Wednesday, November 4, 2020

THE BEACH LOOK IN DUBAI

dubai0-2

Good morning everyone! I hope you are doing well. Today I would like to show you a post from the sunny Dubai where I am staying for some time now. For our first week we chose the amazing Fairmont The Palm as our hotel - this luxury property is a hotel which I visited back in 2016 and since we liked it so much, we decided to book a stay here again. I think they have a very good location with a very good view - right?! Today's look is shot directly on the hotel's beach walk and as you can see - it's a beach outfit. In this look I wore a simple white dress which I combined with my favourite Hermes sandals. I added my Chanel Deauville bag which I think is the perfect beach bag and of course - also sunglasses! So, how do you like the view and the shots?

Krásné ráno všem ze slunné Dubaje! Doufám, že se všichni máte dobře a že jste hlavně zdraví. Já jsem se před pár dny rozhodla odletět do Dubaje, kde teď budeme trávit následující 2 týdny. Pro náš první týden pobytu jsme zvolili luxusní hotel Fairmont The Palm, ve kterém jsem již byla v roce 2016 - jelikož jsem tu byla opravdu spokojená, rozhodli jsme se pro tento hotel i letos. Přijde mi, že má na palmě skvělou polohu a za mě i skvělý výhled na Marinu a The Walk. Dnešní look jsme fotili právě na hotelové pláži a jak můžete vidět - jedná se o plážový outfit. Na sebe jsem zvolila bílé šaty z Revolve v kombinaci se sandálkami Hermes a oblíbenou "plážovou" Deauville Tote od Chanelu. Tak jak se Vám look a fotky líbí?


dubai-2 dubai9-2 dubai3-2 dubai6-2 dubai2-2

OUTFIT DETAILS

Majorelle dress (similar)
Hermes flats (here)
Chanel bag (here)
NAKD sunglasses (similar)

SHOP MY LOOK


SHARE:

2 comments

  1. You have done a good job with your knowledge that makes our work easy because you are providing such good information. Keep sharing this kind of knowledge with us. Shop Beach Outfit For Women Online

    ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig