Sunday, February 9, 2020

GETTING READY FOR VALENTINE'S DAY

vday

Agent provocateur bra (here) / Agent provocateur panties (here) / Retrofete dress (here) /  Chanel hairclip (here) / Manolo Blahnik heels (here) / Cartier ring (here) / FOREO LUNA mini 3 (similar) / FOREO UFO (here) / Dior bag (similar) / FOREO mask (similar) / Dior wallet (here) / Dior nail polish (here) / Cartier bracelet (here) / Dior lipstick (here) / Dior perfume (similar)

Good evening everyone! I hope you are all doing well! Just like every year, also this year I am doing the "V-day" post. In the past years I've always given tips on what to give each other (or yourself from yourself) - and that's why I decided to do something else this year. I would like to give you a little guide on how to get ready and a little fashion inspiration based on the products I use and I love! If you absolutely hate this holiday and don't celebrate it at all, you might still enjoy reading about my favourite skincare and cosmetics products!

Krásný podvečer všem! Dneska, tak jako každý rok, mám pro Valentýnský post. Jelikož jsem vždycky psala o tipech, co tomu druhému nadělit, rozhodla jsem se článek tento rok podat trochu jinak - a to jako takovu přípravu na Valentýna, kde se dozvíte něco málo o mých oblíbených produktech ze skincare i kosmetiky, a zároveň i pár "fashion" tipů na tento svátek. Myslím, že tak bude článek zajímavý i pro ty z Vás, které Valentýna neslaví.

WHAT'S MY SKINCARE ROUTINE?

My Valentine's Day preparations start definitely some hours before going to the actual dinner (date). Skincare is in my opinion very important so even if you absolutely hate Valentine's Day, you might still be interested in knowing what products I absolutely love. My current favourite products to use are without any doubts by the Swedish brand FOREO. Everyday I like to clean my skin with the  FOREO LUNA mini 3. This special brush - which comes in many cute colours - cleanses your skin perfectly. It gets rid of 99,5% of the dirt, oil and bacteria in your skin. With the 30 sec "Glow Boost" function you'll have the perfect skin within unbelievable 30 seconds! I also like to use the FOREO UFO, which is designed to be used when applying a face mask. Thanks to this products you can say goodbye to tired skin, and that within 90 seconds with the help of FOREO UFO which uses very high-tech procedures, like the LED therapy, T-Sonic pulse, thermotherapy or cryotherapy. Hand in hand goes the FOREO Hydration mask with the scent of Bulgarian roses which will help your tired skin to shine again.

Moje "skincare routine" začíná už pár hodin předtím než vyrazím ven. Podle mě se jedná o velmi důležitý aspekt, takže doufám, že budete zajímat i ty z Vás, které tenhle svátek neslaví nebo je nezajímá. Už něco málo přes rok používám speciální čistící kartáček FOREO LUNA mini 3, který určitě všichni již znáte. Jedná se o produkt vyvinutý speciálně na čištění pleti - z ní totiž odstraní až 99,5% všech nečistot, včetně nejrůznějších baterií, oleje a jiných nečistot. Zamilujete si také jeho design v několika roztomilých barvách! Já jsem si oblíla funkci "Glow Boost", díky které budete mít zářivější pleť za neuvěřitelných 30 sekund! Párkrát do měsíce také použiju FOREO UFO, které je navržené k aplikaci pleťových mask. Díky speciálním funkcím jako je například světelná LED terapie, T-Sonic pulzace, termoterapie nebo kryoterapie. K UFO si můžete dokoupit i speciálně navržené masky přímo od značky - za mě jednoznačně vede tato hydratační maska FOREO, která Vaši pleti dodá potřebnou hydrataci a zároveň i krásnou vůni po bulharských růžích.

WHAT MAKE-UP DO I USE?

When it comes to make-up, I like to keep the look in the black and red tones, just like the rest of my outfit when it comes to Valentine's Day. I have to highlight the Rouge Dior in shade 999 which is my absolutely favourite lipstick when it comes to red lips. What I love about it is that it gives your lips the colour however it also hydrates them at the same time. The colour stays on your lips up to 16 hours which I think is pretty amazing! I also love that Dior has the matching Dior Vernis nail polish, also in 999, which I think is such a cute detail. I also love the new Miss Dior Rose N Roses, which is a new perfume introduced by the brand. The smell of the fragrance is very flowery and will remind you of fresh cut flowers and spring. For me - definitely a good choice (not only for) for this holiday!

Co se make-upu týče, na Valentýna se podle mě hodí kombinace černé a červené. Mým tajným tipem je rtěnka Rouge Dior v odstínu 999, na kterou nedám dopustit. Na rtech vydrží až 16 hodin a rty nevysušuje - zároveň je díky unikátní formuli hydratuje, což ocení každý, kdo trpí suchými rty, tak jako já. V rtěnce se perfektně hodí i lak nehty ve stejném odstínu, a to Dior Vernis nail polish. Parfém doporučuji svěží Miss Dior Rose N Roses, který je absolutní novinkou od Diora. V hlavní roli, jak už plyne z názvu, jsou květiny, především tedy růže, které vodí naprosto úžasně - a proto se perfektně hodí (nejen) na Valentýna!

WHAT TO WEAR?

Here I chose some of my older outfit for Valentine's Day inspiration!

Tady mám pro Vás takovou menší inspo mých looků, které by se na Valentýna hodily:


SHOP MY SELECTION
SHARE:

1 comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig