Monday, September 17, 2018

#VH CITY GUIDE: SANTORINI

40520005_622869438107041_551136330668741101_n

Santorini has been on the top of my bucket list for some time. I always admired this small Greek island with cute little white and blue houses. Finally I got the chance to visit this magical place and decided to write another city (well this time more like an ‘island‘) guide for you with my tips and advice.

Santorini se již nějakou chvíli nacházelo v předních příčkách mého bucket listu. Po několika letech jsme se rozhodli tento malý řecký ostrov navštívit. V tomto pokračování série #VH CITY GUIDE se budete moct dozvědět něco víc o Santorini, společně s mými tipy ohledně míst a restaurací, které podle mě stojí za to navštívit.

39990998_262195431081533_9203474272960198617_n

ABOUT THE ISLAND


Santorini is a small volcanic island in the south of the Aegean Sea and is located about 200km away from the mainland of Greece. It is the biggest island of the archipelago. The island is reachable by both and airplanes. If you choose the option to fly to Santorini, you will land in the city of Thira where you can find an international airport. We took a flight from Prague with a layover in Zurich on the way there and in Vienna on the return way. The capital city of the island is called Fira. The currency used in Santorini is euro, just like in the whole Greece, and the official language is Greek however you are good with some English knowledge as well. The main names and signs are written both in Greek and Latin fonts. If you want to have a great view, I highly recommend you to book a hotel in Oia, Fira or Imerovigli. On the island you'll find many buses connecting these (and other) cities, yet if you would like to be a little more independent, then I highly recommend to rent a car, just like we did. 

Santorini vzniklo zhruba před 3 500 lety jako výsledek vulkanické erupce, díky které z původního ostrova zbylo jen cca. 30% původní plochy. Ostrov se nachází přibližně 200 kilometrů od pevniny a je největší ostrov v souostroví ležící v Egejském moři. Na samotný ostrov se dostanete 2 způsoby - loďní přepravou nebo letecky. Mezinárodní letiště se nachází ve městě Thira, které je vzdálené jen několik desítek kilometrů od hlavního města Fira. Doporučuji na letiště dorazit 2 - 3 hodiny před odletem - na odbavení i scan kufru se čekají šílené fronty, ve všem je nepořádek (nám například řekli, že 2 ze 3 osob mají pokračující let zrušený) a na samotném letišti kromě 2 obchodů, milionu lidí a 30 stupňů nic není. My jsme zvolili let z Prahy s přestupem v Zurichu a na zpátční cestě ve Vídni. Jako v celém Řecku se i na Santorini platí eurem a mluví řecky - naštěstí je většina nápisů napsaná i latinkou. Nejoblíbenějšími městy na ostrově jsou Oia, Fira a Imerovigli, kde také doporučuji se ubytovat. Na celém ostrově funguje autobusové spojení mezi jednotlivými městy, ale já osobně doporučuji si půjčit auto, jako jsme to udělali my. 

41038539_951184375083543_5268708271470131836_n

SIGHTS & PLACES- Enjoy a sunset in Oia. Oia is famous for its breath-taking sunsets, so if you happen to have a trip to Santorini, make sure to plan this during your visit. The best place to enjoy it is the Castle of Oia which offers you a great view on the whole city. PRO TIP: Make sure to arrive there very early as the place is overcrowded!
-        
- Discover Fira’s nighlife. If you happen to be one of the night owls and enjoy going out to bars or clubs, then you definitely need to experience the nightlife in the capital city. In Fira you’ll find several bars, clubs or lounges where you can enjoy a drink (or two or ten).

- Red Beach is one of the beaches worth seeing. This unique red sand beach is situated at the bottom of the island. Tip: go in the late afternoon once the crowds have cleared for a sunset dip. Many beaches on Santorini are rocky, so you might find yourself opting to lounge instead of swim.

- Hike from Fira to Oia is a 10 kilometers long route which you can reach within 3 to 4 hours. This route is one of the best way to enjoy the volcanic views of Santorini and discover the island a little bit further. I highly recommend to either walk in the morning or in the later afternoon as the temperatures are getting really high throughout the day.

- Book a boat trip around the island and see Santorini from a whole new perspective! Around the small volcanic islands you'll find crystal clear water, so don't forget to pack your snorkeling gear with you!

- Ride in Santorini's Cable car is a must-do for everyone who enjoys high- and viewpoints. This one will take you from the Old Port to the city of Fira. The ride takes only 3 minutes and offers a breathtaking view over the whole island. The ticket costs only 5 euros and the cable car is coming every 20 minutes throughout the day.

- Západ slunce v Oia. Město Oia je proslulé svými západy slunce, ale já doporučuji si město prohlédnout raději brzo ráno, než město zaplaví osm až deset tisíc turistů, kteří se v Oie vyloďují. Pokud si ale západ slunce opravdu chcete užít, mějte pevné nervy a doražte brzy. Naše 2,5 hodiny předem byly již pozdě. 

- Nightlife ve Fiře. Pokud chcete zažít noční život na Santorini, tak určitě zamiřte do hlavního města Fira. Ve Fiře najdete nespočet barů, klubů a restauraci otevřených až do ranních hodin. 


- Navštivte Red Beach, jelikož se jedná o unikátní "červenou" pláž, která se nachází v blízkosti Aktrotiri. Jedná se o přírodní unikát, takže pokud se na Santorini chystáte, určitě tento jedinečný úkaz do svých plánů zahrňte.

- Procházka z Firy do Oiy je zhruba 3 až 4 hodinový výšlap (cca. 10 kilometrů), při kterém si budete moci vychutnat nádherný výhled na vulkanické ostrovy i malé řecké baráčky s modou střechou. 

- Pokud toužíte vidět Santorini z trchu jiné perspektivy, pak si zabookujte výlet lodí kolem ostrova. Kromě nádherného výhledu na celý ostrov se můžete těšit také na průzračně modrou vodu, která je ideálním prostředím na šnorchlování. 

- Krásný výhled nabízí také unikátní lahová dráha, která spojuje Firu se starým přístavem. Na této 3 minutové trati uvidíte krásná panoramata celého ostrova. Lanovka jezdí v intervalech 20 minut a jedna jízda vyjde na 5 euro.

41296653_330645160842619_5253917881063798440_n

CAFES & RESTAURANTS- Petra Restaurant is a small restaurant located inside of the Hotel Canaves Oia which I already mentioned. If you are looking for a place with a great view on the whole city of Oia, this is the right place for you. Since the restaurant has a limited seating with the view, make sure to reserve a table a few days prior your wished visit. The view is really stunning there and I really enjoyed their food and drinks as well!

- Ambrosia Restaurant is another restaurant which you can’t miss. You’ll get the most spectacular romantic view – highly recommend saving this one for dinner. The staff is extremely friendly so you can expect great service – and the food is nothing but delicious! 

- Lolita’s Gelato is a small store offering the best gelato in town! They often rotate their flavour however the classical ones you can always find there!  

- Nikolas Taverna is a small, traditional place located in Fira. The restaurant is famous among the locals for its good food for reasonable prices.         


- Petra Restaurant je menší, privátní restaurace, která je součastí hotelu Canaves Oia, o kterém jsem v tomtu článku již mluvila. Slavná je především díky svému nádhernému výhledu na město Oia a vulkanické ostrovy, takže pokud se při západu slunce nechcete tlačit s davem na ulici, rozhodně bych doporučila si zde zarezervovat stůl!

- Ambrosia Restaurant je další místo, které byste si při návštěve Oiy neměli nechat ujít - jedná se o další skvělou restauraci s dalším krásným výhledem. Rozhodně doporučuji restauraci navštívit večer. Personál byl opravdu milý a přátelský a jídlo nemělo jedinou chybu!

- Lolita’s Gelato je menší obchod, ve kterém najdete to nejlepší gelato v celé Oie. Lolita's Gelato je proslulé především pro své přírodní ingedience, díky kterým chutná jejich gelato opravdu skvěle. Příchutě se denně střídají, ale klasiky u nich najdete vždycky!

- Nikolas Taverna je malá, tradicionální restaurace v hlavním městě Fira. Populární je hlavně u místních, takže pokud hledáte pravý řecký lokál nepraskající turisty, určitě zamiřtě sem. 

41079254_751643171842325_8876340122602094490_n

SHOPPING


Usually I am trying to name you some stores in which you can get nice pieces. This time the only recommendation I have for you is, if you want to go shopping, go to Oia or Fira, where you can find a lot of local designers selling their clothing, jewelry or accessories. I would highly recommend you to check out their jewelry as I found an amazing ring in our hotel boutique.

Většinu se v mých průvodcích snažím vyjmenovat alespoň jeden obchod nebo obchoďák, který mi padl do oka - bohužel na Santorini jsem se do obchodu (kromě supermarketu) podívala jenom jednou - a to v našem hotelu GRACE. Na nákupy bych obecně doporučila Oiu, kde najdete spíš lokálnější značky a obchody, a Firu, která je více mezinárodní.

WHAT TO PACKSHARE:

7 comments

 1. gorgeous Shots

  https://myphoenixfeathers.com/

  ReplyDelete
 2. honestly, Santorini looks like a dream! especially in photos at night, the lights and sky look magical x

  CLUB AVENUE / http://club-avenue.blogspot.com / instagram

  ReplyDelete
 3. Tak toto je naozajstná nádhera <3 úplne ako z rozprávky <3
  Wolf CHILD

  ReplyDelete
 4. Wow, lovely post! Thanks for the tips!!! <3

  ReplyDelete
 5. Ahoj, mohu se zeptat, čím jsi fotila tu fotku s nebem? Je naprosto úžasná! Tohle nebe tam jde vidět? Na Santorini jsem nikdy nebyla, ale na Krétě bohužel vidět nejde :(

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig