Friday, May 3, 2019

#VH CITY GUIDE: MALLORCA

58409483_159492261744551_1507055950798096033_n

Good morning everyone! I hope you are all good. Today's post is going to be about Mallorca where we spent a couple of days a few weeks ago. Today I would like to give you some tips regarding where to stay at, where to eat at, where to shop or what to see on the island, so I hope you'll enjoy it!

Krásné ríno všem! Dneska mám pro Vás další post z Mallorky, kde jsem týdnem strávili pár dní. Dneska bych Vám chtěla dát pár rad a tipů ohledně ostrova - například ohledně ubytovaní, restauací, památek nebo nákupů! Tak doufám, že třeba tento článek někomu z Vás pomůže nebo poradí!

SIGHTSEEING


- Cathedral de Mallorca: The symbol of Palma de Mallorca is without any doubts the Cathedral de Mallorca which was built in 1230. The cathedral is one of the biggest gothic ones in the whole Europe and it's famous for its beautiful architecture and paintings. 

- Castell de Bellver: This unique castle with origins in the 14th century is famous for its beautiful views of Palma de Mallorca. Inside you can also find a museum where you can learn more about the island's and in general Spanish history. 

Palma Aquarium: In this aquarium, which can be found near by the airport area, you can see up to 8 000 animals and 700 different species. The place opens at 9:30 am and closes at 6:30 pm. The approximate time spent in the Aquarium is about 2.5 - 3 hours and the entry fee is 25.50 EUR for an adult and 14 EUR for a kid.

- Calas: Mallorca is famous for its beautiful nature and calas from which you can watch the clear blue water. One of the most beautiful calas in Mallorca - which are worth the visit - are Cala d'Or, Cala Formentor or Santanyí -. I recommend to get a basket of delicious food, some fancy wine and enjoy the sunset with your beloved one!

- Cathedral de Mallorca: Katedrála Panny Marie, kterou najdete přímo v samotném centru Palma de Mallorca, je symbolem nejen města, ale také celého ostrova. Tato kadedrála z roku 1230 patří k jedněm z největších v Evropě a rozhodně stojí za návštěvu!

- Castell de Bellver: Tenhle unikátní hrad ze 14. století nabízí jedinečný výhled na celou Palmu de Mallorcu. Kromě hradu se v budově nachází i muzeum, kde se můžete dozvědět něco víc o historii nejen Mallorky, ale celého Španělska!

Palma Aquarium: V tomhle proslulém akváriu najdete přes 8 000 zvířat ze 700 různých druhů mořských živočichů. Budova se nachází v blízkosti letiště a návštěva trvá zrhuba 3 hodiny. Otevřené je od 9.30 do 18:30 a vstupné stojí 25.50 EUR pro dospělé a 14 EUR pro děti.

- Calas: Mallorka je známá pro svojí nádhernou přírodu a tkz. "caly" s průzračně modrou vodou. Nejznámější caly Mallorky - které stojí za návštěvu - jsou Cala d'Or, Cala Formentor or Santanyí -. 

58004197_722144911533340_5387209259590920992_n

PLACE TO STAY


On Mallorca we chose as our home away from home The St. Regis Mardavall which I already told you in this post. The resort is perfect for everyone who wants to enjoy a little calmer atmosphere when on the island. The hotel is located only about 15 minutes driving distance from Palma de Mallorca and only a few minutes walking distance from the smaller town called Palmanova.

Na Morrce, jak už víte z minulých článků, jsme byli ubytování v krásném, luxusním The St. Regis Mardavall, který je perfektní pro každého, kdo hledá trochu klidnější místo na Mallorce. Rezort se nachází jen 15 minut jízdy od hlavního města Palma de Mallorca a pár minut chůze od menšího městečka Palmanova.

51007581_992310774292661_1523218920791914462_n

FOOD & DRINKS


- Rooftop bar at Nakar Hotel: For me, personally, the rooftop bar located on the 8th floor of the Nakar hotel which can be found in the  city center of Palma de Mallorca. The bar is opened to public from 5pm and besides great drinks, amazing view and some snacks you can also swim in their infinity pool. 

- Es Fum at The St. Regis Mardavall: If you are looking for a dining experience in Mallorca, Es Fum is definitely worth the try. In Es Fum you can choose from two degustation menus - a "Petit" version of 6 courses or a regular menu of 8 courses. The prices are 135 EUR for the smaller menu and 160 EUR for the regular one. The restaurant is closed on Mondays and Tuesday, so please have that in mind when planning a visit.

- My Tapas: This small place is one of the Spanish restaurants in Palmanova. You can choose from traditional Tapas, delicious Paella and a lot of Sangria. 

- Rooftop bar at Nakar Hotel: Pro mě, osobně, rooftop bar v hotelu Nakar v Palma de Mallorca, byl měl nejhezčí výhled a atmosféru v celém městě. Široké veřejnosti je otevřebý od 17.hodiny a kromě krásného výhledu si můžete vychutnat skvělé cocktaily a výborné jídlo!

- Es Fum at The St. Regis Mardavall: Pokud toužíte po opravdovém kulinářském zážitku, určitě zajděte do restaurace Es Fum, která se nachází v hotelu The St, Regis Mardall. Otevřená je od středy do neděle a vybrat si můžete z menšího 6-i chodového menu za 135 EUR nebo z klasického 8-i chodového menu za 160 EUR. Určitě si udělejte rezervaci dopředu, jelikož je restaurace celkem žádaná.

- My Tapas: Tato menší restaurace se nachází v srdci města Palmanova a nabízí to nejlepší z místní kuchyně. Vychutnat si můžete například měnší porce tapas, doplněné skvělou paellu s tradiční sangrií!

56673352_342640149702744_1508240390389199734_n

SHOPPING


- El Borne: El Borne is a small shopping district where you can find most of the international brands from both high street and luxury sector. It's one of the most important shopping streets in Palma de Mallorca where you can find stores like Louis Vuitton, Mulberry, Bulgari, Carolina Herrera, Massimo Dutti, but also Zara, Oysho, Stradivarius or Bershka!

- El Corte Inglés: In this Spanish department store you'll find everything from clothing, cosmetics, drugs over electronics and books to home accessories and decorations. You can choose from both local and international brands from basically any price range.

- El Borne: El Borne je malá nákupní čtvrť v Palma de Mallorca, kde najdete známé značky z highstreet i luxusního sektoru. V této oblasti se nachází například obchody značek Louis Vuitton, Mulberry, Bulgari, Carolina Herrera, Massimo Dutti, ale také i Zara, Oysho, Stradivarius nebo Bershka!

- El Corte Inglés: V tomhle španělském obchodním domě najdete všechno od kosmetiky, make-upu a oblečení, přes doplňky a knížky až po elektroniku, doplňky do domácnosti a dekorací.


SHARE:

2 comments

 1. Thank you for the city guide. What a gorgeous place Mallorca is! ❤️✨

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Mallorca looks so dreamy! May and April seem like the perfect time to go because the weather is warm but it's not overly touristy. The colour of the water is enough to convince me to visit ;) Also, I love your new Chanel, pearl bag! It's the perfect balance of trendy and timeless. have a great weekend!

  Isabella | www.beingisabella.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig