jedna z mála uměle postavených výběžků na světě. Pokud byste z materiálu, který na ní byl použit chtěli postavit 0.5 metru širokou a 2 metry vysokou zeď, obkroužila by Zemi 3x. 
Spice SoukToužíte-li po staré Dubaji, zajděte na Spice Souk, kde najdete nejrůznější koření, arabské sladkosti a suvenýry. Jedná se o starý trh, který má svoje kouzlo. Doporučila bych ale návštěvu ve večerních hodinách - trh je venku, takže během dne je na něm opravdu horko.
Souk Al Bahar: Další dubajský trh, který bych měla zmínit, je Souk Al Bahar. Jedná se o moderní trh, postavený přímo u Dubai Mallu. Najdete v něm spoustu obchodů s místními dobrotami, suvenýry a také spoustu restaurací. Navíc je z něho nádherný výhled na dubajské fontány a Dubai Mall.
The Walk: Pokud hledáte místo, kde se můžete večer projít a eventuelně i zajít na večeři nebo se podívat po obchodech, pak je The Walk to pravé ořechové. Na této promenádě, která se nachází mezi Palm Jumeirah a Palm Jebel Ali, najdete nespočet hotelů, barů, restaurací, kaváren i obchodů!

29401046_542969056103300_4644295832500174848_n (1) 29716306_195075181221785_4310680575586336768_n

RESTAURANTS & CAFES 


Al Muntaha: Located in the top floors of the Burj Al Arab, Al Muntaha is a seafood restaurant, offering not only the very best from the ocean, but also a breathtaking view over the whole city and the ocean.
Armani Meditteraneo: The Mediterranean restaurant, located in the Armani hotel just next to Dubai Mall, will surprise you with the select of seafood, meat and vegetarian dishes, together with bright selection of cheeses and sweets. We had a lunch at the Meditterano and we absolutely loved it! Definitely would come back when being in Dubai...
Atmosphere: Have you ever have a meal at the 122nd floor inside of the tallest building in the world?! No?! Then you can enjoy it at Atmosphere, an international restaurant welcoming guests for drinks, meals and special occasions!
Nobu: This Japanese restaurant, also to find in the hotel Atlantis, is the number one choice for all, who love Japanese cuisine - from sushi, over misos to lobsters, Nobu has to offer a lot.
Ossiano: Definitely a restaurant, which you'll never forget. Ossiano is an underwater seafood restaurant, located int the hotel Atlantis, is serving the best seafood with an incredible atmosphere. If you want a true experience, this is the right place.
Shimmers: This place can be found inside of the Madinat complex and it gives you the best view of the Burj Al Arab. No matter if you choose to eat here or simply just come for a drink, this place is going to leave you speechless. PS: prior reservation needed!Vogue Café: There are only two Vogue Cafés in the world - in Moscow and in Dubai. If you're a fashion lover and addict, this is definitely the place for you - how could you say no to a tiramisu with a VOGUE sign on the top?!

Al Muntaha: Al Muntaha je jednou z restaurací umístěná v hotelu Burj Al Arab. Restauraci najdete ve vrchních patrech hotelu. Jedná se o seafood restauraci a těšit se můžete nejen na to nejlepší z nejlepšího, ale také a krásný výhled na celé město i oceán.
Armani Meditteraneo: Tato středozemní restauarace, umístěná v Armani hotelu hned vedle Dubai Mallu, Vás překvapí výběrem těch největších pochoutek z moře, masa, vegeteriánských pokrmů, ale také velkým výběrem sýrů a dezertů. Nám se v ní moc líbilo a rozhodně bysme se do ní vrátily.
Atmosphere: Už jste někdy jedli ve 122.patře nejvyšší budovy světa? Ne? Tak to můžete napravit v Atmosphere, která své navštěvníky zve na drink, jídlo podáváné celý den a hlavně - na nevšední zážitek!
NobuVšem milovníkům japonské kuchyně bych doporučila známou japosnkou restauraci Nobu. Stejně tak jako Ossiano ji najdete v hotelu Atlanis. Od sushi, přes miso, až po humry - Nobu Vás rozhodně nezklame!
Ossiano: Tahle seafood restaurace je opravdovým zážitkem - umístěná je totž pod vodou a díky tomu má nezapomenutelnou atmosféru. Těšit se můžete na vynikající chody, milou obsluhu a hlavně nevšední atmosféru.
Shimmers: Tento plážový restaurant najdete uvnitř hotelového komplexu Madinat. Shimmers Vás dostane svojí neskutečně uvolněnou atmosférou a tím nejlepším výhledem na Burj Al Arab. Ať už sem zajdete jen na drink nebo na večeři, rozhodně to stojí za to! PS: Aby jste se dostali do komplexu, musíte být buď A) hostem Madinatu nebo B) mít předem udělanou rezervaci!Vogue Café:  Pokud Vás zajímá móda, určitě nesmíte vynechat Vogue Café. Na světě má jen 2 pobočky - a to v Moskvě a právě v Dubaji. Kdo by odolal tiramisu ozdobené nápisem VOGUE?

14723018_225673844525800_822209740074385408_n
15538492_1057032114407621_8646904275164725248_n (1)

SHOPPING


Dubai Mall: The biggest shopping mall in the entire world has more than you need. Besides 1200 international and local stores, you can enjoy a dish in one of their restaurants and cafés, an entry to their Aquarium (also called Unterwater Zoo), Ice Rink, many cinemas, SEGA republic or KidZania. If you need to buy something, this is the number one place in Dubai!
Mall of Emirates: Another Mall worth mentioning is the Mall of Emirates. This one has "only" 630 stores, however there is a sky area, which is not so normal for a shopping mall. You can, of course, enjoy there a lot of restaurants, cafes, cinemas or a theatre.
Hotel Madinat: Hotel Madinat, located next to the Burj Al Arab, is not only famous because it looks like the Old Dubai or has own river, where you can get a ride on a boat, but also for its shopping area, where you can find many brands, which are not in the Malls mentioned above.

Dubai Mall: Největší nákupní středisko na světě má víc než potřebujete. Kromě 1200 národních a internacionálch obchodů, se v něm můžete podívat do podmořské zoo, zabruslit si v jeho Ice Rinku, zajít do jedné z jejich restaurací, kavráren, kin nebo do SEGA republic či KidZania. Pokud si opravdu chcete zanakupvat, tohle je pro Vás to pravé ořechové. Strávit v něm můžete doslova dny.
Mall of Emirates: Další nákupní centrum, které stojí za zmínku, je Mall of Emirates. Obchodů má sice "jen" 630 obchodů, ale pyšnit se může vlastním lyžovacím střediskem, což je rozhodně něco nevšedního. Samozřejmě v něm najdete i spoustu kaváren, restaurací, kin aa dokonce i divadlo.
Hotel Madinat: Hotel Madinat není známý nejen kvůli tomu, že vypadá jako staré dubajské domy, nebo že má vlastní řeku, kde se můžete projet na gonzole. Známý je i pro svou vlastní nákupní areu, kde najdete i jiné značky než v již zmiňovaných obchoďácích...


WHAT TO PACK?

SHARE:

7 comments

 1. Thank you for the thorough city guides - hopefully one day when I travel to Dubai, I'll be able to visit all the photogenic spots you did! Gorgeous pictures and what a fantastic blog post! ❤️❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Dubai is on the top of my travel wish list! Beautiful photos and such a great guide.

  https://lartoffashion.com/triple-yes/

  ReplyDelete
 3. Dubai looks amazing! I'd love to go one day. x

  www.yzwears.com

  ReplyDelete
 4. Your White dress is so beautiful!
  xx

  http://www.mybeautrip.com

  ReplyDelete
 5. Nice post dear! x

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Wow, wow, wow! Thank you for all the time and effort you put into this, it's truly amazing and every last detail is incredibly helpful. I would love to go to Dubai one day and all of your recommendations and photos are really convincing me to look into it! The photo of you on the desert is stunning.

  www.beingisabella.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig