Tuesday, September 7, 2021

RECIPE: AUTUMNY FIG GIN&TONIC WITH A TWIST

roku6-2
 
Autumn is almost here and from the fashion point of view, it is my favourite season. Today I would like to show you a recipe for an autumny Gin&Tonic with a twist which you can enjoy on cold and rainy autumn days. The recipe is very easy and very fast so I think it is the perfect cocktail to enjoy with your girlfriends!

Podzim je už skoro za dveřmi a tak jsem si pro Vás dneska přichystala post o mém novém, oblíbeném podzimním cocktailu, který je jednoduchý, rychlý ale také trochu "jiný". Myslím, že se skvěle hodí na holčičí večeři a že ho kamarádky ocení jak po stránce chuti tak i po stránce estetické!

roku4-2

The base for the drink, as you can guess from the name, is gin. Recently I discovered the Japanese gin called "Roku Gin". Roku means six in Japanese - as you can guess there are six ingredients out of which is the gin made: Sakura flower and leaf, Yuzu peel, Sencha tea - which is green tea -, Gyokuro tea - that is refined green tea - and Sanshō pepper. The gin has 43% and has a little different taste than "regular" gin which I know. 

Jako "bázi" jsem zvolila japonský gin Roku Gin. Je trochu odlišný od toho, na který jsem normálně zvyklá. Roku v japonštině znamená šest a v názvu představuji 6 hlavních ingediencí, které se v této láhvi nachází: sakurové listy a květy, kůra z yuzu, čaj šenča, čaj gyokuro a speciální pepř sanshō. 

roku5-2

For the Autumny Fig Gin&Tonic you will need:

1 fresh fig
the ROKU gin
ice
prossecco
tonic of your choice - I went for the pink tonic
thyme to garish

this is for 1 serving

You will start by cutting the fig into two. Out of the first half you will take the fig meat and put it in your glass. You will add 1 shot of the Roku Gin and mix well. As your next step you will add ice, a shot of prossecco and top it the tonic of your choice. In the end, you can simply put your second half of the fig as a garnish on top and top it with thyme. Super easy, delicious and different!

Na tento recept budete potřebovat:

1 čerstvý fík
ROKU gin
led
prosseco
tonik dle Vaší volby - já jsem zvolila růžový
tymián

ingredience na 1 cocktail

Jako první rozkrojte fík na 2 části. Z jedné části vyndejte fíkové "masio" do skleničky a zalijte shotem Roku Ginu. Dále pak přidejte led, shot prosseca a dolijte tonikem. Nakonec ozdobte druhou půlkou fíku a tymiánem. Příprava je opravdu jednodhuchá a rychlá. Pokud recept vyzkoušíte, dejte vědět jakou slávu jste s ním sklidili!

roku-2


SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig