Friday, May 24, 2019

#VHCITYGUIDE: CINQUE TERRE


59265577_659245187855713_990667845756320215_n

Good afternoon everyone! Today I’ve got another post for you – this time it’s another #VHCITYGUIDE, this time about the area called “Cinque Terre” which got very popular recently, so I thought I would share some of my tips for the cities Manarola, Riomaggiore, Vernazza, Corniglia and Monteroso.

Dobré odpoledne všem! Dneska mám pro Vás již poslední post z italské Cinque Terre - a to konkrétně další #VHCITYGUIDE, která je věnovaná právě této oblasti na severozápadní části Itálie. Cinque Terre je tvořeno 5 malebnými městečky - Manarolou, Riomaggiore, Verzannou, Corniglií a Monterosem, a v tomto postu bych Vám ráda řekla něco o víc jak se tam dostat, kde se ubytovat nebo kam zajít na večeři. Tak doufám, že článek někomu z Vás pomůže!


TRANSPORTATION


The closest airport to Cinque Terre is in Pisa and Florence. From Pisa it’s a 1,5 hour drive and from Florence it takes about 2 hours. We however decided to fly to Milano – for us the time of the flights worked better from Prague and the price was way lower than to Pisa or Florence. Additionally, we decided to rent a car which was also the cheapest in Milano. From Malpensa you’ll drive about 3.5 hours in order to reach Cinque Terre. In Cinque Terre you can easily use local public transportation – all of the cities are connected by train which is going every 20 minutes. A ticket from Manarola to Riomaggiore was about 4 euros. There is also bus transportation.

Nejbližší letiště najdete v Pise nebo ve Florencii. Z Pisy se do Cinque Terre autem dostanete cca. za hodinu a půl a cesta z Florencie trvá něco málo přes 2 hodiny. My jsme se rozhodly ale letět do Milána, kam z Prahy létá více spojů a také je podstatně levnější než obě města. I samotné půjčení auta vychází nejlevněji v Miláně. Z letiště Malpensa nám cesta do Manaroly zabrala zhruba 3 a půl hodiny. V centru samotných městeček je ježdění autem zakázáno - takže se připravte na pořádný výšlap do kopce, z kopce a na několik desítek schodů - proto doporučuji balit spíš lehce (nebo lehčeji). Mezi samotnými městečky jezídí pak vlak, díky kterému můžete celé pobřeží Cinque Terre projet během pár minut. Například cesty z Manaroly do Riomaggioe trvala 2 minuty a jednosměrná jízdenka stála 4 eura.
60249832_409674923221349_8214532336937348109_n

PLACE TO STAYWe decided to stay in the city of Manarola, which I can highly recommend. We have rented an apartment with a nice terrace, which was really nice especially in the evening. We went for Manarola for two different reasons – for me personally it’s one of the most beautiful cities in Cinque Terre and additionally it’s cheaper than staying in Riomaggiore, which is another famous and popular city on the cost. When coming, please note that you cannot enter the city center by car and since there are many steps and roads which go up and downhill, make sure to pack light – otherwise it will be a nice workout for you!


My jsme se rozhodly si najít ubytování v Manarole, a to hned ze dvou důvodů: osobně mi přijde Manarola společně s Riomaggiore nejhezčími městečky, ale oproti Riomaggiore je trochu levnější. My jsme si na ty 4 noci, které jsme v Manarole strávily, apartmán, ve kterém jsme byly nadmíru spokojené!

35485105_2124151127869975_1361924268316688384_n

FOOD & DRINKS- Nessun Dorma: Probably the most famous restaurant and bar in the Cinque Terre is the Nessun Dorma. Thanks to its unique location, you are able to enjoy a view over the whole city of Manarola – but this place isn’t just about the pretty view. They have an amazing selection of freshly home-made Italian dishes, so if you ever come here, make sure to try their bruscettas which are simply amazing!

Trattoria dal Billy: This cute, small and local place can be found exactly on the opposite side than Nessun Dorma. This place is located in the hills and offers a great views on the wine yards together with amazing Italian dishes which consist of only fresh ingredients!

- Enoteca Dua Cila: One of the places I enjoyed in Riomaggiore is Enoteca Dua Cila where you can find a lot of fish and pasta on the menu. One of the dishes to order there are without any doubts the lobster gnocci while enjoying a great view on the sea and boats!

- Nessun Dorma: Pravděpodobně nejznámější podnik v Cinque Terre je restaurace a bar Nessun Dorma, který jste již určitě viděli na Instagramu. Položený je na opačné straně Manaroly, takže z něj máte nádherný výhled na celé město a záliv. Zároveň zde mají poctivé, domácí italské speciality, takže pokud se sem někdy dostanete, doporučuji vyzkoušet jejich úžasné bruscetty!

Trattoria dal Billy: Tahle menší restaurace se nachází přímo na opačné straně od baru Nessun Dorma. Najdete ji shovanou mezi barevnými domy v kopci a díky své lokaci nabízí nádherný výhled na vinnou révu a moře. Na menu najdete spíše lokální pokrmy, které se vyrábí jen z čerstvých surovin!

- Enoteca Dua Cila: Jedno z míst, které mě uchvátilo v Rimogarrio, je menší restaurace ENoteca Dua Cila, která nabízí podomácku uvařené místní i mezinárodní pokrmy. Ochutat byste měli humrové noky, které opravdu stojí za to!

SHARE:

3 comments

 1. omgg this place is heaven and your photos are AMAZING!

  She Walks Blog
  Shewalksblog Instagram

  ReplyDelete
 2. Je úžasné, ako tú nádhernú atmosféru týchto miest cítiť už len z tvojich fotografií. Hotové nebo na Zemi <3
  NORALIC

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig