Saturday, November 7, 2020

OUR STAY AT THE FAIRMONT THE PALM

fair-2   
Good morning everyone! I hope you are doing well. Today I would like to tell you a little bit more about our stay at the luxury 5 star hotel Fairmont the Palm on the Palm Jumeirah in Dubai. This was already my second stay in the hotel therefore I think you can guess that our stay was really nice and that we enjoyed it! Why? Let's continue reading!

Krásné ráno všem z Dubaje! Dneska bych Vám chtěla ukázat pár fotek z hotelu, který jsme si vybrali pro našich prvních 9 dní v Dubaji: a to z luxusního, 5-i hvězdičkového hotelu Fairmont the Palmkterý se nachází na Palmě Jumeirah. V hotelu jsem již podruhé, takže pokud i Vy nad ním přemýšlíte, můžete se v tomto článku o něm dozvědět o něco víc. 

THE HOTEL

fair5-2fai9-2

With 800m2 of private beach, Fairmont the Palm is definitely one of the stars located on the Palm Jumeirah in Dubai. With over 381 rooms in the hotel, two separate pool areas, 11 restaurants and 4 bars and lounges, a spacious spa, modern gym area and other facilities the hotel has to offer something to everyone. We chose the hotel for many reasons: we know the brand therefore we knew what kind of service to expect, for its special location with the view on the Dubai Marina, "The Walk" and the Dubai Eye and also for its excellent service. 

Fairmont the Palm se může pyšnit hned několika vlastnostmi. Od 800m2 pláže, přes 381 pokojů, až po 11 restaurací a 4 bary a lounges, 2 bazény, vlastním spa nebo posilovnou. Nabídnout toho má opravdu dost - a proto věřím, že si zde najde každý “to své”. Mě hotel zaujal i pro svůj krásný výhled na Marinu, The Walk a Dubai Eye, skvělý servis a excelentní péči.

THE ROOMS

fair2-2 fairm3-2 fair3-2

As mentioned, there is a total of 381 rooms in the hotel. the rates vary from type to type. We had the change to stay in the One Bedroom Corner Suite, which was located on the 9th floor - which is also known as the Fairmont Gold floor. Staying on this floor grands you some benefits, like for example an access to the lounge. Since we traveled in the corona time, the lounge was unfortunately closed. Our room was really spacious - once you entered you could see a spacious working area out of which you entered a big living room with two sofas, two chairs, a table and a TV. Next to the living room there was the mini bar area together with the dining room where we got some fresh fruits to enjoy after our flight. From this point you could enter a really big terrace on which there was a table with two chairs and also two sunbeds. I have to say that I really enjoyed having a breakfast with the amazing views as much as having a glass of wine while watching the sunset. From this point of terrace you could enter the second part of the room - the bedroom with a walk-in closet and large bathroom with 2 sinks, a restroom area, a shower and a bathtub. The room we stayed in was absolutely amazing and we can only recommend booking a room with a view like we had.

Jak jsem již zmiňovala, v hotelu se nachází celkem 381 pokojů a suites. My jsme měli tu příležitost být ubytovaní v prostorné 1 Bedroom Corner Suite, která měla kolem 200m2. Hned po příchodu jste byli v prostorné předsíni, ze které jste vstoupili do první části pokoje - prostorné pracovny s úložným prostorem, obýváku s 2 sedačkami, 2 křesly, konferenčním stolkem a televizí a dále pak do minibarové části a jídelny. Z této části dále pak na prostornou terasu, na které jsme měli nejen stůl s 2 židlemi, ale i 2 lehátka. Z terasy se dalo vstoupit do ložnice, ze které se dále dalo vejít do šatny a velké koupelny s 2 umyvadly, sprchovým koutem, vanou a toaletou. Myslím, že hlavně terasa byla opravdu skvělým highlightem pokoje - strávili jsme na ní celkem dost času a upřímně - co víc si přát než snídat v županu s krásným výhledem na skyline Dubaje?

RESTAURANTS & BARS

fairm-3 fair8-2
fair7-2

When it comes to restaurants, there are quite some options too. In case you're not interested in having your breakfast served to your room, you can simply go to the FLOW Kitchen where you'll find a big breakfast buffet with different stations. On the property you'll also find an Asian restaurants called Boldly Asian in which you can enjoy traditional Asian dishes together with some great sushi. I can definitely recommend trying one of their signature rolls which we liked the best! The restaurant was located in the first floor - on the ground level you can find the SeaGrill Bistro which is serving Mediterranean and more international dishes, like different variations of salads, many fish variations but also sandwiches and burgers. I tried their mussels and I can definitely recommend this dish to everyone! In case you are a fan of Indian food, make sure to make a reservation at the Little Miss India. In this traditional Indian restaurant you can enjoy the best of the best Indian cuisine - we got the Shrimp curry with some Saffron rice which is definitely try-worthy. For all meat lovers there is the Brazilian Frevo. In this experience you'll get served different types of meat directly to your table - and the consumption is unlimited! There is also a huge salad bar and you get different side dishes as well. If you are vegetarian, don't worry - they have a vegetarian menu as well! If you are looking for some snack during the day, you can order at the Pool Bar or the Blowfish. Other restaurants (on the side) which we didn't visit are the Mashrabiya Lounge, Delicacy, the Chef's Palette or the Arabian pop-up called Al Magheeb.

Myslím, že i v hotelových restauracích si každý najde něco pro sebe. Pokud si nechcete snídani nechat doručit na pokoj, můžete vždy zajít do FLOW Kitchen, kde se denně servíruje snídaně ve formě bufetu. Večer pak můžete zajít například do restaurace SeaGrill Bistro, kde se servírují středomořské i mezinárodní pokrmy. Na menu nechybí spousta ryb, salátů nebo například burger. Za mě rozhodně doporučuji vyzkoušet jejich slávky v krémové omáčce. Pokud máte rádi asijskou kuchyni, doporučiji vyzkoušet Boldly Asian, kde se servírují tradiční asijské pokrmy, včetně sushi. Zde doporučuji vyzkoušet jednu z jejich signature rolls. Na indickou kuchyni zajděte do Little Miss India - kromě klasického kari si zde můžete objednat i jiné tradiční pokrmy z indické kuchyně. Jedna z našich nejoblíbenějších restaurací v rezortu bylo brazilské Frevo - kde Vám kuchaři nejrůznější maso doslova až pod nos. Pokud nejíte maso, nezoufejte - mají zde skvělý sálatový bar a také vegetariánskou verzi. U bazénu pak najdete bar nebo můžete na snack zajít do Blowfish, která je otevřená až do 7 večer. V hotelu se pak ještě nachází kavárna DelicacyMashrabiya Lounge, The Chef's Palette a pop-up restaurace s arabskou kuchyní - Al Magheeb.

OVERALL RATING

fairm7-2 fairm2-2 fairm9-2 fair6-2

As a summary - I think the hotel is perfect for anyone. No matter if you’re a solo traveler, coming with a friend, bringing your partner or a whole family. The Fairmont The Palm is a perfect Dubai destination with an excellent location, service and care!

Myslím, že hotel je opravdu pro každého - ať už cestujeme sami, jedete na dovolenou s kamarády, vezmete do hotelu partnera nebo rodinu - budete spokojení. Hotel je na skvělém místě, má super servis a určitě Vás nezklame!

WHAT TO PACK


SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig