Tuesday, September 11, 2018

BLUE ROOFS OF OIA

blue-2

Hello everyone! Today I've got another post for you - this time I chose another iconic location for my outfit shoot. I don't think that there is anything more 'Greek' than blue roofed houses, white walls and a sea in the background. This amazing spot is to be found in the city of Oia where I also shot my last outfit post. Also this time I decided to match my outfit with the atmosphere, by wearing this amazing long, flowy dress in baby blue. For some reason I feel like this colour really matches the city and that is also why I brought mostly blue and white pieces with me. This dress is from e-shop NAKD where you can still get 20% off with the code 'BARBORAXNAKD'. I have added my new dark blue Chanel bag which matches the blue roofs of the houses. So, how do you like the shots and the outfit?

Krásné ráno všem! Dneska mám pro Vás daší post z krásného Santorini - tentokrát jsem si na focení vybrala tuto krásnou lokaci, která je podle mě typická pro Řecko. Není nic víc "řeckého" než bílo-modré domy, moře v pozadí a pár ostrůvků na něm. I tentokrát jsem svůj outfit sladila s okolím - na sebe jsem si vzala ttyto krásné, bledě modré maxi šaty z e-shopu NAKD, kde s kódem 'BARBORAXNAKD' dostanete 20% na celou svoji objednávku. Outfit jsem doplnila novou tmavě modrou Chanelku, která se sem do Řecka podle mě hodí perfektně. Tak jak se Vám fotky a outfit líbí?

blue2-2 blue4-2 blue3-2 blue6-2

OUTFIT DETAILS


Nakd dress (here) - 20% with BARBORAXNAKD
Chanel bag (similar)

SHOP MY LOOKSHARE:

7 comments

 1. Nothing is more Greek than the white and blue houses all right! I love the photoshoot, you've really done Oia justice! ❤️❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Naozaj krásne fotky, na Santorini by som sa raz chcela ísť pozrieť. :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 3. Wow, this is absolutey amazing! Lovely pics! <3

  ReplyDelete
 4. Santorini is just the most beautiful place!

  https://www.arabellawright.com/

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig