Sunday, October 24, 2021

OUR STAY AT LE METROPOLITAN PARIS

metropolitan6-2
 
Good afternoon everyone! I hope you are doing well! Today I would like to tell you a little bit more about our stay at Le Metropolitan Paris - a beautiful 4 star hotel located near Trocadero in Paris, which to be honest feels like a - at least - a 5 star property! So in case you would like to get to know more about the hotel or consider staying there, make sure to continue reading!

Krásné odpoledne všem! Doufám, že se máte dobře a užili jste si víkend. Dneska mám pro Vás post z Paříže - a to konkrétně z hotelu Le Metropolitan Paris,ve kterém jsme 3 noci byly ubytované. Jedná se o 4 hvězdičkový hotel poblíž Trocadera, ve kterém si ale připadáte jako v 5-i hvězdě. V tomto článku bych Vám tedy chtěla o hotelu říct něco víc a také Vám ukázat i nějaké fotky, které jsme v něm nafotily!

metropolitan2-2 metropolitan8-2 metropolitan11-2 metropolitan3-2

THE HOTEL

As already said, the hotel is located on Place de Mexico which is just a few steps away from Trocadero and the Eiffel Tower. Personally, the area of the hotel is one of my favourite ones in Paris: the location is very central yet quite quiet with many cafés, smaller stores and restaurants. In the hotel is self, besides accommodation, you can find Restaurant Le Metropolitan where you can enjoy lunch or dinner made ou of fresh ingredient and sit in a restaurant with a beautiful ambience. There is also a bar called Le Metropolitan Bar in which you can enjoy a cocktail or two with your friends, your beloved one or simply on your own. Le Metropolitan is also the perfect place for meetings which you can hold in one of their many meeting and conference rooms. Another highlight to mention is definitely the Spa and the Swimming Pool which is the perfect place to relax and unwind. All guests have access to the pool and the stream room. You can also book one of the many massages they offer!

Hotel se nachází v 16. obvodu a to konkrétně na Place de Mexico. V této oblasti jsem už jednou bydlela a musím říct, že mi přijde jako jedna z nejlepších. Jedná se o centrální lokaci, ze které to máte ani ne 5 minut pěšky na Trocadero, ale není přeplněná turisty. Také tu najdete spoustu menších obchůdků, kaváren a restaurací. V samotném hotelu pak najdete 48 pokojů a 10 suites. V přízemí se nachází také restaurace Le Metropolitan, která nabízí skvělá jídla ve skvělé atmosféře. Kromě ní můžete zajít i do baru Le Metropolitan Bar, kde si můžete vychutnat cocktail s přáteli, s Vaší polovičkou a nebo jen sami. V hotelu se nachází í několik konferenčních místností a také spa s bazénem a párou. Zabookovat si v něm můžete i jednu z několika masáží.

metropolitan2-2 metropolitan1í-2

THE ROOMS

The hotel has 48 rooms and 10 suites in total. We had the chance to stay in the Eiffel Suite which was a dream. Located on the 7th - and also last - floor the Eiffel Suite is one of the best room the hotel has to offer. The Suite is really spacious: when you enter, on your left there is a restroom. When you continue walking you will enter a spacious bedroom with a seating area, working area and also with a table and two chairs which are in front of a big, round window from which you can see the Eiffel Tower. There are also big windows on the side which bring natural light into the room and the whole space is very light and beautiful. In the back of the room you will find several storage space and wardrobe, including the minibar, coffee machine and safe. Behind this part of the room you will find the bathroom with two sinks, mirrors and the bathtub. To be honest I think this was one of the best rooms we ever got to stay in in the city and to be fair I also think the price is very friendly!

Co se pokoje týče, byly jsme ubytované v ikonické Eiffel Suite, která byla naprosto dokonalá. Nachází v 7., tedy posledním, patře hotelu. Hned po vstupu do pokoje po své levé ruce najdete menší toaletu. Pokud půjde rovně, ocitnete se v prostorné místnosti, kde najdete postel, gauč se stolkem, pacovní stůl a také menší stoleček s 2 židlemi, které se nachází přímo u velkého, kulatého okna, ze kterého je krásný výhled na Eiffelovku. I po stranách pokoje se nachází prostorná okna, takže v pokoji je vždy dostatek světla. V zadní části pokoje pak najdete ložní prostor, minibar a také koupelnu s vanou a 2 umyvadly. My jsme byly v pokoji naprosto spokojené a musím říct, že cena pokoje, oproti jiným hotelům v Paříži, mi přijde naprosto skvělá!

metropolitan4-2 metropolitan12-2 metropolitan9-2 metropolitan-2

OVERALL OVERVIEW

Our stay was absolutely amazing and there is nothing which I think was not amazing: the staff was always kind and helpful, the location of the hotel is amazing, the room was a dream and I also really appreciate that there was an inside pool! I can only recommend to stay at the Le Metropolitan Paris, and I personally cannot wait for my next trip to Paris to stay there again!

Náš pobyt v hotelu Le Metropolitan Paris byl naprosto skvělý a určitě ho mohu každému jen doporučit. Sama se moc těším na naší další návštěvu!

* special thanks to Le Metropolitan Paris


SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig