Monday, November 4, 2019

DINNER AT MANDARIN ORIENTAL PRAGUE

mo0-2

Good evening everyone! I hope you are all well! Today I've got another post fro you, this time from my stay at the amazing Mandarin Oriental Prague, located at the Malá Strana. This was already our second stay in the hotel and I have to say that this one was really special since we got to stay in the amazing Presidential Suite, which has a great view on the Prague castle - what a dream right?

Krásný večer všem! Dneska mám pro Vás speciální post z hotelu Mandarin Oriental Prague, kde jsem byla ubytovaná před pár dny. V hotelu jsme měli k dispozici nádherné Prezidentské Aparmá, které je naprosto výjímečné - kromě toho, že se rozkládá na dvou patrech má také nádhernou terasu s výhledem na Pražský Hrad. Tohle je již můj druhý pobyt v Mandarinu tady v Praze a musím říct, že tahle náštěva byla opravdu unikátní.


mo-2 mo3-2 mo5-2

We checked into the Suite on Tuesday afternoon. The Suite is really big and has two amazing floors - you'll find the bedroom together with the bathroom in the "ground" floor of the suite and then there is second floor with the living room, dining room and the most special part (in my opinion) - the terrace with the castle view. We enjoyed the sunset over a dinner from the hotel's restaurant Spices which is a modern Asian fusion restaurant. I went for the shrimp tempura as my started which was paired with a mango sauce and can be only recommended to try. Shrimp tempura is a dish I love and this one was very tasty. For my second course I've ordered the Peter which is a very tasteful fish. As for my dessert I chose the coconut-vanilla lactose-free ice cream which is my absolute favourite. Usually I don't find coconut ice cream in the restaurants here in Prague so this item on the menu made me very happy. If you don't get the chance to stay at the hotel, make sure to at least try this restaurant and bar. They have a very nice atmosphere and in the summer I recommend to get a drink or two on their terrace. The whole hotel feels very homy and private which I think is the perfect combination.

Do hotelu jsme se check-inovali v úterý odpoledne. Prezidentské apartmá se nachází v nejvyšším patře hotelu a rozložené je hned na 2 patrech. V přízemí se nachází ložnice společně s koupelnou a v druhém patře pak najdete obývací pokoj společně s jídelnou. Na tomto patře se také nachází prostorná terasa s výhledem na Pražský Hrad, která je podle mě naprosto bechberoucí. Večer jsme si užily orivátní večeři, kterou nám servílovali z asijské restaurace Spices, kterou mohu jen doporučit. Jako předkrm jsem zvolila krevetovou tempuru s mangovým sosem, která byla naprosto vynikající. Tempuru obecně mám velice ráda a ve Spices ji rozhdoně vyzkoušejte. Jako hlavní chod jsem si vybrala rybu Svatého Petra a jako dezert vanilkovo-kokosovou zmrzlinu, která mě na menu opravdu potěšila. Je to totiž moje nejoblíbenější zmrzlina, která se ale opravdu těžce shání. Restaurace má opravdu intimní atmosféru, takže pokud nebudete mít tu možnost se v hotelu ubytovat, doporučuji alespoň vyzkoušet právě tuto asijskou Fusion restauraci, která v létě má i skvěkou terasu.

mo6-2 mo7-2

Special thanks to Mandarin Oriental Prague

SHARE:

3 comments

  1. The dress is so pretty!

    https://brightdecember.blogspot.com/

    ReplyDelete
  2. Šaty sa ti veľmi hodia. :) A taký výhľad by som kľudne barala aj každý deň!

    Sabi z blogu Beautiful savage

    ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig