Wednesday, February 12, 2020

VALENTINE'S DAY AT KEMPINSKI HIGH TATRAS

kempval3-3

Good afternoon everyone! I hope you are doing well. Valentine's Day is coming up which means one thing - a good Valentine's Day tip from me to you. This year we decided to go to the amazing Kempinski High Tatras which is located at the lake "Strbske Pleso". I have seen many, many pictures on Instagram and thought that this would be the perfect place to celebrate this holiday. And it was. So in this post I would like to tell you a little bit more about the property and what I enjoyed about it the most.

Krásné odpoledne všem! Dneska mám prp Vás takový měnší tip, kde strávit (nejenom) Valentýna. Minulý rok jsme tenhle svátek slavily v Zürichu - letos jsme se rozhodly navštívit luxusní Kempinski High Tatras, který se nachází přímo na Štrbském Plese. A co se mi na hotelu nejvíc líbilo a proč bych ho doporučila? To se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení!

kempval2-2 kempval-2kempval4-2

Kempinski High Tatras is a luxury, 5-star hotel located in the mountain area of Slovakia. The hotel has 98 rooms and suites, a great wellness and spa and some very mention-worthy restaurants. I think together with the amazing views on the mountains, this is the perfect place to spend your Valentine's Day with your beloved one. As for us, we had the chance to stay in the Deluxe Room with a Lake View which gives you an unbelievably romantic view on the nature, mountains and the lake. The rooms felt really cozy and spacious. One of my personal favourites about the hotel was without any doubts the spa. I was really stunned by the luxurious interior of the spa, which together with the mountain view felt like a fairytale - you could swim inside in a nice, warm pool while looking outside where it was snowing in -20 degrees. There was also a bar / restaurant service at the pool, so you could simply chill the whole day there and not worry about anything. We have also booked a massage in the hotel which we do very rarely - however I have to say that I was very satisfied with the masseur who get rid of the tension in my back. For me the spa was the absolute highlight. Last, but not least, to mention is also their amazing restaurant and bar which is serving a mixture of local and internatioaln cuisine. For me this hotel was simply amazing and I can only recommend you to check out it - as for me personally, I hope to come back there soon!

Kempinski High Tatras je luxusní, 5-i hvězdičkový hotel, který - jak již plyne z názvu - se nachází ve Vysokých Tatrách na Slovensku. V hotelu se nachází 98 pokojů a suites, nádherný prostor se spa a wellnes a také několik skvělých restaurací a barů. Co se pokoje týče, my jsme byly ubytované v kategorii Deluxe Room with a Lake, ze kterého jsme měly nádherný výhled na hory a na jezero. Pokoj působil moc útulně a také celkem prostorně. Za mě bylo jednoznačným highlighten hotelu jejich nádherné spa, které mě oslovilo nejen svým interiérem, ale také službami. Z bazénu jste se mohli kochat nádherným výhledem na okolí a zrelaxovat tak na maximum. My jsme si zabookovaly i masáž - což v hotelích moc neděláme - maséra musím opravdu pochválit, jelikož mi opravdu pomohl od bolesti a ztuhlých míst. Ve spa najdete také bar s restaurací, takže u bazénu můžete strávit doslova celý den. Kromě této restaurace, se v hotelu nachází další restaurace a lobby lounge, kde si můžete vychutat například odpolední čaj. Mně se v Kempiňském v Tatrách moc líbilo a myslím, že je vhodný na jakkoukoliv příležitost - tedy nejden na Valentýna... Já osobně douáfám, že se do něj zase brzy podívám!

kemp4-3 kemp-2 kemp5-2SHARE:

2 comments

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig