Thursday, July 8, 2021

MY CURRENT COSMETICS FAVS

MM_I9411

Good afternoon guys! I hope you are doing well! Today I would like to talk about cosmetics and my favourite products which I swear by this summer! In this post you will be able to see not only my favourite cosmetics products but also the care I am doing to maintain my look fresh and my skin clean!

Krásné odpoledne všem! Doufám, že se všichni máte skvěle! V dnešním postu bych Vám chtěla představit mých pár aktuálních kosmetických a make-upových favoritů, a zároveň i pár procedur, které pokožce a obličeji dopřávám.

MM_I9486 IMG_7386

SKINCARE

Let's start with the skincare. At least once a month I try to get my skin some "me time" - I try to book an appointment where my skin gets cleaned professionally and also gets the proper hydration it needs. My favourite place to go to is La Pharmacie Francaise which offers this service since a few weeks ago. You can find here many smaller French brands which you won't find anywhere else - nor in Prague, nor in the whole country. The space looks amazing and the staff is always super nice. If you're coming to Prague, make sure to visit this store! When it comes to beauty procedures, I don't do many. The only thing which I like to do, every 4-6 weeks, is a brow and eyelash lamination. For this service I am always making an appointment at Brows Angels who, in my opinion, are the best! If you would like to try them out, put the code "BARA15" in the notes while making an appointment in order to get 15% off all of their services! You are welcome!

Jako první bych chtěla začít péčí o pokožku. Jednou do měsíce si dopřeji profesionální vyčistění a také dodání pleti potřebné hydratace v rámci kosmetické služby. Tuto službu jsem si oblíbila ve francouzské lékárně - která je zároveň i exkluzivní prodejnou nejrůznějších značek z Francie, které nikde jinde u nás v ČR nenajdete - La Pharmacie Francaise. Najdete ji na Arbesově nábřeží, jen pár kroků od Andělu. Moc se mi líbí produkty, které v tomto obchodě najdete, stejnětak jako vždy příjemný personál. Pokud jste v tomto kosmetickém ráji ještě nebyli, určitě si do něho udělejte cestu. Pravidelně také navštěvuji Brows Angels, kde si nechávám laminovat obočí a řasy. Podle mě jsou opravdu super - pokud byste je chtěli vyzkoušet i Vy, při objednání do poznámky napiště kód "BARA15" a dostanete 15% slevu na všechny služby!

FACE PRODUCTS

DSC_5459-2 DSC_5461-2

One of the products which I swear by in the past few months is the Dior Backstage Face and Body Glow. I use this one as a primer now in the hot summer months and I have a feeling that this product gives you a nice, natural glow and in general this summer look and vibe. After applying this one I continue with applying the Dior Backstage Foundation which I am using in shade 2.5N. Did you know that there were more than 38 shades in the line? I feel like with this selection available you can REALLY find your shade. What I like about the foundation the most is how light and natural it is: I HATE when I feel like a piece of cake: yet with this one I think you feel like you wear "nothing" while covering your imperfections. Also as said in the past I really appreciate the light packaging which is always a plus when traveling. I currently also fell in love with the new Dior Backstage Face & Body Powder-No-Powder which is my best friend when it comes to contouring. I think it looks very natural however make your structures stand out more. I also can't leave the house without using the Dior Backstage Glow Face Palette which I use to use highlight my cheek bones, my tip of nose and the tip of my lips!

Co se make-upu týče, nedám dopustit na Dior Backstage Face and Body Glow, který používám jako podklad. Produkt je trochu třpytivý, takže pleti dodá krásný opálený efekt. Na tento produkt pak nanáším klasický make-up, a to Dior Backstage Foundation v odstínu 2.5N. Make-up mi vyhovuje v mnoha ohledech: je lehký, přitom ale zakryje dostatečně všechny nedokolasti, které na pleti máte. Působí opravdu přirozeně. Přijde mi také super, že si ho můžete koupit v neuvěřitelných 38 odstínech - každá z nás doopravdy najde ten "perfektní" odstín. Vhodný je i na cestování - narozdíl od většiny make-upů je totiž vplastové nádobě, tudíž Vám kufr nijak nezatěžuje. Oblíbila jsem si také pudr Dior Backstage Face & Body Powder-No-Powder a paletku Dior Backstage Glow Face Palette.

EYE PRODUCTS

DSC_5471-2 
As said already one thing which I love about the Backstage line is how handy it is. This 9-shade palette is another product I can't live without. Everything I need, no matter if it's a simple everyday look, a date night make-up or a red carpet even look, I always feel like everything I need is right there.

Co se líčen očí týče - zde jsem si oblíbila tuhle 9-odstínovou paletku, která je také z řady Dior Backstage. Podle mě je super, že v ní najdete všechny odstíny, které k běžnému líčení potřebujete! 
  DSC_5474-2

One last, but definitely not least, product which I am using on the daily basis is the Dior Addict Lip Glow which comes in a brand new packaging. I feel like the packaging itself is an accessory and together with the soft yet full-shaded colours it's the perfect combination. What I really like about the Addict Lip Glows is their structure - they're not drying out your lips yet bring colour in! 

Poslední produkt, který bych tu chtěla zmínit, je nová rtěnka Dior Addict Lip Glow. Vyhovuje mi hlavně v tom, že rtům dodá potřebnou hydrataci, ale přitom na rtech vydrží dlouho. 

SHARE:

2 comments

  1. Produkty od Dioru mě lákají dlouho, hlavně paletka očních stínů, která vypadá úžasně!


    LITTLETHINGSFOREM

    ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig