Thursday, June 28, 2018

ABOVE THE ROOFS OF BARCELONA

bcn3-2

From Venice to Barcelona! Hola Spain! This time I has a post for you, which was shot at the amazing, 5-star hotel Hotel Arts Barcelona, where we were staying during our trip in Barcelona! As you might know we have been staying with the Ritz-Carlton family for several times last year and we always love to come back! The hotel is located inside one of tallest buildings in the city, which gives your a perfect overview of the whole city. In the hotel you can find in total 44 floors, on which are located all the rooms, suites, 2 hotel restaurants, a bar, the meeting rooms, a spa and of course as well as the pool areas. This outfit we shot at the beautiful the Royal Penthouse, which you can be found on botch 42nd and 43rd floors. As you can see, a part of the room is also this amazing terrace overviewing the whole city. This is actually the highest point in the city and it pretty much gives you the ultimate view over the whole town. How amazing is that?  We decided to shoot my outfit in this special place, as not so many people get the opportunity to enjoy this view. Since it was very hot in Barcelona, I decided to go for a very, very summery outfit, wearing my favourite dress with dots, which I ordered from Topshop. I have added my newest J'Adior slingbacks, which also happen to have some dots on them - I think this is a very cute detail, isn't? In order to keep the look summery, I have also added my J'Adior bag. So, how do you like the shots and the view?

Dneska mám pro Vás připravený outfit z Barcelony, kam jsem se po roce opět podívala. Tentokrát jsme byli ubytovaní v luxusním, 5-i hvězdičkovém hotelu Hotel Arts Barcelona - jak můžete vědět, minulý rok jsme byli ubytovaní hned v několika hotelích The Ritz Carlton, pod který patří i již zmiňovaný Hotel Arts v Barceloně. V Ritzu se nám opravdu líbilo a i to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme se i v Barceloně pro tento hotel rozhodli. Hotel se nachází v jedné z nejvyšších budov ve městě, takže nabízí opravdu jedinečný výhled na toto prázdninové letovisko. V hotelu kromě klasických pokojů najdete také několik resturací, bar, dva bezény, meetingové roomy, spa a mimo jiného i tento Penthouse, který má snad ten nejhezčí výhled na celou Barcelonu. Pokoj se nachází ve 42. a 43.patře a kromě několika krásně zařízenýcg místností se může chlubit i tímto balkonem s tímt bechberoucím výhledem. Samozřejmě jsme tohoto výhledu využili a vyfotili zde můj outfit. Na sebe jsem tentokrát zvolila tyto puntíkované šaty z Topshopu, které jsou do horkých letních dní jako dělané. K šatům jsem přidala nejnovější slingbacks z mojí kolekce a také kabelku J'Adior. Tak jak se Vám výhled a fotky líbí?
bcn11-3 bcn4-2 bcn2-2 bcn8-2

* in collaboration with Hotel Arts Barcelona

OUTFIT DETAILS


Topshop dress (similar)
Dior slingbacks (similar)
Dior bag (similar)
Fendi sunglasses (similar)

SHOP MY LOOK
SHARE:

10 comments

 1. Stunning location, stunning outfit, stunning girl! Love everything about this post! ❤️❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. You're always so cool. Love so much your polka dots dress.
  xx

  http://www.mybeautrip.com

  ReplyDelete
 3. Wow, this looks so beautiful!!!

  ReplyDelete
 4. Wow, this looks so beautiful! Love the view. <3

  ReplyDelete
 5. Amazing place! x

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info. Body Kit

  ReplyDelete
 7. bookmarked!!, I love your blog!

  ReplyDelete
 8. Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister is analyzing these things,
  therefore I am going to let know her.

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig