Wednesday, April 22, 2020

MY FAVOURITE SPRING SALAD

salad12-2

Hello everyone! I hope you are doing well and still staying same in this quarantine and social distancing thing. Since it makes absolutely zero sense to post outfits right now, I decided to share with you one of my favourite spring salads! It's super easy and it keeps you healthy!

Krásné odpoledne všem! Doufám, že se věichni máte dobře a ještě jste z karantény nezbláznili. Dneska bych se s Vámi chtěla podělit na recept na můj momentálně oblíbený salát. Příprava je jednoduchá, má málo kalorií a hodí se jak hlavní chod tak jako příloha!

salad-2

YOU'LL NEED

- a pack of asparagus
- a cucumber
- tomatoes
- an avocado
- scallion
- herbs (I use pepper & Italian herbs)
- oil

- chřest 
- okurku
- rajčata
- avokádo
- jarní cibulku
- koření (já jsem použila pepř a Italskou směs)
- olej

salad2-2

You'll start by washing the asparagus and cutting the ends a little bit. Then you'll put it on a baking plate with a little bit of oil. Bake it in the oven a bake for about 12-15 minutes on 200 degrees.

Jako první omyjte chřest a ustřihněte tvrdé konce. Následně ho dejte na plech a pokapejte olejem. Pečte cca. 12 - 15 minut na 200 stupňů.

salad3-2 salad6-2
salad4-2

In the meantime you can start washing and cutting your ingredient and putting them in a big bowl. After the asparagus is ready, take it out of the oven and leave it a few minutes to get colder.

Mezitím si připravte zbytek zeleniny a omejte ji. Postupně všechny ingredience nakrájejte a dejte je do velké mísy. Také nezapomeňte vyndat chřest z trouby. Nechte ho pár minut vychladnout dokud nebude mít pokojovou teplotu.

salad9-2

Next step is adding your favourite cheese. As for me, I like to use baby mozzarella which I think goes well with the other ingredient - however feel free to use also feta cheese or goat cheese.

Jako další přidejte Váš oblíbený sýr - já osobně preferuji baby mozzarellu, která mi přijde, že se do salátu hodí nejvíce. Přidat můžete ale i například kozí sýr nebo fetu.

salad10-2

When it comes to the dressing, I like to keep things simple. I am usually making my own since the already pre-done ones are usually high in calories. I simply mix pepper and "Italian herbs" with a 2 spoon of oil and 1 spoon of water! This way you'll get some taste in the salad yet you'll keep it low-cal as well!

Co se drezinku týče - já osobně preferuji si ho udělat sama, jelikož v těch kupovaných je zbytečně hodně kalorií. V tomto případě jsem smíchala 2 lžíce oleje s 1 lžící vody, pepřem a 

salad5-2

By now your asparagus should have a room temperature. Simply cut it and add it to your salad. Mix it all well with the other products!

salad12-2

And voilà - you're ready to serve! So sit back, relax and enjoy!

A voilà - HOTOVO!

SHARE:

3 comments

 1. This looks so delicious, I love how colourful it is! Thanks for sharing! ❤️✨

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. This looks so yummy! I loved it. I just made a recipe of pumpkin risotto in my blog, if you want to check it out :)

  http://www.blossomikebana.com/

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig