Tuesday, August 7, 2018

ROOFS OF BUDAPEST

buda4-2

Who knows me well knows that I am a big fan of all viewpoints, rooftops and basically anything which is overlooking a sight or a city. When I was in Budapest for the very first time, we happened to stay in a hotel next to this place and we fell in love with it. Unfortunately now, in the summertime, it's packed with tourists but luckily enough we still managed to take some shots for you! This time I have worn another favourite dress of mine which I think fits perfectly into the hot summer days. I paired the white dress with my Valentino Rockstud pumps and my favourite Chanel bag which I am wearing all the time! I also got these lovely flowers here in Budapest - peonies are my favourite so I think they look beyond amazing!

Kdo mě zná dobře, tak ví, že miluju jakákoliv místa, která nabízejí dechberoucí výhled na město nebo památky. Ať už se jedná o hotelové pokoje, náměstí, rooftop bary nebo vyhlídková místa, výhledy jsou prostě moje. Přesně proto jsem si nemohla nechat ujít i toto překrásné místo tady v Budapešti. Když jsme tady byli úplně poprvé, bydleli jsme jen pár minut pěšky právě od tohoto místa, které jsem si zamilovala. Teď v létě je sice plné turistů, ale i tak se nám poštěstilo vyfotit pro Vás pár fotek. Tentokrát jsem si na sebe vzala tyhle volánkové šaty, o kterých jsem již tady na blogu psala. Myslím, že do horkých letních dnů se hodí perfektně. Šaty jsem zkombinovala s lodičkami Valentino a oblíbenou šedou Chanelkou, kterou teď v létě na mě můžete vidět opravdu často. Look jsem "doplnila" květinami, které jsem tady v Budapešti dostala. Pivoňky miluju a celá kytice mi přijde opravdu nádherná!

buda3-2 buda1-2 buda2-2 buda5-2

OUTFIT DETAILS


Nakd dress (here)
Chanel bag (here)
Valentino pumps (here)
Celine sunglasses (similar)

SHOP MY LOOK SHARE:

8 comments

 1. I have never been to Budapest but I would love to, these photos show how beautiful place that is!

  https://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 2. Now I know where to get a good view when I go to Budapest! Cute outfit, too! ❤️❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 3. Beautiful! x

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Wow, such beautiful pics! Amazing. <3 Budapest is such a nice city.
  Love, Sandra / http://shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 5. Stunning as always and loving that Chanel!

  https://www.arabellawright.com/

  ReplyDelete
 6. I've been seeing this pebble colour on bags so much as of recent! I think it's a perfect all-year round colour and will act as a great transition piece into fall! These photos are breathtaking however. I am seriously going to need to learn some modeling, editing, and photography skills from you! But the flowers are a great addition to the stellar background and your lovely self :)

  www.beingisabella.com

  ReplyDelete
 7. Whaouh You are back with beautiful heels. Hope many sessions like that.
  NICE !

  ReplyDelete
 8. Love your heels and your legs with. Perfect.

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig