Tuesday, December 1, 2020

MY STAY AT THE ONE & ONLY ROYAL MIRAGE

OORM3-2

Even tho it looks grey and cold when you look outside of the window, today I would like to take your mind to Dubai and tell you something about our stay at the beautiful One & Only Royal Mirage. This 5-star luxury property is the perfect place to get away - and I would love to tell you something more about our stay there! 

Přestože to venku momentálně vypadá na pořádnou zimu, ráda bych Vám dneska řekla něco o našem pobytu v luxusním, 5-i hvězdičkovém hotelu One & Only Royal Mirage, kde jsme strávili několik nocí. Tak doufám, že alespoň přijdete na lepší počasí v rámci tohodle článku....

OORM10-2OORM19-2OORM8-2

THE HOTEL

One & Only Royal Mirage is a complex of three buildings: The Palace, The Residence and The Arabian Court. With the perfect location overviewing the palm and the Marina, the hotel has a lot of to offer. With 3 separate pools, 14 restaurants and bars, a separate beach club called "Drift Beach", a diving center, spa facilities and tennis courts everyone will find something for themselves. The hotel has the perfect, central location - it takes only about 20 minutes to the Dubai Mall (by car) and only 10 minutes to "The Walk" and "The Marina". The whole area feels very private and since its three different complex of buildings, you have a very private feeling.

One & Only Royal Mirage je komplex 3 budov, který se skládá z The Palace, The Residence a z The Arabian Court. Díky své perfektní poloze z hotelu snadno dojedete nejen na "The Walk" a do Mariny (cca 10 minut autem), do Dubai Mallu (cca 20 minut), ale i na Palmu Jumeirah (10-15 minut dle Vaší destinace). Samotný hotel toho má spoustu co nabídnout - 3 hotelové bazény, 14 restaurací a barů, svůj vlastní plážový klub "Drift Beach", posilovnu, tenisové kurty, vlastní loď a také vlastní přístavní molo. Díky své rozloze hotel působí ale opravdu klidně a privátně, takže si v něm rozlodně odpočinete. 

OORM16-2 OORM21-2 OORM-2 OORM29-2

OUR ROOM

During our stay in the One & Only Royal Mirage we got to stay the beautiful Residence. The Residence is located in the middle of the Arabian Court and the Palace which in my opinion is the perfect location. The two-floored building has a private pool which is open to their guests only (which is not the case for the other parts of the hotel). From your room you have a direct access to the gardens which will make you feel like at home. Our spacious room had an entry area out of which you could enter the bathroom which was located on the left side. There was a spacious mirror area with 2 sinks, a bathtub, a build-in shower and a restroom. Directly on the opposite of the main door you could enter a little walk in closet which was keeping all your clothes and items in place. On the right side of the room there was a bed, a minibar area, a working area with a desk and a seating area with the direct access to the terrace where you could find 2 sun beds and a table. The room felt very cozy and homey, yet styled in a beautiful Arabian style. 

Během našeho pobytu v One & Only Royal Mirage jsme byli ubytovaní v části Residence, kterou najdete přímo usprostřed areálu, což je podle mě ideální poloha, kde se ubytovat. Kromě toho, že si můžete užít vchod z pokoje přímo na zahradu hotelu, můžete si vychutnat i privátní bazén, který je přístupný jen hostům ubytovaných právě v Residenci. Náš pokoj byl v přízemí budovy a po vstupu do pokoje jste se ocitli v prostorné předsíni. Přímo naproti ní se nacházela velká šatna a na její levé straně pak koupelna, ve které byly 2 umyvadla, velká vana, toaleta a vestavěná sprcha. Na pravé straně pokoje byla pak ložnice, ve které se také nacházel minibar, televize, pracovní plocha, křeslo s menším konferenčním stolkem a také vchod na terasu, na které byly 2 lehátka společně se stolkem. Pokoj byl opravdu prostorný a zařízený v oritentálním stylu.

OORM14-2 OORM13-2 OORM12-2

BARS & RESTAURANTS

Since we spent amazing 5 days at the One & Only Royal Mirage, we got to try a lot of restaurants. Let's start with the breakfast: you have the option to (of course) go for in-room dining and enjoy your meal while having a bathrobe on. Other than that you can enjoy your meal at the Dining Rom in the Residence, in the Arabian or get a meal in the Drift Beach. Us, personally, loved the breakfast served at the Drift Beach - they had a great selection from breakfast dishes: from avocado toasts over smoothies to an acai bowl (this one was definitely my favorite). We also get to have a bite at the same restaurant on the Drift Beach and to be honest - it was one of the tastiest meals during our stay. I highly recommend you trying the Nicoise salad and the pumpkin risotto: that one was my favourite! We also had a lovely lunch at the EauZone located in the Arabian Court which is influenced by the Asian cuisine a little. Also here, I can highly recommend getting the Salad Nicoise which had a really fresh and juicy tuna. We also enjoyed the dumplings as a started! In the restaurant you can also ask for a fresh coconut which I think was really refreshing. In the Library you can enjoy a great selection of finger food, sandwiches and sweets during the Afternoon Tea which I think is a great option for a late afternoon snack. During the evening time I can definitely recommend trying the original Moroccan restaurant called "Tagine". Presented with palache, this place has a great selection of traditional Moroccan dishes and meals. Honestly I think the place has an amazing atmosphere and as I've never tried the Moroccan cuisine before, this was something new and something different. After the dinner I can recommend having a shisha and a traditional Moroccan Tea (with the traditional Moroccan serving) at the Lobby Lounge. Our favourite place in the hotel was without any doubt the Jetty Lounge. This bar located on the beachside offers not only amazing drinks, finger food, atmosphere and mood but also has the best of both worlds: on the one side you can enjoy a beautiful, sandy beach while in the background there are skyscrapers. As the Czech Republic was in the middle of lockdown during our visit, it was great to enjoy a drink or two at the beach and be able to sit outside. I think the Lounge is a perfect place to visit even if you're not staying in the hotel!

One & Only Royal Mirage jsme strávili celkem 5 dní, takže jsme měli tu příležitost vyzkoušet několik restaurací. Snídani si samozřejmě kromě pokoje, můžete dát hned na 3 místech: a to buď v restauraci Dining Room, kterou najdete v Residenci, v EauZone v Arabian Court a nebo v restauraci na Drift Beach. My jsme každý den chodili na Drift Beach, kde podle nás měli skvělý výběr: od avokádového toastu, přes smoothies až po acai bowl (kterou jsem si hned zamilovala). V této samé restauraci jsme měli jednou i oběd, který za mě byl jeden z nejlepších za celý pobyt: začali jsme ho skvělým salátem Nicoise a "house" salátem - jako hlavní chod jsme měli naprosto dokonalé dýňové risotto společně s pečenou treskou. Všechny chody byly naprosto skvělé. V již zmiňované EauZone, která nabízí jak mezinárodní, tak asijská jídla, jsem měa také, shodou okolností, naprosto skvělý salát Nicoise, který měl opravdu čerstvého a chutného tuňáka. Doporučit také mohu klasické knedlíčky jako předkrm. V restauraci mají také čerstvý kokos, o čem spousta lidí neví, jelikož není na "regulérním" menu. Pokud nemáte přes oběd extra hlad, zkuste odpolední čaj v The Library, kde se servírují malé sendviče, dortíky, cones a samozřejmě také čaj a káva. Večer doporučuji vyzkoušet marockou Tagine, kde se podávají tradiční marocké pokrmy. Jelikož já jsem v marocké restauraci nikdy nebyla, doporučuji vyzkoušet každému, kdo ji ještě nezkoušel. Po večeři zajděte o "pokoj dál" do Lobby Lounge na šíšu a tradiční marocký čaj (servírovaný tradičně), který má skvělou atmosféru a nachází se pod širým nebem. Za vyzkoušení stojí také Jetty Lounge, který se nachází na samotné pláži hotelu. Kromě skvělého výhledu na palmu si můžete vychutnat i super výhled na mrakodrapy v Marině, skvělé koktejly, o víkendu i live dj a také super servis. Jetty Lounge jsme si opravdu zamilovali a podle mě stojí za návštěvu ikdyž v hoteu nejste ubytovaní.

OORM5-2 OORM11-2 OORM31-2

OVERALL RATING

As an overall rating, I have to say our stay at the One & Only Royal Mirage felt like a dream come true! The hotel felt really calm and private, spoiled us with amazing dishes at every restaurant and the on-point service. Together with the One&Only The Palm, this would be definitely one of our first choices where to stay at!

Celkově, alespoň podle nás, je One & Only Royal Mirage  naprosto dokonalý. Hotel má skvělou lokaci, nabízí skvělou kuchyni, servis a také jedinečné zážitky. Společně s One&Only The Palm je rozhodně naší první volbou při příští návštěvě Dubaje!

WHAT TO PACK


SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig