Tuesday, April 30, 2019

OUR STAY AT THE ST. REGIS MARDAVALL

stregis3-2

Good morning everyone, I hope you are all well! Today I’ve got a post for you from the island of Mallorca where we spent a couple of days. We stayed at the amazing St. Regis Mardavall, which can be found 15 minutes away from the Palma de Mallorca and only a few minutes away from the city Palmanova. 

Krásné ráno všem! Dneska mám pro Vás post z Mallorky - a to konkrétně z hotelu St. Regis Mardavall, kde jsme byli po celou dobu ubytovaní. Na Mallorce jsem byla asi po 15 letech a jsem moc ráda, že jsme se sem na chvíli přilěli ohřát. Hotel se nachází cca, 15 minut autem od Palma de Mallorca a jen několik minut od městečka Palmanova. Tak doufám, že se Vám fotky budou líbit!

stregis4-2
stregis6-2
stregis7-2
stregis9-2
stregis2-2
stregis-2

If you are looking for a luxurious experience in Mallorca, The St. Regis Mardavall is your best choice. In the resort there are 125 luxurious rooms and suites. We stayed at the Junior Suite with a sea view yet my favourite room in the hotel was the Diamond Suite which has a private jacuzzi on the terrace and offers on the best views in the entire hotel. All of the room categories come with an inclusive Butler Service. In the hotel you’ll find a big garden, which makes you feel like at home. There is a main pool where you can enjoy a drink or a snack from the pool bar and restaurant called Sa Badia. Nearby, there is also a kid’s pool as the hotel is very family friendly. The breakfast is served in the Aqua, which is opened for lunch and dinner as well. One of my favorite restaurants in the hotel is without any doubts the international Es Fum, which was awarded one Michelin star. There is a set-up menu which is served, and you can choose from a “Petit” menu with 6 courses or the Regular one with 8. The hotel is also famous for its “Arabella” spa which is actually one of the biggest spas in Europe! Besides an indoor pool – which has also an outdoor part – and a jacuzzi you can book one of the many traditional and untraditional massages, beauty procedures or hair appointments. The hotel felt like a real cozy home away from home and shall I come back to Mallorca, this will be definitely my place to stay at!

Pokud toužíte po ultimátním luxusním zážitku, tak je The St. Regis Mardavall to pravé ořechové. V tomto překrásném, 5-i hvězdičkovém rezortu najdete celkem 125 pokojů a suites. My konkrétně jsme byli ubytovaní v Junior Suite s výhledem na moře, ale mým favoritem byla bez pochyb Diamond Suite, která kromě nádherného výhledu měla také privátní jacuzzi. Ke všem pokojům dostanete automaticky v ceně přiřazeného butlera. Uprostřed hotelu najdete hlavní bazén a jen pár metrů od něj bar a restauraci Sa Badia, ze které Vás obslouží až na lehátko. Okolo bazénu se nachází rozlehlá zahrada, která působí velice klidně a domácky. Nedaleko najdete také další bazén, který je určený dětem. V samotném hotelu najdete hned několik restaurací. V Aqua se ráno servíruje snídaně a přes den je otevřená na oběd i večeři. Kromě baru v hotelu najdete také zážitkovou Es Fum, která je oceněná Michelinskou hvězdou - a byla mým favoritem. Vybrat si můžete z menšího, 6-i chodového nebo klasického 8-i chodového degustačního menu. Za zmínku stojí také jejich spa Arabella, které patří k jedněm z největších v celé Evropě! Kromě klasických masáží, si tam můžete zabookovat různé kosmetické prodecury, kadeřníka a nebo využít dalšího bazénu, který má krytou i venkovní část! Tak jak se Vám fotky líbí?

SHARE:

1 comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig