Saturday, March 30, 2019

RED VALENTINO IN PRAGUE

red7-2

Good morning everyone - this time from my home, from Prague! Today I've got a very special post with a really special look which I wore to the opening of the new RED Valentino store, located in Mailesova 41/21. I am a big, big fan of RED Valentino - I think they have girly yet chic pieces which can be worn during the day and night. In the boutique I really loved all the pieces and I could definitely imagine wearing them. For now I have bought a baby pink coat and a grey shirt, however I am really sure I will also add some cute dress into my collection pretty soon. For the store opening I decided to wear this look - this midi dress is an absolute eye catcher - you wouldn't believe how many compliments I got during the evening. I added a pair of red slingback and a dark pink clutch which both match the prints on the dress. I am really happy I was able to be at the store opening and wear these pieces - so, how do you like the look?

Krásné ráno všem - tentokrát již už z mých rodných krajin. Dnes mám pro Vás post z Prahy, kam jsem se před pár dny vydala na slavnostní otevření butiku RED Valentino, který najdete na adrese Maiselova 41/21. Značku mám opravdu ráda - již jsem od ní měla oblíbený černý kabátek, který mi ale bohužel před rokem ukradli. V butiku najdete mnoho krásných kousků - přijde mi, že RED Valentino dělá dívčí kousky s trošku rockovějšími elementy, díky kterým se dají nosit ve dne i v noci. Já jsem si v butiku hned vybrala světle růžový kabátek, který bude perfektní na jaro, a také šedé tričko, které je základem každého šatníku. Na samotné otevření jsem měla tento look - vybrala jsem si tyto "boho" midi šaty, které mi v butiku pochválil snad každý. K nim jsem přidala červené slingbacks s mašlí a tmavě růžové psaníčko, které ladí s potiskem šat. Tak jak se Vám fotky a look líbí?

red6-2
red5-2 red-2 redcol2 red3-2
redcol

red2-2

OUTFIT DETAILS

Whole RED Valentino look

SHOP MY LOOK


SHARE:

5 comments

 1. I love your dress, it's so bold and eye-catching! You look beautiful in it. ❤️✨

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. I must admit, I think Red Valentino can often get overshadowed by Valentino, but I'm so glad you've reminded me of them because they are such a wonderful sub-brand. Much more affordable price points and I love all the feminine and unique elements in their designs. This dress is wonderful – especially with all the strands of colour threaded through. Have a wonderful time in Prague ;)

  Isabella | www.beingisabella.com

  ReplyDelete
 3. That dress is simply to die for! So much detail and great for a summer wedding or occasion!


  www.kristenskouture.com | Luxury. Style. Fashion.
  .

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig