Monday, April 27, 2020

HOW TO START WORKING ON YOUR BODY

workout-2

I've never been a fan of working out. The last time I worked out, before quarantine, was during a PE in high school. However being in a lockdown it made me think about my body and about what I would like to change about my lifestyle in general. One of the things I wanted to do for a long time for starting to work out - "thanks" to my traveling and constant changes of places I didn't have the time and energy yet in quarantine I told myself that I really want to start working on myself. So in this article you'll find some tips on how to start and how to motivate yourself - or at least what helped me.

Osobně jsem nikdy nebyla extra fanouškem cvičení. Nebavilo mě a "díky" cestování, rannímu vstávání a non-stop stresu jsem neměla chuť, náladu ani energii na cvičení. Teď v karanténě jsem si ale řekla, že bych tohle chtěla změnit. Teď mám čas věnovat se sama sobě a i právě proto jsem se rozhodla začít na sobě pracovat. Pokud také přemýšlíte o tom, že začnete cvičit a potřebujete nějakou inspiraci jak začít, tak je tenhle článek právě pro Vás!

1. FIND A CUTE OUTFIT

workout2-2


One of the first things I did was getting myself a cute working out outfit. I went for the colour pink which is pretty positive and helps me to get into the workout mood. I also got myself a cute marble printed yoga mat which I think looks super cool and helps me with my work out too.


Všechno začíná samozřejmě u módy. Já jsem si pořídila růžový set na cvičení. Nejenže se do něj ráno už těším, ale i barvou mě motivuje. Také jsem si koupila podložku na jógu s potiskem mramoru, která mě taky celkem povzbuzuje do cvičení. Tady je pár tipů na super kousky:2. THE FOOD

salad12-2

I think one of the biggest parts of taking care of your body is what you eat. I think it's 60% about the diet and 40% about working out. I think, especially nowadays, it's important to watch out what you eat. I think every body is a little different and needs something else. As for me, I have already written this post about what I eat, where you can learn about what I eat. I think in general it's important to eat a lot of veggies and fruits, especially in this time.

Myslím, že je hlavní začít u jídelníčku, která má Vaší postavu větší vliv než samotné cvičení. Myslím, že je obzvlášť teď důležité jíst zdravě, spoustu zeleniny a ovoce. Každé tělo potřebuje něco jiného - o tom, jak se stravuji já, si můžete přečíst v tomhle článku.

3. the workout

apt5-2

I think it is important to find the right exercises for you which you won't have to force yourself into and which you actually enjoy. If you didn't exercise for a long time, just like me, then you can't expect to be able to do the full workout right away - I started by doing full 7 minutes in the first week. The next week I was able to extend this to 12 minutes and yesterday I was already able to work out for about 20 minutes. I prefer to have a video in which you take smaller breaks after every exercise rather than a longer pause after 2-3 minutes. One of the videos I really enjoyed was this one by Pamela Reif. I think her videos are really cool and I enjoy working out a lot.

Co se cvičení týče, myslím, že je důležité najít to, co Vám vyhovuje a co Vás baví - někoho baví jóga, někoho běhat a někdo si cvičí podle Youtube. Já jsem začala právě podle Youtube. Pokud začínáte cvičit po dlouhé době, tak jako já, nemějte velké očekávání. Na začátku jsem byla shopná cvičit maximálně 7 minut. Po týdnu to bylo již 12 minut a momentálně jsem už na 20 minutách. Osobně mi vyhovují spíš cviky, po kterých je vždy krátká pauza, než cvičení několik minut s delší přestávkou. Jedno z mých oblíbených videí je například tohle od Pamely Reif.


SHARE:

2 comments

 1. Thanks for the tips! I've really let myself go the past year – need to work harder to lose the weight! ❤️✨

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Tiež som sa vďaka karanténe po dlhšej dobe v konštantnom strese vrátila k cvičeniu. :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig