Saturday, September 8, 2018

IN THE NAME OF JOY

joy3-2

When being in Santorini, there is one impossible thing - to find a spot to shoot without any people. I really tried my best to find this amazing spot in order to shoot this very special post. JOY is the new perfume by Dior and I am seriously in love with it. The perfume is their brand new creation which was introduced just a few days ago... I already had some time to discover its magic and if you continue reading, you'll get to know why I fell in love with the JOY by Dior.

Na Santorini je prakticky nemožné vyfotit fotku v odpoledních hodinách bez hromady pobíhajících turistů. Já jsem si opravdu dala práci a našla jsem toto krásné místo, které bylo naprosto perfektní na nafocení tohoto speciálního postu s novém parfémem JOY by Dior. Ten byl sice přestavený teprve před pár dny, ale já jsem už měla tu možnost se do něho zamilovat.

joy5-2 joy-2

WHY JOY?


One thing which I really love about the new perfume is the concept how it was created. François Demachy, Dior's perfumer, said: 'JOY by Dior expresses this remarkable feeling of joy by offering an olfactive interpretation of light.' When creating the perfume, the main concept was not not use specific ingredients, yet to express the feeling of joy in a bottle of perfume. I think this such a great process of creating a perfume.

The bottle itself contains the vibrant smile of flowers and citrus fruits, the smooth caress of woods and the serenity of musks. The perfume smells really fresh and it actually brings the good feelings inside alive. The face of the campaign is Jennifer Lawrence and the ad spot can be found here.

Za zrození JOY by Dior nestojí kombinace několika ingrediencí, nýbrž idea vytvoření vůně reprezentující radost. Za zrozením parfému nestojí nikdo jiný než parfemér François Demachy.

Nová vůně JOY by Dior je okamžitá, čistá a štědrá. Radost je konečně vyjádřena jako vůně, plná obklopující hebkosti a energie. Je to óda na radost a život. Tato parfémová voda je prozářená živoucím květinovým úsměvem a citrusovým ovocem, jemným pohlazením dřeva a čistotou pižma. Bergamot a mandarinka společně s květinami prudce rozvinují svou vůni. Růže z Grasse, esence i absolut, v kombinaci s jasmínem splývají s delikátním ovocem ve vibrující úsměv. Hřejivé a krémové santalové dřevo nás zahaluje do své jemnosti. Čistá a pudrová pižmová stopa vytváří hřejivý a smyslný efekt na kůži jako důvěrný podpis. Flakon je zářivý a zároveň skvostný. Jeho ženskost umocňuje oslnivou a radostnou růžovou barvu této okamžitě přitažlivé vůně. Tváří celé kampaně se stala Jennifer Lawrence a na reklmaní spot se můžete podívat zde.

joy4-2 joy2-2

OUTFIT DETAILS


NAKD dress (here)
Dior bag (similar)
JOY by Dior perfume (here)

SHOP MY LOOKSHARE:

6 comments

 1. Is it true that this is the first perfume collection release Dior has had in 20 years? (Or something like that!) Anyhow, this perfume really seems perfect for me. Floral, citrus, husky, woody scents – I don't think anyone could disagree with me when I say that that's exactly what I look for in a perfume. Now you've convinced me I must try it. There hasn't been a product by Dior which I haven't liked so I'm sure I will love this one. And bravo to getting this spectacular shot with no people – I do know how much of a trouble that can be! Also, on a different note, have you ever tried Dior's face serum? I recently started incorporating it into my nighttime skincare routine and it's been life changing. I think you would love it. Have a great end to the week. Also, are you do fashion week this year? xx

  www.beingisabella.com

  ReplyDelete
 2. Jéj, tak ten musím niekde ovoňať. :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 3. I can't wait to give this scent a try!

  https://www.arabellawright.com/

  ReplyDelete
 4. Wow, that looks amazing! Beautiful pics. <3

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig