Tuesday, June 19, 2018

PIZZA DAYS IN VENICE

DSC_0181 12-2

Good morning sunny Venice! I hope you are doing well. Finally I made it to Venice! I feel like literally everyone has bee here and I am the last person in the world to fly in here. We arrived to the city yesterday and we are already in love with it. The canals have a great atmosphere and the city is so different from everything I've ever seen. Since the days are super-hot in here, I decided to go for a pair of shorts, which I got at Reserved. I find it really hard to find a pair shorts, which are long enough, look nice and have some interesting detailing - so when I saw these, I knew I had to have them! I paired the short with this amazing blouse and added my J'Adior flats together with my white bag. My face tells it all - how I love my outfit, what I think about Venice and how happy I am to be here! So, how do you like the shots?

Krásné dobré ráno z Benátek! Mám pocit, že celý Instagram byl již tady v Benátkách a já jsem snad poslední, kdo se sem jel podívat. Každopádně jsem moc ráda, že jsem se sem konečně podívala. Do Benátek jsme přiletěly již předevšírem a celou dobu tu máme 30 stupňů - což znamená, že oblečení se snažím krátit na minimum a zároveň se oblékat i pohodlně. Proto jsem tentokrát na sebe zvolila nové džínové šortky z Reserved, do kterých jsem se zamilovala. Osobně mám problm najít kraťasy, ze kteých by mi nelezla půlka zadku a které by vypadaly šik. Do těchto jsem se zamilovla na první pohled. Sedí skvěle, ukazují jen to, co ukazovat mají a líbí se mi také detail po straně. Kraťasy jsem zkombinovala s novou halenkou také s Reserved, černými "plackami" od Diora a bílou kabelkou J'Adior. Tak jak se Vám look líbí?

DSC_0198-2 DSC_0248 dhf-2 DSC_0215-2
DSC_0250-2

* in collaboration with Reserved

OUTFIT DETAILS


Reserved blouse
Reserved shorts
Dior flats
Dior bag

SHARE:

10 comments

 1. Venice is such a bucket list location! My, my, what beautiful pictures. Thank you for sharing them! ❤️❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Such a great photos!!

  https://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 3. These photos are so trendy. Love so much your shoes!
  xx

  http://www.mybeautrip.com

  ReplyDelete
 4. Beautiful!

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Although you may feel like it, you are not the last person to go to Venice because I still have it on the top of my travel bucket list! haha :) No matter where you go in Italy and where you get your pizza from, you can be guaranteed that it will be good. I'm kind of on a half break up with pizza right now because there have been one to many parties for me recently meaning one too many slices of pizza! I absolutely adore this top. It is so elegant yet different at the same time. I think it's because of the sinching in on the waist! It works perfectly with those shorts too :) I hope you're having a wonderful time in Venice!

  www.beingisabella.com

  ReplyDelete
 6. Wow, these photos are absolutely beautiful! goals... <3
  Love, Sandra / http://shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 7. Beautiful photos! Love the flats!

  The Gown 👗 http://www.thegown.cz

  ReplyDelete
 8. You have very shapely legs :)

  ReplyDelete
 9. Ja som tiež jedna z tých, ktorí nenavštívili Benátky a tak skoro asi ani nenavštívia, ale sú nadherné, vyzeráš úchvatne a milujem ten outfit a hlavne miesto fotenia, čo si na tebe najviac cením...vždy vyberáš miesta zaujímavé pre čitateľov a aj pre krásnu fotku. Inak Reserved som vždy mala rada, v Írsku ju nemáme a ani neposiela sem..a teraz, keď som bola doma na dovolenke, tak som si tam kúpila 5 kúskov :D

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig