Tuesday, June 19, 2018

PIZZA DAYS IN VENICE

DSC_0181 12-2

Good morning sunny Venice! I hope you are doing well. Finally I made it to Venice! I feel like literally everyone has bee here and I am the last person in the world to fly in here. We arrived to the city yesterday and we are already in love with it. The canals have a great atmosphere and the city is so different from everything I've ever seen. Since the days are super-hot in here, I decided to go for a pair of shorts, which I got at Reserved. I find it really hard to find a pair shorts, which are long enough, look nice and have some interesting detailing - so when I saw these, I knew I had to have them! I paired the short with this amazing blouse and added my J'Adior flats together with my white bag. My face tells it all - how I love my outfit, what I think about Venice and how happy I am to be here! So, how do you like the shots?

Krásné dobré ráno z Benátek! Mám pocit, že celý Instagram byl již tady v Benátkách a já jsem snad poslední, kdo se sem jel podívat. Každopádně jsem moc ráda, že jsem se sem konečně podívala. Do Benátek jsme přiletěly již předevšírem a celou dobu tu máme 30 stupňů - což znamená, že oblečení se snažím krátit na minimum a zároveň se oblékat i pohodlně. Proto jsem tentokrát na sebe zvolila nové džínové šortky z Reserved, do kterých jsem se zamilovala. Osobně mám problm najít kraťasy, ze kteých by mi nelezla půlka zadku a které by vypadaly šik. Do těchto jsem se zamilovla na první pohled. Sedí skvěle, ukazují jen to, co ukazovat mají a líbí se mi také detail po straně. Kraťasy jsem zkombinovala s novou halenkou také s Reserved, černými "plackami" od Diora a bílou kabelkou J'Adior. Tak jak se Vám look líbí?

DSC_0198-2 DSC_0248 dhf-2 DSC_0215-2
DSC_0250-2

* in collaboration with Reserved

OUTFIT DETAILS


Reserved blouse
Reserved shorts
Dior flats
Dior bag

SHARE:

11 comments

 1. Venice is such a bucket list location! My, my, what beautiful pictures. Thank you for sharing them! ❤️❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Such a great photos!!

  https://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 3. These photos are so trendy. Love so much your shoes!
  xx

  http://www.mybeautrip.com

  ReplyDelete
 4. Beautiful!

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Although you may feel like it, you are not the last person to go to Venice because I still have it on the top of my travel bucket list! haha :) No matter where you go in Italy and where you get your pizza from, you can be guaranteed that it will be good. I'm kind of on a half break up with pizza right now because there have been one to many parties for me recently meaning one too many slices of pizza! I absolutely adore this top. It is so elegant yet different at the same time. I think it's because of the sinching in on the waist! It works perfectly with those shorts too :) I hope you're having a wonderful time in Venice!

  www.beingisabella.com

  ReplyDelete
 6. Love your post dear! If you want you can check out my blog.I write about fashion, beauty, and lifestyle.Maybe we can follow each other and be great blogger friends!

  http://herecomesaajla.blogspot.ba/

  ReplyDelete
 7. Wow, these photos are absolutely beautiful! goals... <3
  Love, Sandra / http://shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 8. Beautiful photos! Love the flats!

  The Gown 👗 http://www.thegown.cz

  ReplyDelete
 9. You have very shapely legs :)

  ReplyDelete
 10. Ja som tiež jedna z tých, ktorí nenavštívili Benátky a tak skoro asi ani nenavštívia, ale sú nadherné, vyzeráš úchvatne a milujem ten outfit a hlavne miesto fotenia, čo si na tebe najviac cením...vždy vyberáš miesta zaujímavé pre čitateľov a aj pre krásnu fotku. Inak Reserved som vždy mala rada, v Írsku ju nemáme a ani neposiela sem..a teraz, keď som bola doma na dovolenke, tak som si tam kúpila 5 kúskov :D

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig