Sunday, March 15, 2020

OUR STAY AT DAS CENTRAL SÖLDEN

solden2-2

Good afternoon everyone! I hope you are well and that you are all safe given the current health situation in the world. Today I would like to show you some pictures we took while staying at the amazing hotel Das Central Sölden, together with a little review of the hotel and my opinion why it is worth to visit the place. So keep reading!

Krásné odpoledne všem! Doufám, že se všichni máte dobře a hlavně, že jste všichni v pořádku a zdraví. Dneska bych Vám chtěla ukázat fotky z našeho pobytu v Das Central Sölden, společně s malou recenzí hotelu a našimi zkušenosti právě z něho. Takže pokud se do Söldenu nebo přímo do hotelu chystáte, tak pokračujte ve čtení!

THE HOTEL

solden15-2 solden16-2 solden18-2 solden5-2 solden-2

Das Central Sölden is a 5-star, luxury resort located in the Tyrolian village Sölden. The motto of the hotel is "Alpine, Luxury, Life". The hotel was voted one of the 100 greatest hotels in the world according to the Haarper's Bazaar Travel Guide in 2019 and one of the top 25 luxury hotels in Austria in the Traveler's Choice by Tripadvisor. In the hotel you'll find 125 room and suites. I had the chance to stay at the Edelweiss Suite which is one of the hotel's Junior Suites. The room was located on the 4th floor, the highest one the hotel has. Once you entered the room, you were in a flur where you could fin the wardrobe together with the rest room. On your left there was a spacious bathroom. Once you continued you were in the bed room - on the right side of the room there was the working area together with the bed, and on the left side there was located the seating area and a minibar. The best of the room was, in my opinion, the long, spacious balcony out of which you can see the mountains and the whole village - simply perfect for the mornings! In the hotel itself you can find a lot to do. One of the "Alpine, Luxury, Life" things you can enjoy in the hotel is their Spa Venezia. I don't think I have to explain the name twice - the whole 3-level spa together with the fitness is Venice-inspired and I think it's amazing. There is a spacious, in-door pool with a chilling area next to it. On the other floor you'll find another relaxation area, made in the same style. Of course there a full "SPA" menu out of which one you can book many beauty and health procedures - like messages, couple treatments, manicure, pedicure, several peelings and other treatments. What I really enjoyed about the hotel was the service which made our stay even more comfortable. There is a shuttle going from 8am till 5pm from the hotel to the 2 lifts and back. I think this is great and shall you come to the hotel, I think you'll be absolutely satisfied too.

Das Central Sölden je luxusní, 5-i hvězdičkový hotel, který se nachází ve známém lyžařském tyrolském středisku Sölden. Motem hotelu je "Alpine, Luxury, Life" a (nejen) díky němu byl zvolen jedním ze 100 nejlepších luxusních hotelů na světe (Haarper's Bazaar Travel Choice 2019) a jedním z top 25 luxusních hotelů v Rakousku (Traveler's Choice od Tripadvisor). V hotelu se celkově nachází 125 pokojů a suites. Já jsem měla tu čest být ubytovaná v jedné v jejich "Wellnes Junior Suites", a to konkrétně v Edelweiss Suite. Pokoj měl zhruba 50 metrů čtverečních a působil opravdu prostorně. Kromě předsíně, kde se nacházela i skříň a toaleta, byla součástí pokoje prostorná koupelna a ložnice, ve které se kromě postele nacházela také pracovní plocha a menší obývak se sedačku a 2 křesly. Highlightem pokoje byl podle mě prostorný balkon, který se perfektně hodil na pozdní snídani nebo na večerní drink. V hotelu se také nachází 3-patrové spa, jehož součástí je posilovna, prostorný bazén a odpočívací area. V areálu se také nachází sauna a pára, Samozřejmě si také můžete zabookovat jednu z mnoha zdravotních a kosmetických prodecur - kromě masáží nabízí hotel i různá kosmetická ošetření, manikuru, pedikuru a nebo například peelingy. Servis v hotelu byl naprosto bezchybný a celý tým Vám připraví nezaopmenutelný zážitek. My jsme ocenili hlavně jejich trasnfer k oboum lanovkám, který funguje denně od 8 do 17 hodin.

THE culinary experience

solden7-2
soelden7-2
solden17-2

Das Central Sölden is a gourmet hotel offering a full culinary experience. We had a half-board package included in our stay - our breakfast and dinner was in the restaurant "Feinspitz". The breakfast is served in the form of a buffet and the dinner is a 5-course menu (you can choose from normal and vegetarian menu). I think the hotel has a great offer of both culinary and wellness dishes and I think that everyone will find what they like the best!

Das Central Sölden je opravdovým rájem pro gurmány. My jsme měli zabookvanou polopenzi - snídaně se podávala formou bufetu a večeře jako 5-i chodové menu (vždy v klasické a vegetariánské) formě, a to v jejich restauraci "Feinspitz". Myslím, že jídlo bylo naprosto bezchybné a co já jsem opravdu ocenila byl fakt, že byl tým shopný připravit spoustu pokrmů i bez laktózy nebo bez lepku.

THE ice q

solden13-2solden8-2 solden11-2

As a partner of the hotel, there is the restaurant "ICE Q" which you might - or might not - know from the James Bond movie. The ICE Q is reachable by 2 lifts which you have to take in order to reach the 3048 meters above sea level. The ICE Q has two parts - the restaurant where you can enjoy a gourmet lunch and a wine and tapas part of the restaurant. For both parts there is a reservation upfront needed, so make sure to visit their website and call beforehand. Nearby the restaurant there is also a "James Bond Installation" where you can learn more about the movie history and see the exact production of the scenes shot in the city of Sölden. I think both places are definitely worth visiting - yet make sure you'll visit the place on a sunny day! In my opinion our stay was absolutely amazing and I can recommend this place as my favourite to everyone who is planning a trip to this area!

Partnerem hotelu je restaurace "ICE Q", kterou můžete (ale nemusíte) znát z filmu James Bond. Restaurace se nachází v 3048 metrech nad hladinou moře a dostanete se do ní pomocí 2 kabinkových lanovek. I tady na Vás oprvdový kulinářský zážitek - a to buď v podobě oběda v jejich restauraci, která se nachází v 1. patře, nebo "wine and tapas" v jejich 2. patře. Je nutné si (v obouch případech) udělat rezervaci dopředu. Také doporučuji se předem informovat o počasí - v mlze si zážitek určitě tolik neužijete... 

*in collaboration with Das Central Sölden

SHARE:

2 comments

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig