Thursday, March 11, 2021

OUR STAY AT THE SUN SIYAM IRU FUSHI

ss6-2

Good evening everyone! I hope you are all doing well! Today I would like to show you some of the pictures which I took during our stay at the Sun Siyam Iru Fushi which was the last resort we stayed at during our Maldives trip. I would also like to introduce the property to you so that you get to know the island a little better! 

Krásný večer! Dneska mám pro Vás již poslední post z Malediv, a to konkrétně z našeho třetího, a zároveň posledního týdne, který jsme strávili v hotelu Sun Siyam Iru Fushi. Kromě fotek bych Vám také chtěla hotel přiblížit v případě, že byste se do něj chystali nebo o něm uvažovali!

ss3-2
ss2-2
ss2-2

Sun Siyam Iru Fushi is located north from Male - on the Noonu Atoll which is reachable by an about 40 minutes long seaplane flight. The island is quite big and this 5 star property is a home to both Water and Beach Villas. As for me, I have to say that in this property I enjoyed both room categories: we got the chance to stay in the Infinity Water Villa which was honestly amazing! The villa itself was spacious - once you entered you were in a hall where you could find a minibar and a storage space. On the right side there was a big living room with a working area and on the left side of the villa you could find a spacious bedroom with a bed, TV and a couch and also the bathroom. From all the room you could enter the terrace desk where you could enjoy your private infinity pool, sun beds, a dining table and also an outdoor shower. The Deluxe Beach Villa is a great option too! In the main part you can find a huge bedroom with a minibar, working and chilling area. There is also a separate make-up table and a wardrobe. Outside there is an outdoor private bathroom with both a bathtub and a shower which almost feels like a spa. On the opposite side you can enjoy your private pool area with a dining table, two sun beds, a big comfy cabana and a great view on the ocean.  

Sun Siyam Iru Fushi se nachází na atolu Noonu, který leží severně od Male. Let hydroplánem na něj trvá cca 45 minut. Ostrov sám o sobě je poměrně velký - a na výběr na něm máte jak z vodních, tak z plážových vil. My jsme měli možnost zažít obě kategorie: z vodních vil jsme byli ubytovaní v kategorii Infinity Water Villa, která měla přes 140 metrů čtverečních. Kromě prostorné ložnice, obývacího pokoje, koupelny a chodby, byla součástí pokoje i prostorná terasa s vlastním "infinity" bazénem. Líbilo se mi ale i v plážové vile kategorie Deluxe Beach Villa, jejíž highlightem byla venkovní koupelna, která mi připomínala spíš spa než klasickou koupelnu. Skvělý byl také privátní bazén s výhledem na moře! Podle mě obě kategorie "stojí za hřích". 

ss-2 ss4-2

Sun Siyam Iru Fushi  is located north from Male - on the Noonu Atoll which is reachable by an about 40 minutes long seaplane flight. The island is quite big and this 5 star property is a home to both Water and Beach Villas. As for me, I have to say that in this property I enjoyed both room categories: we got the chance to stay in the Infinity Water Villa which was honestly amazing! The villa itself was spacious - once you enetered you were in a hall where you could find a minibar and a storage space. On the right side there was a big living room with a working area and on the left side of the villa you could find a spacious bedroom with a bed, TV and a couch and also the bathroom. From all the room you could enter the teracce desk where you could enjoy your private infinity pool, sun beds, a dining table and also an outdoor shower.On the island you can find a total of 11 bars and restaurants. We had all-inclusive included which is something I can only recommend to book. There are different outlets with different cuisines: a fresh grill restaurant, Italian, Japanese, Indian and a buffet place. In the hotel you can also find an unique spa where you can enjoy many relaxing and health improving treatments. On the island there is also a diving center and a water sports center. During our stay we also did a lucky dolphin cruise which I can highly recommend! We saw a lot of dolphins, enjoyed some champagne and the amazing sunset! I think this resort is perfect for families and offers a great value for its price!

Na ostrově pak najdete 11 barů a restaurací, včetně italské, japosnké, asijské, francouzské a buffetu, takže se nemusíte bát, že na něm nebudete mít výběr z jídla. Spa je také samozřejmostí, kde si můžete užít kosmetické procedury stejně tak jako masáž a další jiné procedury. V hotelovém komplexu najdete také centrum vodních sportů a "diving center". Z něho se pak konají nejrůznější exkurze - my jsme se zúčastnili "lucky dolphin cruise", při které jsme viděli delfíny, užili si šampaňského a západ slunce. Obecně bych doporučila hotel spíše rodinám s dětmi.

ss5-2 ss7-2ss10-2 ss8-2 ss12-2 ss9-2

* in collaboration with Sun Siyam Iru Fushi 

SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig